Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

Aktualizacja:
[object Object]
Morskie Oko jednym z najpiękniejszych jezior na świecie
wideo 2/4

Atrakcje turystyczne w Polsce to propozycja zarówno dla miłośników natury, jak i fanów architektury. W naszym przewodniku znajdziesz mało znane miejsca w Polsce, które warto odwiedzić podczas dłuższego urlopu, a także pomysły na weekend.

Jedną z ciekawszych, a mniej popularnych atrakcji w Polsce jest Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, które zachwyca różnorodnością form skalnych.

Jezioro Piechcińskie przyciąga niespotykaną w Polsce turkusową wodą, przywodzącą na myśl klimat Morza Śródziemnego.

Wybierając się na weekendowy odpoczynek, warto odwiedzić takie miasta, jak Chełmno, Toruń czy Bydgoszcz.

Jeśli spędzasz urlop nad Morzem Bałtyckim, uwzględnij w swoich planach niezwykłą Wyspę Sobieszewską czy Słowiński Park Narodowy i ruchome wydmy.

Polska – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Polska ma wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Wcale nie trzeba do tego dużych pieniędzy ani miesięcznego urlopu. Zacznijmy od wartych odwiedzenia, a mało znanych lub całkiem nieznanych miejsc w Polsce. Formacje skalne rodem z filmów sci-fi, akweny z wodą o niezwykłej barwie, zwierzęta i przyroda w swoim naturalnym środowisku – te atrakcje turystyczne trzeba zobaczyć.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich (woj. dolnośląskie) na zboczu Wielkiej Kopy to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Te cztery jeziorka powstały w miejscu dawnych niemieckich kopalni i naprawdę są kolorowe: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Ich barwa wynika ze składu chemicznego dna i ścian wyrobisk.

Park Narodowy Ujście Warty (woj. lubuskie) zachwyca mokradłami i trzęsawiskami. Największą atrakcją turystyczną są tu dobrze oznakowane ścieżki przyrodnicze i spacerowe. Wiosną i jesienią to idealne miejsce dla ornitologów – na terenie parku można spotkać ponad 280 gatunków różnych ptaków. Spacerując „Ptasim szlakiem”, masz szansę zobaczyć m.in. ostrygojada, ślepowrona, gęgawę, wodniczkę czy rybitwę czarną.

Jezioro Piechcińskie (woj. kujawsko-pomorskie) to tak naprawdę nie jezioro, a zalany kamieniołom. Ostatnio stał się bardzo popularnym miejscem wśród turystów. Przyciąga miłośników kąpieli i nurkowania niespotykaną w Polsce turkusową, przejrzystą wodą, która do złudzenia przypomina klimat Morza Śródziemnego. Wokół znajdują się skałki, na których można przysiąść i zachwycić się pięknem tego miejsca.

Jezioro PiechcińskieShutterstock

Puszcza Białowieska (woj. podlaskie i Białoruś) to 141 885 ha pierwotnego lasu. Właśnie te lasy wybrały sobie żubry europejskie, nigdzie indziej nie występują tak licznie. Oprócz żubrów, w Puszczy Białowieskiej żyje 60 gatunków różnych ssaków, w tym rysie i wilki szare. To również obszar specjalnej ochrony ptaków: jest tu aż 177 gatunków ptaków lęgowych. Można tu spotkać m.in. wszystkie europejskie dzięcioły i aż cztery gatunki muchołówek. Puszcza Białowieska wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Ojcowski Park Narodowy (województwo małopolskie) – w tym najmniejszym polskim parku narodowym można wspaniale spędzić czas na pieszych wędrówkach i wspinaniu się po skałkach. To tutaj znajdują się jedne z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce, które warto zobaczyć także z dziećmi: Maczuga Herkulesa, jaskinie Łokietka i Ciemna, skalna Brama Krakowska oraz zamek w Pieskowej Skale i ruiny zamku w Ojcowie.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach (woj. małopolskie) – położone w Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym Skalne Miasto to tak naprawdę rezerwat, na dodatek otwarty codziennie przez całą dobę i cały rok. Porozrzucane grupy skał tak działały na wyobraźnię mieszkańców, że o niemal każdej z nich powstała legenda. Nic dziwnego, już same nazwy przywołują ciekawe skojarzenia. Są tu m.in. Piekiełko, Pustelnia, Czarownica, Cyganka.

CiężkowiceShutterstock

Atrakcje turystyczne w Polsce na weekend

Jeśli szukasz ciekawych miejsc w Polsce, które mógłbyś zwiedzić w jeden weekend, pomyśl o wycieczce do któregoś z tych miast:

Toruń ze swoimi malowniczymi uliczkami i interesującą gotycką architekturą jest jednym z najciekawszych miejsc w Polsce na weekend. Średniowieczny zespół miejski Torunia figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1997 roku.

Stare miasto w Toruniu

Wartą polecenia atrakcją turystyczną w województwie kujawsko-pomorskim jest też Bydgoszcz ze swoją kameralną starówką, którą otacza rzeka Brda, Wenecją Bydgoską, czyli linią zabytkowych kamienic nad rzeką Młynówką, i pełną zieleni Wyspą Młyńską.

Świdnica to nie tylko dobry punkt wypadowy w Góry Sowie, ale też jedno z najładniejszych miast na Dolnym Śląsku. Możesz zwiedzić wpisany na listę UNESCO drewniany barokowy Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy, zbudowany bez użycia gwoździ, i przespacerować się uliczkami pięknego Starego Miasta.

Wrocław – pozostając na Dolnym Śląsku, na pewno warto zahaczyć o Wrocław. Pospaceruj po rynku i okolicznych uliczkach, wybierz się na Wyspę Słodową, zwiedź przepiękny Ostrów Tumski, a zrozumiesz, dlaczego Wrocław jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce.

Chełmno nazywane jest Krakowem Północy. Czy słusznie? Możesz to sprawdzić w jeden weekend. Czeka cię tu romantyczny spacer uliczkami Starego Miasta z jego piękną renesansową architekturą, czerwonymi dachami, murami miejskimi i basztami. Romantyczny, bo Chełmno ma też przydomek Miasta Zakochanych, a w farze znajduje się nawet relikwia świętego Walentego.

Kraków – nie da się przygotować zestawienia atrakcji turystycznych w Polsce bez Krakowa, tak jak nie sposób wymienić wszystkie ciekawe miejsca w tym mieście. Krakowskie Stare Miasto jako jedno z pierwszych 12 miejsc na świecie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (w 1978 r.). Koniecznie przespaceruj się po wzgórzu wawelskim, wejdź na kopiec Kraka, poczuj klimat starego żydowskiego Kazimierza. Jeśli wybierasz się do Krakowa z dziećmi, pokaż im ziejącego ogniem smoka wawelskiego – to jedna z ulubionych atrakcji turystycznych dla dzieci w tym mieście.

Atrakcje nad Morzem Bałtyckim

Co warto zobaczyć nad Morzem Bałtyckim? Atrakcji turystycznych jest tu wiele, my proponujemy zacząć od tych:

Słowiński Park Narodowy to jedno z najciekawszych miejsc nad morzem. Zobaczysz tu ruchome wydmy, lasy, torfowiska, jeziora Łebsko i Gardno oraz oczywiście całe kilometry przepięknych plaż rozpostartych między Łebą a Rowami.

Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) to dzielnica Gdańska. Żeby do niej dotrzeć, trzeba przejechać przez zwodzony most (który sam w sobie jest atrakcją turystyczną, szczególnie dla dzieci!). Na miejscu czeka cisza, przyroda i piękne piaszczyste plaże. Nie ma tu tłumów i głośnych dyskotek. Jest za to rezerwat przyrody Ptasi Raj – miejsce wyjątkowe, z dwoma nadmorskimi jeziorami, imponującym widokiem na ujście Wisły Śmiałej do morza i oczywiście mnóstwem ptaków. Żyje tu ponad 200 gatunków, a 45 ma w rezerwacie swoje gniazda. Na Wyspie Sobieszewskiej warto też zobaczyć m.in. XIX-wieczną Kamienną Groblę, oddzielającą Wisłę Śmiałą od jeziora Ptasi Raj, foki w rezerwacie Mewia Łacha i Krzywy Las z fantazyjnie wygiętymi drzewami.

Ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu – przekonaj się na własne oczy, jak potężnym żywiołem jest morze. Na samym szczycie klifu znajduje się ściana kościoła wybudowanego w środku wsi ok. 2 km od morza na przełomie XIV i XV w. Od 1891 roku fale systematycznie zabierały kolejne fragmenty budynku, dzisiaj zachował się tylko fragment jego południowej ściany. Legenda mówi, że to sam Bałtyk, ojciec bogini morza Zielenicy, więzionej przez miejscowego proboszcza, mści się za śmierć zmarłej z tęsknoty córki. A robi to, posyłając niszczycielskie fale, by odebrać jej ciało i zwrócić ją morzu.

Atrakcje w górach

Atrakcji turystycznych w górach jest tyle, ile szczytów. Jeśli jednak chciałbyś poznać kilka szczególnie ciekawych turystycznie miejsc w polskich górach, proponujemy zacząć zwiedzanie od tych:

Błędne Skały w Górach Stołowych – atrakcji w Sudetach nie brakuje, my proponujemy najpierw odwiedzić skalne miasto. Na wysokości 853 m n.p.m. przez kilkaset metrów ciągnie się labirynt skał. Już sam szlak (do wyboru czerwony lub zielony) z Kudowy-Zdroju jest atrakcją turystyczną, a Błędne Skały robią ogromne wrażenie.

Barania Góra to drugi co do wysokości szczyt w Beskidzie Śląskim. Warto się na niego wspiąć, a przy okazji zobaczyć miejsce, z którego wypływa Wisła.

Hala Gąsienicowa (Tatry) – droga do schroniska „Murowaniec" wiedzie niebieskim szlakiem, który zaczyna się w Kuźnicach. Trasa nie jest długa, można przebyć ją w dwie godziny, ale są na niej do pokonania spore różnice wzniesień, nie rekomendujemy jej więc początkującym turystom. Jeśli jednak masz już pewne doświadczenie w chodzeniu po górach, ta wędrówka sprawi ci przyjemność. Jeśli wolisz łatwiejsze podejście, wybierz się na spacer do Morskiego Oka – prawdopodobniej najbardziej znanej atrakcji turystycznej w polskich górach.

Widok z Rys na Czarny Staw i Morskie OkoShutterstock

Autor: ks/mro / Źródło: Polskie Parki Narodowe, unesco.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wielu regionach Polski zrobiło się biało, a śnieg cały czas sypie. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrosła do około 20-30 centymetrów. Sprawdź, gdzie występują opady.

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

IMGW ostrzega przed oblodzonymi drogami. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w 14 województwach. Sprawdź, gdzie warunki na drogach będą trudne.

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimowa aura nastała w wielu regionach kraju. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu - powiedział w piątek na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia z miejscowości, w których zrobiło się biało.

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7