Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

Aktualizacja:
[object Object]
Morskie Oko jednym z najpiękniejszych jezior na świecie
wideo 2/4

Atrakcje turystyczne w Polsce to propozycja zarówno dla miłośników natury, jak i fanów architektury. W naszym przewodniku znajdziesz mało znane miejsca w Polsce, które warto odwiedzić podczas dłuższego urlopu, a także pomysły na weekend.

Jedną z ciekawszych, a mniej popularnych atrakcji w Polsce jest Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, które zachwyca różnorodnością form skalnych.

Jezioro Piechcińskie przyciąga niespotykaną w Polsce turkusową wodą, przywodzącą na myśl klimat Morza Śródziemnego.

Wybierając się na weekendowy odpoczynek, warto odwiedzić takie miasta, jak Chełmno, Toruń czy Bydgoszcz.

Jeśli spędzasz urlop nad Morzem Bałtyckim, uwzględnij w swoich planach niezwykłą Wyspę Sobieszewską czy Słowiński Park Narodowy i ruchome wydmy.

Polska – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Polska ma wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Wcale nie trzeba do tego dużych pieniędzy ani miesięcznego urlopu. Zacznijmy od wartych odwiedzenia, a mało znanych lub całkiem nieznanych miejsc w Polsce. Formacje skalne rodem z filmów sci-fi, akweny z wodą o niezwykłej barwie, zwierzęta i przyroda w swoim naturalnym środowisku – te atrakcje turystyczne trzeba zobaczyć.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich (woj. dolnośląskie) na zboczu Wielkiej Kopy to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Te cztery jeziorka powstały w miejscu dawnych niemieckich kopalni i naprawdę są kolorowe: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Ich barwa wynika ze składu chemicznego dna i ścian wyrobisk.

Park Narodowy Ujście Warty (woj. lubuskie) zachwyca mokradłami i trzęsawiskami. Największą atrakcją turystyczną są tu dobrze oznakowane ścieżki przyrodnicze i spacerowe. Wiosną i jesienią to idealne miejsce dla ornitologów – na terenie parku można spotkać ponad 280 gatunków różnych ptaków. Spacerując „Ptasim szlakiem”, masz szansę zobaczyć m.in. ostrygojada, ślepowrona, gęgawę, wodniczkę czy rybitwę czarną.

Jezioro Piechcińskie (woj. kujawsko-pomorskie) to tak naprawdę nie jezioro, a zalany kamieniołom. Ostatnio stał się bardzo popularnym miejscem wśród turystów. Przyciąga miłośników kąpieli i nurkowania niespotykaną w Polsce turkusową, przejrzystą wodą, która do złudzenia przypomina klimat Morza Śródziemnego. Wokół znajdują się skałki, na których można przysiąść i zachwycić się pięknem tego miejsca.

Jezioro PiechcińskieShutterstock

Puszcza Białowieska (woj. podlaskie i Białoruś) to 141 885 ha pierwotnego lasu. Właśnie te lasy wybrały sobie żubry europejskie, nigdzie indziej nie występują tak licznie. Oprócz żubrów, w Puszczy Białowieskiej żyje 60 gatunków różnych ssaków, w tym rysie i wilki szare. To również obszar specjalnej ochrony ptaków: jest tu aż 177 gatunków ptaków lęgowych. Można tu spotkać m.in. wszystkie europejskie dzięcioły i aż cztery gatunki muchołówek. Puszcza Białowieska wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Ojcowski Park Narodowy (województwo małopolskie) – w tym najmniejszym polskim parku narodowym można wspaniale spędzić czas na pieszych wędrówkach i wspinaniu się po skałkach. To tutaj znajdują się jedne z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce, które warto zobaczyć także z dziećmi: Maczuga Herkulesa, jaskinie Łokietka i Ciemna, skalna Brama Krakowska oraz zamek w Pieskowej Skale i ruiny zamku w Ojcowie.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach (woj. małopolskie) – położone w Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym Skalne Miasto to tak naprawdę rezerwat, na dodatek otwarty codziennie przez całą dobę i cały rok. Porozrzucane grupy skał tak działały na wyobraźnię mieszkańców, że o niemal każdej z nich powstała legenda. Nic dziwnego, już same nazwy przywołują ciekawe skojarzenia. Są tu m.in. Piekiełko, Pustelnia, Czarownica, Cyganka.

CiężkowiceShutterstock

Atrakcje turystyczne w Polsce na weekend

Jeśli szukasz ciekawych miejsc w Polsce, które mógłbyś zwiedzić w jeden weekend, pomyśl o wycieczce do któregoś z tych miast:

Toruń ze swoimi malowniczymi uliczkami i interesującą gotycką architekturą jest jednym z najciekawszych miejsc w Polsce na weekend. Średniowieczny zespół miejski Torunia figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1997 roku.

Stare miasto w Toruniu

Wartą polecenia atrakcją turystyczną w województwie kujawsko-pomorskim jest też Bydgoszcz ze swoją kameralną starówką, którą otacza rzeka Brda, Wenecją Bydgoską, czyli linią zabytkowych kamienic nad rzeką Młynówką, i pełną zieleni Wyspą Młyńską.

Świdnica to nie tylko dobry punkt wypadowy w Góry Sowie, ale też jedno z najładniejszych miast na Dolnym Śląsku. Możesz zwiedzić wpisany na listę UNESCO drewniany barokowy Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy, zbudowany bez użycia gwoździ, i przespacerować się uliczkami pięknego Starego Miasta.

Wrocław – pozostając na Dolnym Śląsku, na pewno warto zahaczyć o Wrocław. Pospaceruj po rynku i okolicznych uliczkach, wybierz się na Wyspę Słodową, zwiedź przepiękny Ostrów Tumski, a zrozumiesz, dlaczego Wrocław jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce.

Chełmno nazywane jest Krakowem Północy. Czy słusznie? Możesz to sprawdzić w jeden weekend. Czeka cię tu romantyczny spacer uliczkami Starego Miasta z jego piękną renesansową architekturą, czerwonymi dachami, murami miejskimi i basztami. Romantyczny, bo Chełmno ma też przydomek Miasta Zakochanych, a w farze znajduje się nawet relikwia świętego Walentego.

Kraków – nie da się przygotować zestawienia atrakcji turystycznych w Polsce bez Krakowa, tak jak nie sposób wymienić wszystkie ciekawe miejsca w tym mieście. Krakowskie Stare Miasto jako jedno z pierwszych 12 miejsc na świecie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (w 1978 r.). Koniecznie przespaceruj się po wzgórzu wawelskim, wejdź na kopiec Kraka, poczuj klimat starego żydowskiego Kazimierza. Jeśli wybierasz się do Krakowa z dziećmi, pokaż im ziejącego ogniem smoka wawelskiego – to jedna z ulubionych atrakcji turystycznych dla dzieci w tym mieście.

Atrakcje nad Morzem Bałtyckim

Co warto zobaczyć nad Morzem Bałtyckim? Atrakcji turystycznych jest tu wiele, my proponujemy zacząć od tych:

Słowiński Park Narodowy to jedno z najciekawszych miejsc nad morzem. Zobaczysz tu ruchome wydmy, lasy, torfowiska, jeziora Łebsko i Gardno oraz oczywiście całe kilometry przepięknych plaż rozpostartych między Łebą a Rowami.

Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) to dzielnica Gdańska. Żeby do niej dotrzeć, trzeba przejechać przez zwodzony most (który sam w sobie jest atrakcją turystyczną, szczególnie dla dzieci!). Na miejscu czeka cisza, przyroda i piękne piaszczyste plaże. Nie ma tu tłumów i głośnych dyskotek. Jest za to rezerwat przyrody Ptasi Raj – miejsce wyjątkowe, z dwoma nadmorskimi jeziorami, imponującym widokiem na ujście Wisły Śmiałej do morza i oczywiście mnóstwem ptaków. Żyje tu ponad 200 gatunków, a 45 ma w rezerwacie swoje gniazda. Na Wyspie Sobieszewskiej warto też zobaczyć m.in. XIX-wieczną Kamienną Groblę, oddzielającą Wisłę Śmiałą od jeziora Ptasi Raj, foki w rezerwacie Mewia Łacha i Krzywy Las z fantazyjnie wygiętymi drzewami.

Ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu – przekonaj się na własne oczy, jak potężnym żywiołem jest morze. Na samym szczycie klifu znajduje się ściana kościoła wybudowanego w środku wsi ok. 2 km od morza na przełomie XIV i XV w. Od 1891 roku fale systematycznie zabierały kolejne fragmenty budynku, dzisiaj zachował się tylko fragment jego południowej ściany. Legenda mówi, że to sam Bałtyk, ojciec bogini morza Zielenicy, więzionej przez miejscowego proboszcza, mści się za śmierć zmarłej z tęsknoty córki. A robi to, posyłając niszczycielskie fale, by odebrać jej ciało i zwrócić ją morzu.

Atrakcje w górach

Atrakcji turystycznych w górach jest tyle, ile szczytów. Jeśli jednak chciałbyś poznać kilka szczególnie ciekawych turystycznie miejsc w polskich górach, proponujemy zacząć zwiedzanie od tych:

Błędne Skały w Górach Stołowych – atrakcji w Sudetach nie brakuje, my proponujemy najpierw odwiedzić skalne miasto. Na wysokości 853 m n.p.m. przez kilkaset metrów ciągnie się labirynt skał. Już sam szlak (do wyboru czerwony lub zielony) z Kudowy-Zdroju jest atrakcją turystyczną, a Błędne Skały robią ogromne wrażenie.

Barania Góra to drugi co do wysokości szczyt w Beskidzie Śląskim. Warto się na niego wspiąć, a przy okazji zobaczyć miejsce, z którego wypływa Wisła.

Hala Gąsienicowa (Tatry) – droga do schroniska „Murowaniec" wiedzie niebieskim szlakiem, który zaczyna się w Kuźnicach. Trasa nie jest długa, można przebyć ją w dwie godziny, ale są na niej do pokonania spore różnice wzniesień, nie rekomendujemy jej więc początkującym turystom. Jeśli jednak masz już pewne doświadczenie w chodzeniu po górach, ta wędrówka sprawi ci przyjemność. Jeśli wolisz łatwiejsze podejście, wybierz się na spacer do Morskiego Oka – prawdopodobniej najbardziej znanej atrakcji turystycznej w polskich górach.

Widok z Rys na Czarny Staw i Morskie OkoShutterstock

Autor: ks/mro / Źródło: Polskie Parki Narodowe, unesco.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości