Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

[object Object]
Ścieżki rowerowe i inne atrakcjeTVN Meteo
wideo 2/4

Zamki to jeden z najciekawszych rodzajów zabytków w Polsce. Są niezwykłą atrakcją turystyczną, dla której często warto odwiedzić dalekie zakątki kraju. Podpowiadamy, do których zamków warto się wybrać w pierwszej kolejności.

W Polsce są 402 zamki.

Największym polskim zamkiem jest Zamek Krzyżacki w Malborku.

Jeżeli lubisz poznawać zamki, zainteresuj się szlakami turystycznymi - Szlakiem Zamków Gotyckich, Szlakiem Zamków Piastowskich i Szlakiem Orlich Gniazd.

Zamki w Polsce

Ile jest zamków w Polsce? Według Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce opracowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w Polsce znajdują się 402 zamki. Najwięcej jest ich w województwie dolnośląskim (aż 93), a najmniej w województwie podlaskim (zaledwie cztery). Widać wyraźnie, że Dolny Śląsk przoduje w liczbie zamków.

Zamki krzyżackie w Polsce - Szlak Zamków Gotyckich

Jedną z najpopularniejszych tras turystycznych szlakiem zamków jest Szlak Zamków Gotyckich. Trasa ma 732 kilometry długości, więc proponuje się, aby pokonać ją samochodem. Na trasie znajduje się 16 zamków:

- Zamek krzyżacki w Lęborku, - Zamek w Bytowie, - Zamek w Człuchowie, - Zamek w Nowem nad Wisłą, - Zamek w Gniewie, - Zamek krzyżacki w Malborku,

- Zamek w Sztumie, - Zamek w Kwidzynie, - Zamek krzyżacki w Ostródzie, - Zamek w Działdowie, - Zamek krzyżacki w Nidzicy, - Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie,

Zamek w MalborkuShutterstock

- Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, - Zamek w Kętrzynie, - Zamek w Rynie, - Zamek w Giżycku. - Szlak Zamków Piastowskich

OlsztynShutterstock

Poznać niezwykłe zamki Dolnego Śląska można dzięki Szlakowi Zamków Piastowskich. Ma on 152 kilometry długości. Ten szlak turystyczny pieszy oznaczony jest kolorem zielonym. Na trasie zobaczysz średniowieczne zamki i grody piastowskie:

- Zamek Grodziec z XV wieku i gotycki kościół, - ruiny zamku z XI wieku we Wleniu, - Wieża Książęca w Siedlęcinie z XIV wieku, - Zamek Bolka na Kozińcu - ruiny, - ruiny zamku Sokolec z XIV-XV wieku, - ruiny zamku z XI wieku w Bolczowie, - Płonina - ruiny Zamku Niesytno z XV wieku i renesansowy dwór z XVI wieku, - Bolków z piastowskim zamkiem Książąt Świdnicko-Jaworskich z XIII wieku, - Świny z ruinami zamku z XII wieku, - ledwie już widoczne ruiny zamku Kłaczyna, - Zamek Cisy z XIII wieku, - Zespół Zamkowy w Książu z XIII wieku, - ruiny Zamku Stary Książ z XVIII wieku, - Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim.

Szlak Orlich Gniazd

Jeżeli chcesz poznać zamki województw małopolskiego i śląskiego, wybierz się w podróż Szlakiem Orlich Gniazd. Jest to pieszy szlak turystyczny (oznaczony kolorem czerwonym) o długości niemal 164 kilometrów. Łączy on Kraków z Częstochową. Podobną trasą przebiega też Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.

Podczas wyprawy zobaczysz zamki, ruiny warowni i rezerwaty przyrody. Twoją uwagę zwrócą na pewno zamki jurajskie, które budowane były na niedostępnych wzniesieniach, czemu zawdzięczają nazwę - Orle Gniazda.

Co zobaczysz na szlaku:

- Zamek w Olsztynie, - Ostrężnik, - Zamek w Bobolicach, - Zamek w Mirowie, - Zamek Bąkowiec w Morsku, - Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu; - Góra Birów, - Zamek w Pilicy, - Zamek w Smoleniu, - Zamek Bydlin, - Zamek Rabsztyn, - Zamek w Pieskowej Skale, - Zamek w Ojcowie, - Zamek Korzkiew, Zamek Królewski na Wawelu.

Ciekawe zamki w Polsce

Największe zamki w Polsce - Zamek Krzyżacki w Malborku

Jest to największy zamek w Polsce. Ile lat budowano zamek w Malborku? Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku, a ukończono w połowie XV wieku. Podczas swojej wielowiekowej historii był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zachodnich, a także rezydencją królów Polski. W 1997 roku trafił na listę światowego dziedzictw UNESCO.

Zamek na wodzie

Jednym z ciekawszych, a nieznanych przez większość osób zamków, jest zamek na wodzie we wsi Wojnowice. Początki zamku datowane są na XIV wiek. Zamek pięknie się prezentuje, ponieważ usadowiony jest na wodzie - stoi na palach dębowych wypełnionymi głazami i gliną, a otacza go fosa.

Zamek Czocha

Gdzie jest Zamek Czocha? Znajduje się w województwie dolnośląskim, w miejscowości Sucha. W malowniczej okolicy położony jest właśnie ten zamek z XIII wieku. Początkowo był warownią graniczną, w kolejnych wiekach zmieniał właścicieli. W 1909 roku zamek kupił pochodzący z Drezna przemysłowiec - Ernst Gutschow. Wyremontował on zamek i przebudował go w duchu romantycznego zamczyska.

Legenda mówi, że pochylając się nad zamkową studnią w środku nocy można usłyszeć dochodzące z niej kobiece jęki i wołanie o pomoc.

Ruiny Zamku w Ojcowie

Jeden z zamków, który wybudowano w XIV wieku na wysokości - Orle Gniazdo. Znajduje się we wsi Ojców w województwie małopolskim. Do dziś przetrwały malownicze ruiny - resztki murów obronnych i części mieszkalnych, brama wjazdowa i wieża. Co ciekawe, badania archeologiczne wykazały, że na wzgórzu znajdowała się osada z wczesnej epoki żelaza, którą zamieszkiwały ludy kultury łużyckiej.

Najpiękniejsze zamki w Polsce - Zamek w Mosznej

Zabytkowa rezydencja znajduje się we wsi Moszna, w województwie opolskim. Według legendy Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej bajkowych zamków w Polsce. Obiekt powstał w XVIII wieku jako barokowy pałac, a forma, którą można oglądać obecnie powstała pod koniec XIX wieku.

Zamki, w których straszy

Jeżeli szukasz mocniejszych wrażeń i interesuje cię zwiedzanie nawiedzonych zamków, to warto sprawdzić te miejsca. Legendy mówią, że krążą po nich duchy związane z krwawymi historiami tych miejsc.

Sześć nawiedzonych zamków w Polsce:

- Zamek Czocha, - ruiny Zamku Ogrodzieniec, - ruiny twierdzy w Olsztynie, - Zamek Książ, - Zamek Dunajec w Niedzicy, - zamek w Kórniku.

Autor: aw / Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, zamkigotyckie.org.pl, msit.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ulewy mają nadciągnąć nad Polskę we wtorek. Za sprawą niżu genueńskiego sumy opadów w niektórych regionach mogą sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy. Najsilniej ma padać w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Ulewy coraz bliżej Polski. Tak będą wędrować nad krajem

Ulewy coraz bliżej Polski. Tak będą wędrować nad krajem

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodują, że poziom wody w rzekach znacznie wzrośnie. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne.

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 8.07 w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył obszar, na którym obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Najwyższym poziomem alertu zostały objęte kolejne powiaty województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Sprawdź szczegóły.

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB został ponownie rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci podają, że możliwe są podtopienia.

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Stan rzek w Polsce. IMGW informuje, że w części naszego kraju poziom wód osiągnął strefę stanów wysokich. W nadchodzących godzinach istnieje lokalna możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Stan rzek w Polsce. Gdzie notowane są wzrosty?

Stan rzek w Polsce. Gdzie notowane są wzrosty?

Źródło:
IMGW

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Wtorek 8.07 zapowiada się pochmurnie i deszczowo. W części kraju mogą pojawić się burze. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP