Objawy zatrucia grzybami - pierwsza pomoc. Po jakim czasie pojawiają się objawy?

Źródło:
mz.gov.pl;
Cudzoziemcy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?
Cudzoziemcy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?TVN24
wideo 2/4
Cudzoziemy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?TVN24

Jesień to okres, kiedy wiele osób udaje się na grzybobranie. W lesie można bowiem znaleźć grzyby, które dodadzą smaku wielu daniom. Zbierając te leśne skarby trzeba mieć jednak pewność, jakie gatunki się zbiera. Wystarczy jedna pomyłka, żeby doszło do poważnego zatrucia.

● Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy zatrucia po spożyciu grzybów, mogą być podobne do niestrawności, nie lekceważ ich i udaj się do lekarza lub zadzwoń po pomoc. ● Różne grzyby wywołują różne rodzaje zatruć. ● Osobie, która zatruła się grzybami, nie należy podawać mleka ani alkoholu.

Zatrucie grzybami

Zatrucia grzybami zdarzają się najczęściej w okresie jesiennym, kiedy grzybów jest najwięcej. To wtedy amatorzy grzybów ruszają do lasu. Kiedy dojdzie do pomyłki w ocenie zbieranych grzybów, może dojść do zatrucia. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie zbierać nieznanych grzybów.

W Polsce rejestr zatruć grzybami prowadzony jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu. W 2020 roku grzybami zatruło się osiem osób, z czego cztery zmarły. Liczba ta jest dużo niższa niż w poprzednich latach - w 2019 roku było 27 zatruć, w 2018 r. - 16, w 2017 r. - 24, w 2016 r. - 46. Sześć z ośmiu zatruć z 2020 roku spowodowane było muchomorem sromotnikowym.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Najczęściej mylone grzybyPAP

Wyróżnia się cztery grupy zatruć grzybami:

Zatrucia cytotropowe - powodują głównie uszkodzenia narządów miąższowych. Mogą być spowodowane spożyciem muchomora sromotnikowego, wiosennego i jadowitego, a także piestrzenicy kasztanowatej;

Zatrucia neurotropowe - prowadzą do zaburzeń psychoneurologicznych. Mogą być wywołane spożyciem krowiaka podwiniętego, strzępa ceglastego, muchomora czerwonego i plamistego, a także lejkówki odbielonej;

Zatrucia gastryczne - są przyczyną ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Ich przyczyną może być spożycie jednego z ponad 80 gatunków grzybów występujących w Polsce, najczęściej są to: czubajka grzebieniowata, gąska rózgowata i siarkowa, gołąbek wymiotny, muchomor cytrynowy, pieczarka żółtawa czy borowik szatański;

Zatrucia nieswoiste, po spożyciu grzybów jadalnych. Ich przyczyną będzie zjedzenie surowych grzybów, które zawierają substancje drażniące błonę śluzową przewodu pokarmowego. Może to być opieńka miodowa, borowik ponury czy gąska. Takie zatrucia mogą wystąpić również po spożyciu grzybów, które były nieprawidłowo przechowywane.

Zatrucie pieczarkami bardzo często spowodowane jest pomylenie pieczarki z muchomorem wiosennym lub jadowitym. Kiedy grzyby te są młode, są niemal nie do odróżnienia. Zatrucie kanią to nierzadko efekt pomylenia kani z muchomorem sromotnikowym. 

Zatrucia grzybami suszonymi nie można wykluczyć. Również w przypadku spożywania grzybów po ususzeniu trzeba mieć pewność, że gatunki, które zostały ususzone, są jadalne. Dlatego tak ważne jest kupowanie również suszonych grzybów z pewnego źródła.

ZOBACZ >> Grzyby jadalne – lista gatunków i sposób przyrządzania

Pierwsze objawy zatrucia grzybami

Jeżeli po spożyciu jakichkolwiek grzybów zauważysz niepokojące objawy (mogą być to objawy podobne do niestrawności) - ból głowy, brzucha, nudności czy biegunkę - natychmiast wezwij lekarza (999 lub 112) lub udaj się do najbliższego szpitala.

Objawy zatrucia grzybami: - uporczywe wymioty i biegunka, - ból brzucha, ból w nadbrzuszu, - kurcze mięśni, drgawki mięśni, - silne pragnienie, - spadek ciśnienia tętniczego krwi, - zaburzenia pracy serca i układu krążenia, - ból wątroby, - silnie rozszerzone źrenice, - zaburzenia świadomości, zamroczenie, utrata przytomności, śpiączka.

