Jak długo gotować grzyby? 

Autor:
aw//mro
Źródło:
gov.pl
Leśnicy: do lasu weź naładowany telefon (wideo z października 2019 roku)
Leśnicy: do lasu weź naładowany telefon (wideo z października 2019 roku)tvn24
wideo 2/5
tvn24Leśnicy: do lasu weź naładowany telefon (wideo z października 2019 roku)

Grzyby są ciężkostrawne i nie należy ich jeść na surowo. Jednym ze sposobów na wydobycie z grzybów aromatu i smaku jest gotowanie. Podpowiadamy, jak długo gotować grzyby i jak je namoczyć.

● Zbieraj tylko grzyby, które znasz. ● Czas gotowania grzybów licz od momentu zawrzenia wody. ● Przed gotowaniem suszonych grzybów dobrze jest je namoczyć.

Kiedy wybierasz się do lasu, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim zbieraj tylko takie grzyby, co do których nie masz żadnych wątpliwości, że są jadalne. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie ryzykuj. Grzyby zbieraj do kosza lub pojemnika, który przepuszcza powietrze. Nigdy nie wkładaj grzybów do plastikowej torby, ponieważ szybko się w niej zepsują, a to grozi zatruciem.

SPRAWDŹ: Grzyby trujące – jak je rozpoznać i odróżnić od jadalnych? Pamiętaj również, że grzyby są ciężkostrawne. Nie powinny ich jeść dzieci ani osoby, które cierpią na zaburzenia układu pokarmowego. Grzybów nie jedz również na surowo.

Grzyby - gotowanie

Gotowanie grzybów jest jedną z metod ich przyrządzania. Jest to też jeden z najpopularniejszych sposobów, żeby wykorzystać grzyby w potrawach. Poza gotowaniem możesz grzyby na przykład usmażyć, zamrozić czy ususzyć. Dzięki tym dwóm ostatnim opcjom można cieszyć się ich smakiem również w zimę.

Grzyby trujące i jadalne bywają do siebie bardzo podobnePAP

SPRAWDŹ: Jak mrozić grzyby? Jak je przygotować i jak długo przechowywać?

Jak ugotować grzyby?

Po powrocie z grzybobrania trzeba jak najszybciej podjąć decyzję o tym jaką metodą przerobić grzyby, aby nie dopuścić do sytuacji, w której grzyby zaczną się psuć. Z tego też powodu nie trzymaj ich zbyt długo w lodówce.

Pamiętaj, żeby przed gotowaniem grzybów dokładnie je oczyścić. Grzyby wrzuca się do garnka do zimnej wody, a w czasie gotowania zdejmuje się powstającą pianę.

Ile czasu gotować grzyby? Jeżeli mówimy tu o grzybach świeżych, to czas ich gotowania będzie zależał od wielkości zebranych okazów. Pamiętaj, że czas gotowania liczy się od zawrzenia wody. 

Ile gotować podgrzybki? Mniejsze podgrzybki i maślaki wystarczy gotować 15 minut. Jeżeli gotujesz boczniaki i koźlaki, to przygotuj się na około 25 minut. Ile gotować kurki? Rydze, kurki czy prawdziwki powinno się gotować około 35 minut. Ile gotować opieńki? Są to grzyby, które gotuje się dość długo - około 50-90 minut. Sygnałem, że grzyby są ugotowane, jest fakt, że opadają na dno. Najszybciej gotuje się pieczarki. Potrzebują one dosłownie pięciu minut.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Jak długo gotować grzyby suszone?

Często gotuje się grzyby suszone. Świeże grzyby są dostępne tylko w krótkim okresie roku, a te ususzone najłatwiej dostać w sklepie czy znaleźć w spiżarce. 

Grzyby suszone przed gotowaniem powinno się namoczyć. Jak namoczyć grzyby? Wystarczy je dokładnie umyć i włożyć do garnka. Następnie zalać letnią wodą (lub osolonym mlekiem), tak żeby wszystkie grzyby były nią przykryte. Ile moczyć suszone grzyby? Kilka godzin, a najlepiej całą noc. Dzięki temu dobrze zmiękną i napęcznieją. Wody po moczeniu nie warto się pozbywać, ponieważ można ją wykorzystać na przykład do przygotowania zupy czy sosu.

Jeżeli grzyby przed suszeniem zostały pokrojone na małe kawałki, to po namoczeniu gotuj je na małym ogniu około 15 minut. W przypadku całych okazów ten czas może wydłużyć się do nawet 40 minut.

Jak długo gotować suszone grzyby bez namaczania?

Suszone grzyby można też dodać bezpośrednio do gotowanej zupy, bigosu czy gulaszu. Wtedy namoczą się już w trakcie gotowania dania. Pamiętaj jednak, że takie nienamoczone grzyby będą się dłużej gotować (około dwóch lub trzech godzin), więc przygotowanie dania będzie wymagać większej ilości czasu.

Jak długo gotować grzyby do marynowania? Czas zależy od gatunku, twardości i wielkości. Jest to jednak czas w przedziale od pięciu do piętnastu minut.

Autor:aw//mro

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości