Półkolonie, zajęcia sportowe i warsztaty online. W tym roku uczniowie z całego kraju spędzą ferie zimowe w jednym terminie. Z powodu epidemii COVID-19 mają spędzić je w domu. Co oferują miasta dla uczniów i ich rodziców w tym czasie?
W poniedziałek rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe – w tym roku wyjątkowo w jednym terminie dla wszystkich województw. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju. Dopuszczono jedynie dwie formy zorganizowanego wypoczynku: w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.
Wypoczynek w tych dwóch formach organizować mogą wyłącznie szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje – w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
Jakie atrakcje w swoich miastach mogą znaleźć rodzice i uczniowie?
Gdańsk
W Gdańsku półkolonie organizowane są przez Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego. Odbywają się one w wybranych placówkach szkolnych. W programie półkolonii są zajęcia sportowo-rekreacyjne, turystyczne, gimnastyczne, plastyczne. Program półkolonii jest rozszerzany o warsztaty profilaktyczne, warsztaty ceramiczne, warsztaty kulinarne.
Półkolonie są dostosowane do obecnie panujących wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wszystkie półkolonie obowiązują zapisy.
W drugim tygodniu ferii dla dzieci z klas 1-4 szkoły podstawowej zorganizowane zostaną półkolonie przygotowane przez organizacje pozarządowe, które odbywać się będą w siedmiu szkołach na terenie Gdańska. Jak informuje zespół prasowy Urzędu Miasta Gdańska, zajęcia te będą odbywać się tylko w drugim tygodniu ferii. Będą one bezpłatne – rodzice lub opiekunowie ponosić będą jedynie koszt wyżywienia dziecka. Półkolonie odbędą się w drugim tygodniu ferii, a nabór na zajęcia odbywać się będzie na początku roku 2021. Wszelkie szczegóły dostępne będą na stronie gdansk.pl.
W związku z obostrzeniami obowiązującymi od 28 grudnia do 17 stycznia zajęcia sportowe podczas ferii są zawieszone. Jedyna dopuszczalna formuła to zajęcia online.
Takie oferuje między innymi załoga żaglowca Zaruski i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
"Choć pandemia uniemożliwiła wejście na pokład Zaruskiego, młodzi fani żeglarstwa mogą wziąć wzbogacać swoją wiedzę w formule online. Zajęcia o tematyce morskiej odbywać się będą w dwóch turnusach tygodniowych w godzinach 10.00 – 12.00. Adresowane są dla młodzieży w wieku 15-25 lat i prowadzone będą przez oficera programowego i kapitana żaglowca szkolnego 'Generał Zaruski' Piotra Królaka, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku" - opisuje zespół prasowy Urzędu Miasta Gdańska.
Dodają, że zajęcia mają charakter interaktywnych warsztatów, a każdy z turnusów oferuje cykl edukacyjny z odpowiednio opracowanym programem na każdy dzień. Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego. Zajęcia są bezpłatne.
W każdym ze spotkań online może wziąć udział maksymalnie 10 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Większość zajęć i warsztatów związanych z kulturą zostało przeniesionych do internetu.
Zajęcia online dla uczniów przygotowały Muzeum Gdańska, Instytut Kultury Miejskiej, Gdański Archipelag Kultury oraz Teatr Miniatura. Część zajęć odbywać się będzie przez całe ferie, niektóre tylko w drugim tygodniu. Ze względu na możliwość zmiany obostrzeń sanitarnych najlepiej śledzić strony internetowe instytucji, gdzie umieszczone są dokładne informacje o ofercie na ferie.
Poznań
W Poznaniu miejskie instytucje kultury przygotowały ofertę wydarzeń online. Taką formę spędzania czasu oferują m.in. Biblioteka Raczyńskich, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archeologiczne - Pałac Górków, Rezerwat Archeologiczny "Genius loci", Wydawnictwo Miejskie Posnania, Teatr Polski, czy Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. - Program, przygotowany przez 14 instytucji kultury, obejmuje kilkadziesiąt wydarzeń koncertowych, teatralnych, edukacyjnych, filmowych, warsztatowych, wystawienniczych i wiele innych. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać bezpośrednio w poszczególnych placówkach. O organizowanych wydarzeniach instytucje będą informować także na swoich stronach internetowych oraz profilach na Facebooku – podał poznański urząd miasta.
Organizację półkolonii zadeklarowało z kolei w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Poznania kilkanaście placówek, w tym Sportowa Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7. W szkołach organizowane będą przede wszystkim zajęcia sportowe, ale wśród propozycji są też warsztaty artystyczne, językowe, kulinarne czy podróżnicze. Centrum Inicjatyw Rodzinnych proponuje poznańskim rodzinom projekt "Czytam i Czuję na bis". Podczas 10 spotkań online zostanie wyemitowanych 10 najciekawszych czytań z 2020 roku. Nagrania będą emitowane od poniedziałku do piątku, o godzinie 10.30 na profilu Centrum Inicjatyw Rodzinnych w mediach społecznościowych. Projekt "Czytam i Czuję" kierowany jest w głównej mierze do przedszkolaków.
Inną z propozycji jest przygotowany na okres ferii projekt "Poznański Szlak Legend dla Dzieci", który jest realizowany we współpracy z Bramą Poznania. Chętni mogą wziąć udział w indywidualnym spacerze; na szlak można wybrać się w dowolnym momencie – wystarczy tylko wziąć ze sobą folder z mapą oraz grą miejską. Na samym końcu na uczestników czekać będzie nagroda. "Każde dziecko, które weźmie udział w zabawie i poprawnie wypełni zagadki, otrzyma publikację 'Koziołki, rury i czarcie ogony' autorstwa Małgorzaty Swędowskiej z ilustracjami Joanny Bartosik, którą będzie można odebrać w PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych w godzinach otwarcia instytucji. W ramach Poznańskiego Szlaku Legend odbędą się także dwie wyjątkowe odsłony 'Czytam i Czuję'. Przedstawione zostaną wybrane legendy. Dwa premierowe nagrania zostaną opublikowane na facebook'owym profilu CIR - 6 i 13 stycznia, o godzinie 12.00" – podali organizatorzy. Swoje propozycje przygotował także ogród zoologiczny. Rodziny zwiedzające zoo indywidualnie będą mogły wziąć udział w "Zimowej ZooPrzygodzie". Do 15 stycznia razem z biletem wstępu chętni otrzymają kartę z ośmioma zadaniami i zagadkami. Odpowiedzi na nie można znaleźć podczas spaceru po Nowym Zoo. Rozwiązane zagadki utworzą hasło-klucz, które należy przesłać na adres mailowy podany na karcie konkursowej. Nagrodą będzie udział w spotkaniach online na żywo u tych zwierząt, których z powodu wprowadzonych ograniczeń związanych z pandemią nie można w tej chwili odwiedzać. Spotkania online będą odbywać się podczas ferii od 4 do 17 stycznia.
Wrocław
Również we Wrocławiu władze miasta we współpracy ze szkołami, jednostkami miejskimi, spółkami oraz organizacjami pozarządowymi, oprócz półkolonii, postawiły na zajęcia online. Organizowany jest między innymi konkurs plastyczny skierowany do dzieci i ich rodziców, warsztaty kulinarne i gra miejska "Zimowe opowieści".
Na oficjalnym profilu miasta w mediach społecznościowych codziennie rano do 17 stycznia pojawiać się będzie post z harmonogramem dnia. Dzięki temu na bieżąco uczniowie będą mogli sprawdzić, co dzieje się w ich mieście.
- Dla wszystkich dzieci mamy propozycję kreatywnego spędzenia ferii bez konieczności wychodzenia z domu – mówi Anna Worsztynowicz, dyrektor działu PR i marketingu Hali Stulecia.
Jak mówi, dział przygotował dla uczniów trzy gry online. - Pierwsza stworzona została z myślą o architekcie Hali Stulecia Maksie Bergu, który w 2020 roku świętował okrągłą, 150. rocznicę swoich urodzin. W drugiej grze mali detektywi odkryją kilka sekretów Hali Stulecia, a uwierzcie mi, że ta betonowa dama skrywa ich wiele. W trzeciej grze, po rozszyfrowaniu wszystkich ukrytych zagadek dzieci otrzymają zestaw specjalnie szereg rebusów, wykreślanek i innych prezentów – zachęca do zabawy Anna Worsztynowicz.
Do organizacji ferii włączyły się m.in. aquapark, Hala Stulecia, Hydropolis, ZOO Wrocław, Wrocławskie Centrum Kształcenia Zawodowego, Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacja Hobbit, Julka Cymbaluk, Ala Janosz czy Monika Bronowicka.
Tradycyjną ofertę opieki nad dziećmi w formie półkolonii zaproponowały także szkoły i placówki oświatowe. Do prowadzenia wypoczynku zimowego dla dzieci z klas 1-4 zgłosiły się 23 placówki – półkolonie odbędą się w szkołach podstawowych nr 9, 14, 39, 80, 84, 103 oraz w Zespole Placówek Oświatowych nr 3, który zorganizuje zajęcia dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.
Dzieci będą mogły uczestniczyć m.in. w zajęciach sportowych, plastycznych czy edukacyjnych. Ze względów epidemicznych będą to zajęcia raczej stacjonarne niż prowadzone na zewnątrz, odbywające się zgodnie z określonym przepisami reżimem sanitarnym. Zapisy na zajęcia prowadzone są bezpośrednio w szkołach.
Łódź
W Łodzi półkolonie organizuje 28 szkół lub placówek oświatowych. Zajęcia organizowane są dla uczniów klas 1-4 .Uczestnicy półkolonii będą mieć zapewnioną opiekę wychowawców w godzinach 7–17.
Jak można przeczytać na oficjalnej stronie miasta, organizatorzy wypoczynku, szkoły pobierają opłatę za pobyt dziecka w wysokości 15 złotych za jeden dzień pobytu, która przeznaczana jest na zapewnienie uczestnikom wyżywienia.
Poza tym, w Łodzi również można znaleźć ofertę innych zajęć, także takich online.
Z okazji ferii Miejski Ogród Zoologiczny przygotował kilka atrakcji, między innymi wieczorne zwiedzanie ogrodu pod hasłem "Nocne marki". Jak przekonują, to niepowtarzalna okazja, aby podejrzeć nocne zwierzęta, między innymi dikdiki, leniwce, mrówkojady czy koendu.
"W trakcie godzinnego spotkania przejdziemy po ciemnych alejkach, odwiedzimy wygaszone pawilony dla zwierząt i postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie: Dlaczego niektóre zwierzęta funkcjonują nocą, skoro mogłyby to robić w ciągu dnia?" – zachęcają władze miasta.
Spotkania będą odbywać się codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach: 17.00 (I tura) i 18.00 (II tura). Ze względu na sytuację epidemiologiczną liczba osób na spotkaniu jest ograniczona. W jednej grupie mogą znaleźć się maksymalnie 4 osoby. Koszt biletu to 12 złotych.
Kraków
W stolicy Małopolski w ferie organizowane są warsztaty dziennikarskie i fotograficzne, zajęcia relaksacyjne, spotkania podróżnicze oraz aktywności sportowe na świeżym powietrzu – między innymi zajęcia z tenisa stołowego, wyjścia na kręgle, siłownię, treningi piłkarskie czy seanse w grocie solnej.
Zajęcia przygotowane są przez krakowskie młodzieżowe domy kultury oraz placówki oświatowo-wychowawcze o charakterze sportowym i kluby sportowe: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Wschód oraz dziewięć krakowskich klubów sportowych.
Oprócz zajęć stacjonarnych można skorzystać także z inicjatyw realizowanych w formule online – ferie online organizuje między innymi TAURON Arena Kraków. Treningi w Małej Hali transmitowane będą na żywo na Facebooku.
Kraków organizuje też zimowy wypoczynek dla dzieci z niepełnosprawnościami. Półkolonie zimowe odbywają się w dniach 4-15 stycznia.
Zajęcia organizowane są przez: Szkolny Klub Sportowy RZAK, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja, Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski, Fundację Poland Business Runi Fundację Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND-SPORT.
Katowice
Z danych śląskiego kuratorium oświaty wynika, że z wypoczynku w dopuszczonej przez prawo formule skorzysta niespełna 8 tysięcy spośród ponad pół miliona uczniów w województwie śląskim, którzy właśnie rozpoczęli ferie. - W województwie śląskim do bazy wypoczynku wprowadzono 277 zgłoszeń półkolonii dla blisko 8 tysięcy uczestników. Głównymi organizatorami tej formy wypoczynku są szkoły i placówki. Zatwierdziliśmy również trzy zgłoszenia obozów szkoleniowych dla uczniów szkoły mistrzostwa sportowego. Półkolonie będą odbywać się niemal we wszystkich powiatach, zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach – poinformowała Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji katowickiego kuratorium.
Poza półkoloniami w Katowicach można znaleźć również oferty zajęć online. Między innymi Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach na swojej stronie oferuje zestawy edukacyjne, które, oprócz zabawy, pomóc mają w odkrywaniu bogactwa kulturowego regionu.
Złagodzenie obostrzeń podczas ferii
Półkolonie w całym kraju muszą być organizowane według wytycznych sanitarnych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Uczestniczyć w nich mogą wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Rodzice powinni zapewnić dziecku indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni publicznej. Półkolonie mogą być organizowane tylko w szkołach lub placówkach spełniających warunki bezpieczeństwa. Na cele półkolonii mogą być przeznaczone: sale świetlicowe, sale dydaktyczne i sale gimnastyczne, które zapewniają zachowanie dystansu społecznego. Jedna grupa uczestników półkolonii powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. W grupie ma być do 12 uczestników. Skład grupy ma się nie zmieniać. Grupa powinna też mieć swojego stałego wychowawcę.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek, że w rozporządzeniu Rady Ministrów będzie dopuszczona możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godz. 8-16 bez opieki ze strony dorosłych.
- Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania – przekazał Niedzielski. Zakaz wychodzenia z domu dzieci i młodzieży do 16. roku życia samych, w dni powszednie w godzinach 8-16, został wprowadzony pod koniec października i miał obowiązywać także w czasie ferii zimowych, które rozpoczęły się 4 stycznia i potrwają do 17 stycznia.
Źródło: TVN24/PAP