Zatrucia grzybamiPAP

Zatrucie grzybami - po jakim czasie?

Czas, po jakim pojawią się objawy zatrucia, jest różny w zależności od rodzaju zatrucia.

 W przypadku zatrucia cytotropowego mogą pojawić się po około 6-48 godzinach. Są to przede wszystkim nudności i bóle brzucha oraz wymioty i wodnista biegunka. 

W przypadku zatrucia neurotropowego objawy pojawią się po godzinie lub dwóch, czyli po okresie utajenia. Objawami będą wtedy zawroty głowy i rozszerzone źrenice, oszołomienie, omamy wzrokowe i słuchowe, drżenie mięśniowe, a nawet śpiączka.

 W przypadku zatrucia gastrycznego objawy mogą pojawić się po około trzech-pięciu godzinach. Jakie są objawy zatrucia grzybami? Będą to nudności i wymioty, silne bóle brzucha, wzmożone pragnienie, biegunka, niewykluczone są ślinotok, łzawienie i pocenie się. Dodatkowe objawy zatrucia grzybami u dzieci i osób starszych: obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, kurcze łydek, przyspieszenie akcji serca czy niewydolność nerek.

W przypadku zatrucia nieswoistego objawami będą najczęściej nudności i wymioty, bóle brzucha.

Zatrucie grzybami - pierwsza pomoc

Po zobaczeniu pierwszych objawów zatrucia, należy od razu wezwać pomoc. Zanim jednak pomoc lekarska się pojawi, należy wykonać poniższe czynności: ● Wywołać wymioty (na przykład wkładając palce do gardła), aby opróżnić żołądek i podać osoloną wodę. Mleko na zatrucie grzybami to zły pomysł. Nie należy podawać mleka ani alkoholu. Uwaga - nie należy wywoływać wymiotów u osoby, która jest nieprzytomna.

Zabezpieczyć próbkę wymiocin lub potrawy z grzybów. Dzięki temu w laboratorium będzie możliwe rozpoznanie gatunku grzyba. Niestety, często zdarza się, że pacjent zjadł zupełnie innego grzyba, niż myśli. Jeżeli ktoś jeszcze jadł potrawę, która wywołała zatrucie, osoba ta również powinna wywołać u siebie wymioty.

● Nawet jeżeli stan osoby, u której doszło do zatrucia, poprawi się, nie należy rezygnować z pomocy lekarskiej. Czasami jest to jedynie chwilowa poprawa, po której stan pacjenta gwałtownie się pogarsza.

ZOBACZ >> Grzyby trujące – jak je rozpoznać i odróżnić od jadalnych?

Mikotoksykoza - co to jest?

Jest to zatrucie organizmu spowodowane mikotoksynami, czyli toksynami grzybowymi. Chodzi tutaj o pleśń, która rozwija się w odpowiednich warunkach. Powstaje ona na różnych produktach spożywczych, a jej spożycie może prowadzić do rozwoju chorób.

Zasady bezpieczeństwa na grzybobraniu

Wybierając się do lasu na grzybobranie trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wszystko po to, żeby uchronić się przed zatruciem grzybami.

Zbieraj tylko te gatunki, które dobrze znasz i nie masz co do nich żadnych wątpliwości.

Nie zbieraj grzybów, które są bardzo młode lub stare i przejrzałe.

Nie ułamuj grzyba, wykręć go z podłoża.

Nie idź na grzybobranie z foliową reklamówką. Wkładaj grzyby do łubianki lub przewiewnego koszyka. W plastiku grzyby szybko się zaparzą i zepsują.

Nigdy nie oceniaj grzybów po smaku. W ten sposób nie rozpoznasz, czy grzyb jest jadalny czy trujący. Śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy wbrew pozorom nie jest gorzki, ale ma słodki smak.

Dodatkowo pamiętaj, żeby kupować grzyby tylko z zaufanych źródeł. Nie kupuj grzybów, które nie są w całości, nie masz wtedy możliwości rozpoznania gatunku. 

Grzyby są ciężkostrawne. Z tego powodu nie powinny ich jeść dzieci, osoby w podeszłym wieku i ludzie, którzy cierpią na choroby układy pokarmowego. Grzyby przed spożyciem należy przygotować. Jest wiele sposobów przygotowywania grzybów: suszenie, mrożenie, gotowanie, smażenie, marynowanie i duszenie.

