Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

[object Object]
Szlaki w Tatrach są oblegane przez turystów tvn24
wideo 2/20

Szukasz ciekawych miejsc do odwiedzenia w Polsce? Potrzebujesz tras, które pokażą ci niezwykłe krajobrazy? Właśnie w tym celu powstały szlaki turystyczne. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje szlaków turystycznych i jakie mają kolory.

Kolory pieszych szlaków turystycznych nie oznaczają ich trudności.

Piesze szlaki turystyczne mogą być oznaczone kolorami - czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym i czarnym.

W Tatrzańskim Parku Narodowym jest 275 km szlaków turystycznych.

Co to jest szlak turystyczny?

Pierwsze szlaki turystyczne w Polsce wyznakowało w 1887 roku Towarzystwo Tatrzańskie. Szlaki są więc nieodłącznym elementem turystyki górskiej już od wielu dziesięcioleci. Obecnie (od 1950 roku) szlaki wyznacza Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

Według definicji PTTK, szlak turystyczny to wytyczona i oznakowana jednolitymi znakami (symbolami) wyposażona w urządzenia i znaki informacyjne trasa wędrówki zapewniająca bezpieczne jej przebycie turyście o przeciętnym poziomie umiejętności i doświadczeniu bez względu na porę roku i poza ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre szlaki mogą być czasowo zamknięte.

Rodzaje szlaków turystycznych

W Polsce możesz spotkać się z kilkoma rodzajami szlaków turystycznych wytyczonych przez PTTK:

- piesze (nizinne i górskie), - narciarskie, - rowerowe, - konne, - kajakowe.

Każdy z tych szlaków ma swoje własne, jednolite oznaczenie. Oznaczenia są spójne na terenie całego kraju. Część szlaków jest również elementem międzynarodowej sieci szlaków. Szlaki piesze i konne najczęściej prowadzą ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni, a rowerowe - wręcz przeciwnie. Według ogólnych zasad tworzenia szlaków, szlaki turystyczne powinny zaczynać i kończyć się w miejscach, w których jest na przykład pętla komunikacji zbiorowej, żeby ułatwić turystom podróż.

Szlaki turystyczne - oznaczenia

Podczas wędrówki szlakiem turystycznym zauważysz na pewno dwa rodzaje znaków: - znaki określające przebieg szlaku; - znaki informacyjne i ostrzegawcze.

Kolory szlaków turystycznych pieszych

Znaki, które spotkasz na pieszych szlakach turystycznych, malowane są na białym, prostokątnym tle o wymiarach 90 × 150 mm. Wyglądają jak flaga składająca się z trzech pasków: białego - koloru szlaku - białego. Są one namalowane w odległości nie większej niż 200 metrów od siebie. Mają też z góry ustalone kolory: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny.

Łatwo trafić na informacje o tym, że kolory mogą mieć znaczenie, jednak jest wiele odstępstw od tych reguł. Dlatego warto przed wyruszeniem na szlak sprawdzić dokładnie jego przebieg w przewodniku turystycznym.

Nieoficjalna klasyfikacja szlaków pieszych:

czerwone i niebieskie szlaki - główne, dalekobieżne,

zielone szlaki - prowadzą do najciekawszych miejsc,

żółte, czarne szlaki - najkrótsze szlaki, łącznikowe.

Początek i koniec szlaku oznaczone są białym kołem o średnicy 100 mm z mniejszym (40 mm) kołem w środku w kolorze odpowiadającym kolorowi szlaku. Specjalne oznaczenie mają też zakręty. Jeżeli zobaczysz przy znaku wykrzyknik, wiedz, że jesteś w terenie trudnym orientacyjnie lub autor znaku chciał zwrócić twoją uwagę na nagłą zmianę kierunku przebiegu szlaku.

Czy kolor szlaku oznacza jego trudność? Nic bardziej mylnego. Kolory szlaków nie wskazują trudności szlaku. Służą jedynie identyfikacji konkretnego szlaku w terenie.

Oznakowanie szlaków turystycznych PTTKPAP

Kolory szlaków narciarskich

Zupełnie inaczej jest w przypadku oznaczeń szlaków narciarskich. Tam kolory mają związek z trudnością szlaku.

zielony - trasa dla początkujących narciarzy,

niebieski - trasa łatwa,

czerwony - trasa trudna,

czarny - trasa bardzo trudna, dla doświadczonych narciarzy,

żółty - trasy nieprzygotowane, nie patrolowane.

Szlaki górskie - kolory, trudność

Stopnie trudności szlaków górskich nie są oznaczone na znakach. Pamiętaj - kolory szlaków nie oznaczają trudności trasy, jaką masz do pokonania. To, który szlak jest najtrudniejszy, a jaki szlak jest najłatwiejszy jest mocno indywidualną kwestią.

Na szlakach górskich znajdziesz też kierunkowskazy, które skierują cię na szlak. Znajdziesz na nich (poza kolorem) czas potrzebny na dotarcie do celu. Pamiętaj, że czas jest orientacyjny. Możesz potrzebować większej liczby przerw, może też zaskoczyć cię pogoda. Przygotuj się na to.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziesz aż 275 kilometrów znakowanych szlaków turystycznych. Jedne są bardzo proste, inne wyposażone są w urządzenia asekuracyjne - łańcuchy, klamry i drabinki. Przed wyruszeniem w góry koniecznie zapoznaj się z przebiegiem szlaku, który cię interesuje. Zadbaj o własne bezpieczeństwo.

Stanowcza większość górskich szlaków jest dwukierunkowa. Są jednak miejsca, gdzie ruch może odbywać się tylko w jednym kierunku. Są to:

- szlak przez Jaskinię Smoczą Jamę (od drabinki w Wąwozie Kraków do Polany Pisanej), - szlak przez Jaskinię Mylną (od wejścia do jaskini do zejścia do Doliny Kościeliskiej), - szlak przez Jaskinię Mroźną (od wejścia do jaskini do zejścia do Doliny Kościeliskiej), - szlak przez kopułę szczytową Giewontu (ruch odbywa się w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara), - szlak turystyczny Orla Perć (od przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu).

Na szlakach obowiązuje ruch prawostronny. W okresie od 1 marca do 30 listopada szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Autor: aw / Źródło: PTTK, TPN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości