Niezwykłe zjawisko na niebie. "Czerwone duszki" pojawiły się nad Atakamą

Autor:
as
Źródło:
ESO, Neutrino
"Duszki" uchwycone nad Południowo-wschodnią Azją (NASA)
"Duszki" uchwycone nad Południowo-wschodnią Azją (NASA)
"Duszki" uchwycone nad Południowo-wschodnią Azją (NASA)

Europejskie Obserwatorium Południowe udostępniło zdjęcie rzadkiego zjawiska atmosferycznego. Są to "czerwone duszki" - specjalny rodzaj wyładowań elektrycznych, pojawiających się ponad chmurami burzowymi. Na obrazie uchwycono także poświatę niebieską, czyli subtelne świecenie ziemskiej atmosfery.

Burzom towarzyszą nie tylko błyskawice i grzmoty. W rzadkich przypadkach możemy zaobserwować także inne zjawiska wywołane przez silne wyładowania elektryczne, zachodzące w chmurach burzowych. Jednym z nich są "duszki" (ang. sprites), pojawiające się wysoko w atmosferze Ziemi.

Chłodne i nieuchwytne

Zdjęcie wykonane zostało w Obserwatorium La Silla w Chile, położonym na pustyni Atakama. Nad linią górskiego pasma widać jasne, czerwone smugi, znane pod nazwą "czerwone duszki". Są to wyładowania, które rzadko pojawiają się powyżej chmur burzowych. Na niebie pojawiają się znacznie wyżej od białych błyskawic, a ponadto są od nich chłodniejsze i słabsze. Czerwone duszki są bardzo trudne do uchwycenia: pierwszy fotograficzny dowód na ich występowanie został wykonany dopiero w 1989 roku.

"Duszki" nad pustynią AtakamaZdenek Bardon/ESO

To niejedyne zjawisko uchwycone na zdjęciu. Widoczny w środkowej części obrazu subtelny, zielonkawy błysk to poświata niebieska. Powstaje ona, gdy w ciągu dnia światło słoneczne wybija elektrony z atmosferycznego azotu i tlenu. W nocy elektrony te łączą się z innymi atomami i cząsteczkami, powodując delikatne świecenie atmosfery.

Poświata niebieska to powszechnie występujące zjawisko, ale można zobaczyć je tylko na bardzo ciemnym niebie, gdzie nie ma zanieczyszczenia światłem. Ze względu na dużą wysokość i oddalenie od źródeł światła pustynia Atakama jest bardzo dobrym miejscem do uchwycenia takich zjawisk.

Autor:as

Źródło: ESO, Neutrino

Źródło zdjęcia głównego: Zdenek Bardon/ESO

Pozostałe wiadomości