Komu nie zaleca się jedzenia grzybówTVN24

Autorka/Autor:aw//mr

Źródło: mz.gov.pl;

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami śniegu, silnym wiatrem, zawiejami śnieżnymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Zimowe zagrożenia. Prawie cały kraj objęty ostrzeżeniami

Zimowe zagrożenia. Prawie cały kraj objęty ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nawet 30 centymetrów - aż tyle śniegu może w ciągu kolejnych dni dosypać w Polsce. Intensywne opady mają nadciągnąć nad Polskę już w piątek wieczorem i nie odpuszczą przez cały weekend. Gdzie napada go najwięcej?

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli sobotę 11.01. Nocą ściśnie mróz, możliwe są burze śnieżne. Dzień przyniesie opady śniegu, miejscami obfite. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na jutro - sobota, 11.01. Mroźna noc w całym kraju, możliwe burze śnieżne

Pogoda na jutro - sobota, 11.01. Mroźna noc w całym kraju, możliwe burze śnieżne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Niemczech odnotowano ognisko silnie zakaźnej pryszczycy (FMD). To pierwszy przypadek tej choroby od 1988 roku. W powiecie Maerkisch-Oderland, graniczącym z Polską, padły na nią trzy woły - poinformowała w piątek Hanka Mittelstaedt, ministra rolnictwa Brandenburgii.

Silnie zaraźliwa choroba tuż za polską granicą. Pierwszy przypadek od prawie 40 lat

Silnie zaraźliwa choroba tuż za polską granicą. Pierwszy przypadek od prawie 40 lat

Źródło:
PAP

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu. SMS-owe ostrzeżenia otrzymały w piątek osoby przebywające w północnej części kraju.

Alert RCB dla północy kraju. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla północy kraju. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Z powodu zadymienia, wywołanego przez szalejące pożary, wszystkie szkoły należące do okręgu Los Angeles zostały w piątek zamknięte. Jak podała amerykańska stacja CNN, władze nadal zapewniają uczniom wyżywienie.

Zamknęli wszystkie szkoły. Przez gryzący dym

Zamknęli wszystkie szkoły. Przez gryzący dym

Źródło:
PAP, CNN

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed sztormem na Morzu Bałtyckim. W mocy są alarmy hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia dla polskiego wybrzeża.

Sztorm na Bałtyku. Najwyższy stopień alarmów

Sztorm na Bałtyku. Najwyższy stopień alarmów

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Opady śniegu nawiedziły część Polski w piątek rano. Miejscami obficie padało, a warunki na drogach były trudne. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Pokazaliście, gdzie znów zrobiło się biało

Pokazaliście, gdzie znów zrobiło się biało

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Niedobory wody utrudniają gaszenie niebezpiecznych pożarów, które od kilku dni pustoszą okolice Los Angeles. Braki skłoniły wiele osób do zastanowienia się, dlaczego strażacy podczas akcji nie korzystają ze słonej wody oceanicznej, której w przybrzeżnej Kalifornii jest pod dostatkiem. Istnieje bardzo proste wyjaśnienie tej decyzji służb.

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

Źródło:
USA Today, tvnmeteo.pl

W hrabstwie Los Angeles trwa walka z pożarami dewastującymi całe miejscowości. Ogień do tej pory zniszczył tysiące budynków. Skalę zniszczeń najlepiej widać na zdjęciach satelitarnych, zrobionych przed i po katastrofie.

Całe dzielnice poszły z dymem. Los Angeles przed i po pożarach

Całe dzielnice poszły z dymem. Los Angeles przed i po pożarach

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Co najmniej 10 osób zginęło w pożarach, które szaleją w hrabstwie Los Angeles. Strażacy walczą z ogniem w pięciu miejscach. Największy pożar Palisades zniszczył do tej pory ponad 10 tysięcy konstrukcji i wciąż nie został opanowany. Walkę z żywiołem utrudniał gorący, porywisty wiatr.

Kolejne ofiary wielkiego pożaru. "Muszę uciekać, ogień jest tuż przed domem"

Kolejne ofiary wielkiego pożaru. "Muszę uciekać, ogień jest tuż przed domem"

Źródło:
CNN, Washington Post, TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu nawiedziły Japonię. Lokalnie grubość pokrywy śnieżnej wyniosła prawie dwa metry, ponad dwukrotnie więcej niż zwykle o tej porze roku. Część dróg jest nieprzejezdnych, doszło także do zawieszenia części kursów superszybkich pociągów Shinkansen.

Dwa metry śniegu i dalej sypie. Stanęły superszybkie pociągi

Dwa metry śniegu i dalej sypie. Stanęły superszybkie pociągi

Źródło:
NHK, Reuters

Z powodu obfitych opadów w Szczecinie w czwartek wieczorem kilka linii autobusowych kursowało z problemami. W rejonie ulic Duńskiej i Rostockiej utknęły cztery pojazdy obsługujące linię 87, na ul. Łącznej autobus 68 stanął w poprzek jezdni.

Intensywne opady śniegu w Szczecinie. Autobusy utknęły

Intensywne opady śniegu w Szczecinie. Autobusy utknęły

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW

Silne burze z ulewami spowodowały podtopienia w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Woda zalała domy i ulice. Strażacy ratowali kierowców uwięzionych w autach.

Ulewy w Hiszpanii. Kierowcy uwięzieni na drogach

Ulewy w Hiszpanii. Kierowcy uwięzieni na drogach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śliskie drogi i opóźnienia na lotniskach - to niektóre skutki fali intensywnych opadów śniegu, jaka nawiedziła Belgię w ostatnich godzinach. Utrudnienia komunikacyjne wystąpiły między innymi w Brukseli. Krajowa Agencja Meteorologiczna wydała pomarańczowe i żółte ostrzeżenia.

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Źródło:
The Brussels Times, Reuters

Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach doprowadziły do zalań i podtopień w wielu regionach Boliwii. Największe zniszczenia wystąpiły w centralnej i południowo-zachodniej części kraju. Kryzys związany z powodziami trwa w Boliwii od listopada ubiegłego roku. Zginęło 16 osób.

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Źródło:
Ministerio de Defensa Bolivia, PAP, AP, Opinion.com

Mocno sypnęło śniegiem na południu Norwegii. W dzielnicy Disen w Oslo, stolicy kraju, odnotowano rekordowe opady puchu. W ciągu doby spadło go tam ponad 30 centymetrów.

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Źródło:
ENEX, nrk.no, inyheter.no

Ogromny i jadowity atraks wzbogacił zasoby ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Okaz został nazwany na cześć braci Hemsworth, słynnych aktorów. - To nasz największy pająk - powiedziała Emma Teni, opiekunka tych zwierząt w parku.

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Źródło:
CNN

Silne wichury uderzyły w poniedziałek wieczorem w północne i zachodnie Niemcy. Co najmniej trzy osoby zostały ranne. Trudne warunki pogodowe spowodowały zakłócenia w transporcie drogowym, kolejowym i promowym.

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Źródło:
ENEX, tagesspiegel.de, wetteronline.de

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Blisko 40 plaż w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, zostało zamkniętych przez służby sanitarno-epidemiologiczne w związku ze skażeniem wody przez wirusy. Według lokalnych mediów szpitale są przepełnione chorymi turystami.

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Źródło:
PAP

W stanie Missouri kierowca w trakcie jazdy wyskoczył z samochodu, gdy ten wpadł w poślizg. Do zdarzenia doszło w sobotę, podczas ataku zimy w środkowych Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna tłumaczył później, że po raz pierwszy prowadził w zimowych warunkach i spanikował.

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Źródło:
Local12, CNN

Strata 11-letniej wilczycy z amerykańskiego parku Yellowstone wywołała ogromne poruszenie wśród naukowców. Samica, znana jako 907F, była nazywana "królową wilków" ze względu na swoją dominującą rolę w stadzie. Tak stare okazy nie zdarzają się często w populacjach tego gatunku. Jak się jednak okazuje, w Polsce również znane są przypadki "długowiecznych" wilków. O ich życiu opowiedziała nam prof. Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grupa orek zaatakowała w rejonie zachodniego wybrzeża Portugalii jacht z dwuosobową załogą na pokładzie. Zwierzęta zniszczyły ster jednostki. To nie pierwszy atak orek na statki w tym regionie, a naukowcy wciąż nie są pewni, co jest powodem takiego zachowania.

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Źródło:
PAP, CM TV, tvnmeteo.pl