Objawy zatrucia grzybami - pierwsza pomoc. Po jakim czasie pojawiają się objawy?

Źródło:
mz.gov.pl;
Cudzoziemcy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?
Cudzoziemcy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?TVN24
wideo 2/4
Cudzoziemy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?TVN24

Jesień to okres, kiedy wiele osób udaje się na grzybobranie. W lesie można bowiem znaleźć grzyby, które dodadzą smaku wielu daniom. Zbierając te leśne skarby trzeba mieć jednak pewność, jakie gatunki się zbiera. Wystarczy jedna pomyłka, żeby doszło do poważnego zatrucia.

● Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy zatrucia po spożyciu grzybów, mogą być podobne do niestrawności, nie lekceważ ich i udaj się do lekarza lub zadzwoń po pomoc. ● Różne grzyby wywołują różne rodzaje zatruć. ● Osobie, która zatruła się grzybami, nie należy podawać mleka ani alkoholu.

Zatrucie grzybami

Zatrucia grzybami zdarzają się najczęściej w okresie jesiennym, kiedy grzybów jest najwięcej. To wtedy amatorzy grzybów ruszają do lasu. Kiedy dojdzie do pomyłki w ocenie zbieranych grzybów, może dojść do zatrucia. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie zbierać nieznanych grzybów.

W Polsce rejestr zatruć grzybami prowadzony jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu. W 2020 roku grzybami zatruło się osiem osób, z czego cztery zmarły. Liczba ta jest dużo niższa niż w poprzednich latach - w 2019 roku było 27 zatruć, w 2018 r. - 16, w 2017 r. - 24, w 2016 r. - 46. Sześć z ośmiu zatruć z 2020 roku spowodowane było muchomorem sromotnikowym.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Najczęściej mylone grzybyPAP

Wyróżnia się cztery grupy zatruć grzybami:

Zatrucia cytotropowe - powodują głównie uszkodzenia narządów miąższowych. Mogą być spowodowane spożyciem muchomora sromotnikowego, wiosennego i jadowitego, a także piestrzenicy kasztanowatej;

Zatrucia neurotropowe - prowadzą do zaburzeń psychoneurologicznych. Mogą być wywołane spożyciem krowiaka podwiniętego, strzępa ceglastego, muchomora czerwonego i plamistego, a także lejkówki odbielonej;

Zatrucia gastryczne - są przyczyną ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Ich przyczyną może być spożycie jednego z ponad 80 gatunków grzybów występujących w Polsce, najczęściej są to: czubajka grzebieniowata, gąska rózgowata i siarkowa, gołąbek wymiotny, muchomor cytrynowy, pieczarka żółtawa czy borowik szatański;

Zatrucia nieswoiste, po spożyciu grzybów jadalnych. Ich przyczyną będzie zjedzenie surowych grzybów, które zawierają substancje drażniące błonę śluzową przewodu pokarmowego. Może to być opieńka miodowa, borowik ponury czy gąska. Takie zatrucia mogą wystąpić również po spożyciu grzybów, które były nieprawidłowo przechowywane.

Zatrucie pieczarkami bardzo często spowodowane jest pomylenie pieczarki z muchomorem wiosennym lub jadowitym. Kiedy grzyby te są młode, są niemal nie do odróżnienia. Zatrucie kanią to nierzadko efekt pomylenia kani z muchomorem sromotnikowym. 

Zatrucia grzybami suszonymi nie można wykluczyć. Również w przypadku spożywania grzybów po ususzeniu trzeba mieć pewność, że gatunki, które zostały ususzone, są jadalne. Dlatego tak ważne jest kupowanie również suszonych grzybów z pewnego źródła.

ZOBACZ >> Grzyby jadalne – lista gatunków i sposób przyrządzania

Pierwsze objawy zatrucia grzybami

Jeżeli po spożyciu jakichkolwiek grzybów zauważysz niepokojące objawy (mogą być to objawy podobne do niestrawności) - ból głowy, brzucha, nudności czy biegunkę - natychmiast wezwij lekarza (999 lub 112) lub udaj się do najbliższego szpitala.

Objawy zatrucia grzybami: - uporczywe wymioty i biegunka, - ból brzucha, ból w nadbrzuszu, - kurcze mięśni, drgawki mięśni, - silne pragnienie, - spadek ciśnienia tętniczego krwi, - zaburzenia pracy serca i układu krążenia, - ból wątroby, - silnie rozszerzone źrenice, - zaburzenia świadomości, zamroczenie, utrata przytomności, śpiączka.

Zatrucia grzybamiPAP

Zatrucie grzybami - po jakim czasie?

Czas, po jakim pojawią się objawy zatrucia, jest różny w zależności od rodzaju zatrucia.

 W przypadku zatrucia cytotropowego mogą pojawić się po około 6-48 godzinach. Są to przede wszystkim nudności i bóle brzucha oraz wymioty i wodnista biegunka. 

W przypadku zatrucia neurotropowego objawy pojawią się po godzinie lub dwóch, czyli po okresie utajenia. Objawami będą wtedy zawroty głowy i rozszerzone źrenice, oszołomienie, omamy wzrokowe i słuchowe, drżenie mięśniowe, a nawet śpiączka.

 W przypadku zatrucia gastrycznego objawy mogą pojawić się po około trzech-pięciu godzinach. Jakie są objawy zatrucia grzybami? Będą to nudności i wymioty, silne bóle brzucha, wzmożone pragnienie, biegunka, niewykluczone są ślinotok, łzawienie i pocenie się. Dodatkowe objawy zatrucia grzybami u dzieci i osób starszych: obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, kurcze łydek, przyspieszenie akcji serca czy niewydolność nerek.

W przypadku zatrucia nieswoistego objawami będą najczęściej nudności i wymioty, bóle brzucha.

Zatrucie grzybami - pierwsza pomoc

Po zobaczeniu pierwszych objawów zatrucia, należy od razu wezwać pomoc. Zanim jednak pomoc lekarska się pojawi, należy wykonać poniższe czynności: ● Wywołać wymioty (na przykład wkładając palce do gardła), aby opróżnić żołądek i podać osoloną wodę. Mleko na zatrucie grzybami to zły pomysł. Nie należy podawać mleka ani alkoholu. Uwaga - nie należy wywoływać wymiotów u osoby, która jest nieprzytomna.

Zabezpieczyć próbkę wymiocin lub potrawy z grzybów. Dzięki temu w laboratorium będzie możliwe rozpoznanie gatunku grzyba. Niestety, często zdarza się, że pacjent zjadł zupełnie innego grzyba, niż myśli. Jeżeli ktoś jeszcze jadł potrawę, która wywołała zatrucie, osoba ta również powinna wywołać u siebie wymioty.

● Nawet jeżeli stan osoby, u której doszło do zatrucia, poprawi się, nie należy rezygnować z pomocy lekarskiej. Czasami jest to jedynie chwilowa poprawa, po której stan pacjenta gwałtownie się pogarsza.

ZOBACZ >> Grzyby trujące – jak je rozpoznać i odróżnić od jadalnych?

Mikotoksykoza - co to jest?

Jest to zatrucie organizmu spowodowane mikotoksynami, czyli toksynami grzybowymi. Chodzi tutaj o pleśń, która rozwija się w odpowiednich warunkach. Powstaje ona na różnych produktach spożywczych, a jej spożycie może prowadzić do rozwoju chorób.

Zasady bezpieczeństwa na grzybobraniu

Wybierając się do lasu na grzybobranie trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wszystko po to, żeby uchronić się przed zatruciem grzybami.

Zbieraj tylko te gatunki, które dobrze znasz i nie masz co do nich żadnych wątpliwości.

Nie zbieraj grzybów, które są bardzo młode lub stare i przejrzałe.

Nie ułamuj grzyba, wykręć go z podłoża.

Nie idź na grzybobranie z foliową reklamówką. Wkładaj grzyby do łubianki lub przewiewnego koszyka. W plastiku grzyby szybko się zaparzą i zepsują.

Nigdy nie oceniaj grzybów po smaku. W ten sposób nie rozpoznasz, czy grzyb jest jadalny czy trujący. Śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy wbrew pozorom nie jest gorzki, ale ma słodki smak.

Dodatkowo pamiętaj, żeby kupować grzyby tylko z zaufanych źródeł. Nie kupuj grzybów, które nie są w całości, nie masz wtedy możliwości rozpoznania gatunku. 

Grzyby są ciężkostrawne. Z tego powodu nie powinny ich jeść dzieci, osoby w podeszłym wieku i ludzie, którzy cierpią na choroby układy pokarmowego. Grzyby przed spożyciem należy przygotować. Jest wiele sposobów przygotowywania grzybów: suszenie, mrożenie, gotowanie, smażenie, marynowanie i duszenie.

Komu nie zaleca się jedzenia grzybówTVN24

Autorka/Autor:aw//mr

Źródło: mz.gov.pl;

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po burzowym wtorku pogoda powinna się uspokoić. Pozostałe dni tygodnia zapowiadają się słonecznie i gorąco za sprawą wyżu, który rozgości się nad naszą częścią kontynentu.

Czeka nas kilka naprawdę pięknych dni. Poprzedzi je jednak kolejne załamanie pogody

Czeka nas kilka naprawdę pięknych dni. Poprzedzi je jednak kolejne załamanie pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed upałem. Jak wynika z prognozy zagrożeń na kolejne dni, w niektórych regionach gorąco utrzyma się naprawdę długo, a stopień alarmów może rosnąć. W części kraju spodziewane są również burze.

Gorąco może rozlać się na kolejne regiony. IMGW ostrzega

Gorąco może rozlać się na kolejne regiony. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 16.07. Noc w całym kraju zapowiada się pogodnie i spokojnie. Również początek dnia przyniesie przyjemną aurę, chociaż pod wieczór niebo zacznie się chmurzyć, a miejscami pojawią się burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 16.07. W nocy odpoczniemy od deszczu i piorunów. Gwałtowna aura powróci w dzień

Pogoda na jutro - wtorek 16.07. W nocy odpoczniemy od deszczu i piorunów. Gwałtowna aura powróci w dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W niedzielę nad Polską przechodziły silne burze. Strażacy ponad 1700 razy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic - najwięcej interwencji odnotowano na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie wiatr pozrywał dachy z budynków. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu ekstremalnych upałów w Rumunii obowiązują alerty pogodowe najwyższego stopnia. Do wtorku temperatura na dużym obszarze kraju może dochodzić nawet do 42 stopni Celsjusza. Według meteorologów mogą paść rekordy.

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times