Co mogą robić uczniowie podczas ferii zimowych

Źródło:
TVN24/PAP
Ferie zimowe 2021
Ferie zimowe 2021TVN24
wideo 2/6
Ferie zimowe 2021TVN24

Półkolonie, zajęcia sportowe i warsztaty online. W tym roku uczniowie z całego kraju spędzą ferie zimowe w jednym terminie. Z powodu epidemii COVID-19 mają spędzić je w domu. Co oferują miasta dla uczniów i ich rodziców w tym czasie?

W poniedziałek rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe – w tym roku wyjątkowo w jednym terminie dla wszystkich województw. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju. Dopuszczono jedynie dwie formy zorganizowanego wypoczynku: w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Wypoczynek w tych dwóch formach organizować mogą wyłącznie szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje – w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

Jakie atrakcje w swoich miastach mogą znaleźć rodzice i uczniowie?

Gdańsk

W Gdańsku półkolonie organizowane są przez Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego. Odbywają się one w wybranych placówkach szkolnych. W programie półkolonii są zajęcia sportowo-rekreacyjne, turystyczne, gimnastyczne, plastyczne. Program półkolonii jest rozszerzany o warsztaty profilaktyczne, warsztaty ceramiczne, warsztaty kulinarne. 

Półkolonie są dostosowane do obecnie panujących wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wszystkie półkolonie obowiązują zapisy.  

Ferie w specjalnym rygorze sanitarnym. Jak zorganizować czas dzieciom?

W drugim tygodniu ferii dla dzieci z klas 1-4 szkoły podstawowej zorganizowane zostaną półkolonie przygotowane przez organizacje pozarządowe, które odbywać się będą w siedmiu szkołach na terenie Gdańska. Jak informuje zespół prasowy Urzędu Miasta Gdańska, zajęcia te będą odbywać się tylko w drugim tygodniu ferii. Będą one bezpłatne – rodzice lub opiekunowie ponosić będą jedynie koszt wyżywienia dziecka. Półkolonie odbędą się w drugim tygodniu ferii, a nabór na zajęcia odbywać się będzie na początku roku 2021. Wszelkie szczegóły dostępne będą na stronie gdansk.pl.

W związku z obostrzeniami obowiązującymi od 28 grudnia do 17 stycznia zajęcia sportowe podczas ferii są zawieszone. Jedyna dopuszczalna formuła to zajęcia online.

Takie oferuje między innymi załoga żaglowca Zaruski i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

"Choć pandemia uniemożliwiła wejście na pokład Zaruskiego, młodzi fani żeglarstwa mogą wziąć wzbogacać swoją wiedzę w formule online. Zajęcia o tematyce morskiej odbywać się będą w dwóch turnusach tygodniowych w godzinach 10.00 – 12.00. Adresowane są dla młodzieży w wieku 15-25 lat i prowadzone będą przez oficera programowego i kapitana żaglowca szkolnego 'Generał Zaruski' Piotra Królaka, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku" - opisuje zespół prasowy Urzędu Miasta Gdańska.

Dodają, że zajęcia mają charakter interaktywnych warsztatów, a każdy z turnusów oferuje cykl edukacyjny z odpowiednio opracowanym programem na każdy dzień. Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego. Zajęcia są bezpłatne.

W każdym ze spotkań online może wziąć udział maksymalnie 10 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Większość zajęć i warsztatów związanych z kulturą zostało przeniesionych do internetu.

Zajęcia online dla uczniów przygotowały Muzeum Gdańska, Instytut Kultury Miejskiej, Gdański Archipelag Kultury oraz Teatr Miniatura. Część zajęć odbywać się będzie przez całe ferie, niektóre tylko w drugim tygodniu. Ze względu na możliwość zmiany obostrzeń sanitarnych najlepiej śledzić strony internetowe instytucji, gdzie umieszczone są dokładne informacje o ofercie na ferie.

Poznań

W Poznaniu miejskie instytucje kultury przygotowały ofertę wydarzeń online. Taką formę spędzania czasu oferują m.in. Biblioteka Raczyńskich, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archeologiczne - Pałac Górków, Rezerwat Archeologiczny "Genius loci", Wydawnictwo Miejskie Posnania, Teatr Polski, czy Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. - Program, przygotowany przez 14 instytucji kultury, obejmuje kilkadziesiąt wydarzeń koncertowych, teatralnych, edukacyjnych, filmowych, warsztatowych, wystawienniczych i wiele innych. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać bezpośrednio w poszczególnych placówkach. O organizowanych wydarzeniach instytucje będą informować także na swoich stronach internetowych oraz profilach na Facebooku – podał poznański urząd miasta.

Organizację półkolonii zadeklarowało z kolei w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Poznania kilkanaście placówek, w tym Sportowa Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7. W szkołach organizowane będą przede wszystkim zajęcia sportowe, ale wśród propozycji są też warsztaty artystyczne, językowe, kulinarne czy podróżnicze. Centrum Inicjatyw Rodzinnych proponuje poznańskim rodzinom projekt "Czytam i Czuję na bis". Podczas 10 spotkań online zostanie wyemitowanych 10 najciekawszych czytań z 2020 roku. Nagrania będą emitowane od poniedziałku do piątku, o godzinie 10.30 na profilu Centrum Inicjatyw Rodzinnych w mediach społecznościowych. Projekt "Czytam i Czuję" kierowany jest w głównej mierze do przedszkolaków.

Inną z propozycji jest przygotowany na okres ferii projekt "Poznański Szlak Legend dla Dzieci", który jest realizowany we współpracy z Bramą Poznania. Chętni mogą wziąć udział w indywidualnym spacerze; na szlak można wybrać się w dowolnym momencie – wystarczy tylko wziąć ze sobą folder z mapą oraz grą miejską. Na samym końcu na uczestników czekać będzie nagroda. "Każde dziecko, które weźmie udział w zabawie i poprawnie wypełni zagadki, otrzyma publikację 'Koziołki, rury i czarcie ogony' autorstwa Małgorzaty Swędowskiej z ilustracjami Joanny Bartosik, którą będzie można odebrać w PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych w godzinach otwarcia instytucji. W ramach Poznańskiego Szlaku Legend odbędą się także dwie wyjątkowe odsłony 'Czytam i Czuję'. Przedstawione zostaną wybrane legendy. Dwa premierowe nagrania zostaną opublikowane na facebook'owym profilu CIR - 6 i 13 stycznia, o godzinie 12.00" – podali organizatorzy. Swoje propozycje przygotował także ogród zoologiczny. Rodziny zwiedzające zoo indywidualnie będą mogły wziąć udział w "Zimowej ZooPrzygodzie". Do 15 stycznia razem z biletem wstępu chętni otrzymają kartę z ośmioma zadaniami i zagadkami. Odpowiedzi na nie można znaleźć podczas spaceru po Nowym Zoo. Rozwiązane zagadki utworzą hasło-klucz, które należy przesłać na adres mailowy podany na karcie konkursowej. Nagrodą będzie udział w spotkaniach online na żywo u tych zwierząt, których z powodu wprowadzonych ograniczeń związanych z pandemią nie można w tej chwili odwiedzać. Spotkania online będą odbywać się podczas ferii od 4 do 17 stycznia.

Wrocław

Również we Wrocławiu władze miasta we współpracy ze szkołami, jednostkami miejskimi, spółkami oraz organizacjami pozarządowymi, oprócz półkolonii, postawiły na zajęcia online. Organizowany jest między innymi konkurs plastyczny skierowany do dzieci i ich rodziców, warsztaty kulinarne i gra miejska "Zimowe opowieści".

Na oficjalnym profilu miasta w mediach społecznościowych codziennie rano do 17 stycznia pojawiać się będzie post z harmonogramem dnia. Dzięki temu na bieżąco uczniowie będą mogli sprawdzić, co dzieje się w ich mieście.

- Dla wszystkich dzieci mamy propozycję kreatywnego spędzenia ferii bez konieczności wychodzenia z domu – mówi Anna Worsztynowicz, dyrektor działu PR i marketingu Hali Stulecia.

Jak mówi, dział przygotował dla uczniów trzy gry online. - Pierwsza stworzona została z myślą o architekcie Hali Stulecia Maksie Bergu, który w 2020 roku świętował okrągłą, 150. rocznicę swoich urodzin. W drugiej grze mali detektywi odkryją kilka sekretów Hali Stulecia, a uwierzcie mi, że ta betonowa dama skrywa ich wiele. W trzeciej grze, po rozszyfrowaniu wszystkich ukrytych zagadek dzieci otrzymają zestaw specjalnie szereg rebusów, wykreślanek i innych prezentów – zachęca do zabawy Anna Worsztynowicz.

Do organizacji ferii włączyły się m.in. aquapark, Hala Stulecia, Hydropolis, ZOO Wrocław, Wrocławskie Centrum Kształcenia Zawodowego, Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacja Hobbit, Julka Cymbaluk, Ala Janosz czy Monika Bronowicka.

Tradycyjną ofertę opieki nad dziećmi w formie półkolonii zaproponowały także szkoły i placówki oświatowe. Do prowadzenia wypoczynku zimowego dla dzieci z klas 1-4 zgłosiły się 23 placówki – półkolonie odbędą się w szkołach podstawowych nr 9, 14, 39, 80, 84, 103 oraz w Zespole Placówek Oświatowych nr 3, który zorganizuje zajęcia dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Dzieci będą mogły uczestniczyć m.in. w zajęciach sportowych, plastycznych czy edukacyjnych. Ze względów epidemicznych będą to zajęcia raczej stacjonarne niż prowadzone na zewnątrz, odbywające się zgodnie z określonym przepisami reżimem sanitarnym. Zapisy na zajęcia prowadzone są bezpośrednio w szkołach.

Łódź

W Łodzi półkolonie organizuje 28 szkół lub placówek oświatowych. Zajęcia organizowane są dla uczniów klas 1-4 .Uczestnicy półkolonii będą mieć zapewnioną opiekę wychowawców w godzinach 7–17.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie miasta, organizatorzy wypoczynku, szkoły pobierają opłatę za pobyt dziecka w wysokości 15 złotych za jeden dzień pobytu, która przeznaczana jest na zapewnienie uczestnikom wyżywienia.

Poza tym, w Łodzi również można znaleźć ofertę innych zajęć, także takich online.

Z okazji ferii Miejski Ogród Zoologiczny przygotował kilka atrakcji, między innymi wieczorne zwiedzanie ogrodu pod hasłem "Nocne marki". Jak przekonują, to niepowtarzalna okazja, aby podejrzeć nocne zwierzęta, między innymi dikdiki, leniwce, mrówkojady czy koendu.

"W trakcie godzinnego spotkania przejdziemy po ciemnych alejkach, odwiedzimy wygaszone pawilony dla zwierząt i postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie: Dlaczego niektóre zwierzęta funkcjonują nocą, skoro mogłyby to robić w ciągu dnia?" – zachęcają władze miasta.

Spotkania będą odbywać się codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach: 17.00 (I tura) i 18.00 (II tura). Ze względu na sytuację epidemiologiczną liczba osób na spotkaniu jest ograniczona. W jednej grupie mogą znaleźć się maksymalnie 4 osoby. Koszt biletu to 12 złotych.

Kraków

W stolicy Małopolski w ferie organizowane są warsztaty dziennikarskie i fotograficzne, zajęcia relaksacyjne, spotkania podróżnicze oraz aktywności sportowe na świeżym powietrzu – między innymi zajęcia z tenisa stołowego, wyjścia na kręgle, siłownię, treningi piłkarskie czy seanse w grocie solnej.

Zajęcia przygotowane są przez krakowskie młodzieżowe domy kultury oraz placówki oświatowo-wychowawcze o charakterze sportowym i kluby sportowe: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Wschód oraz dziewięć krakowskich klubów sportowych.

Oprócz zajęć stacjonarnych można skorzystać także z inicjatyw realizowanych w formule online – ferie online organizuje między innymi TAURON Arena Kraków. Treningi w Małej Hali transmitowane będą na żywo na Facebooku.

Kraków organizuje też zimowy wypoczynek dla dzieci z niepełnosprawnościami. Półkolonie zimowe odbywają się w dniach 4-15 stycznia.

Zajęcia organizowane są przez: Szkolny Klub Sportowy RZAK, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja, Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski, Fundację Poland Business Runi Fundację Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND-SPORT.

Katowice

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Z danych śląskiego kuratorium oświaty wynika, że z wypoczynku w dopuszczonej przez prawo formule skorzysta niespełna 8 tysięcy spośród ponad pół miliona uczniów w województwie śląskim, którzy właśnie rozpoczęli ferie. - W województwie śląskim do bazy wypoczynku wprowadzono 277 zgłoszeń półkolonii dla blisko 8 tysięcy uczestników. Głównymi organizatorami tej formy wypoczynku są szkoły i placówki. Zatwierdziliśmy również trzy zgłoszenia obozów szkoleniowych dla uczniów szkoły mistrzostwa sportowego. Półkolonie będą odbywać się niemal we wszystkich powiatach, zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach – poinformowała Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji katowickiego kuratorium.

Poza półkoloniami w Katowicach można znaleźć również oferty zajęć online. Między innymi Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach na swojej stronie oferuje zestawy edukacyjne, które, oprócz zabawy, pomóc mają w odkrywaniu bogactwa kulturowego regionu.

Złagodzenie obostrzeń podczas ferii

Półkolonie w całym kraju muszą być organizowane według wytycznych sanitarnych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Uczestniczyć w nich mogą wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Rodzice powinni zapewnić dziecku indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni publicznej. Półkolonie mogą być organizowane tylko w szkołach lub placówkach spełniających warunki bezpieczeństwa. Na cele półkolonii mogą być przeznaczone: sale świetlicowe, sale dydaktyczne i sale gimnastyczne, które zapewniają zachowanie dystansu społecznego. Jedna grupa uczestników półkolonii powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. W grupie ma być do 12 uczestników. Skład grupy ma się nie zmieniać. Grupa powinna też mieć swojego stałego wychowawcę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek, że w rozporządzeniu Rady Ministrów będzie dopuszczona możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godz. 8-16 bez opieki ze strony dorosłych.

- Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania – przekazał Niedzielski. Zakaz wychodzenia z domu dzieci i młodzieży do 16. roku życia samych, w dni powszednie w godzinach 8-16, został wprowadzony pod koniec października i miał obowiązywać także w czasie ferii zimowych, które rozpoczęły się 4 stycznia i potrwają do 17 stycznia.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autorka/Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pod koniec lipca statek badawczy "Michaił Kazanskij" rosyjskiej floty bałtyckiej naruszył terytorium Finlandii. Fińska straż przybrzeżna oraz łodzie cywilne zgłaszały tego dnia silne zakłócenia w odbiorze sygnału GPS.

Rosyjska jednostka zboczyła z wód międzynarodowych. Tego samego dnia odnotowano zakłócenia sygnału GPS

Rosyjska jednostka zboczyła z wód międzynarodowych. Tego samego dnia odnotowano zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
PAP

Tragiczny finał poszukiwań w zalewie Chechło-Nakło w województwie śląskim. Po czterech godzinach nurkowie wyłowili ciało 67-letniej kobiety, która utonęła w piątek po południu.

67-letnia kobieta utonęła w zalewie Chechło-Nakło

67-letnia kobieta utonęła w zalewie Chechło-Nakło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek na niską orbitę okołoziemską poleciał największy jak dotąd polski satelita. EagleEye, czyli "Oko Orła", pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Stany Zjednoczone przedstawiły Izraelowi i Hamasowi kompromisową propozycję porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy - poinformował w piątek Biały Dom. Jak ocenił prezydent Joe Biden, "jesteśmy bliżej porozumienia niż kiedykolwiek". Waszyngton ma nadzieję, że umowa zostanie zaakceptowana w przyszłym tygodniu, jednak Hamas chce czegoś innego niż w niej zapisano.

Amerykanie mają propozycję. Biden: jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek

Amerykanie mają propozycję. Biden: jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Niewiele rzeczy tak porusza, jak los dzieci w czasie wojny. Ich nie da się oskarżyć o terroryzm. Je się karze za cudze błędy. Dzieci w Strefie Gazy giną pod gruzami domów, stojąc w kolejce po wodę, chorując lub po prostu z głodu. Jeden dzień pokazuje, jak krucha jest egzystencja w miejscu, w którym jednocześnie można zobaczyć życie, śmierć i krótkie chwile dziecięcej radości. Materiał telewizji CNN. Wideo zawiera drastyczne zdjęcia.

Mohammad miał 9 lat, Kamal trzy. Tak wygląda codzienność dzieci w Strefie Gazy

Mohammad miał 9 lat, Kamal trzy. Tak wygląda codzienność dzieci w Strefie Gazy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jestem jedną z osób, które są podobno brane pod uwagę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Tobiasz Bocheński. Odniósł się w ten sposób do pytania o potencjalnego kandydata tej partii w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki stwierdził, że "naturalnym" kandydatem jego ugrupowania jest Rafał Trzaskowski.

Kto z PiS na prezydenta? Tobiasz Bocheński: jestem jedną z osób, które są podobno brane pod uwagę

Kto z PiS na prezydenta? Tobiasz Bocheński: jestem jedną z osób, które są podobno brane pod uwagę

Źródło:
TVN24

Prywatny samolot Fouga Magister runął w piątek do Morza Śródziemnego podczas pokazu lotniczego w pobliżu miejscowości Lavandou we Francji - poinformowały władze prefektury Var. Pilot zginął, a służby odnalazły jego ciało.

Samolot runął do morza podczas pokazu lotniczego. Znaleziono ciało pilota

Samolot runął do morza podczas pokazu lotniczego. Znaleziono ciało pilota

Źródło:
PAP, La Parisien

Wakacje to czas, kiedy wiele młodych ludzi podróżuje. Dlatego warto wiedzieć, gdzie w Europie można zwiedzić muzea czy galerie sztuki całkiem za darmo lub za symboliczną opłatą.

Te atrakcje można odwiedzić za darmo lub za symboliczną opłatą. Wystarczy spełnić dwa warunki

Te atrakcje można odwiedzić za darmo lub za symboliczną opłatą. Wystarczy spełnić dwa warunki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę, aby Piotr Serafin był polskim kandydatem na komisarza Unii Europejskiej - podała w piątek po południu Kancelaria Prezydenta RP.

Polski kandydat na unijnego komisarza. Jest decyzja prezydenta

Polski kandydat na unijnego komisarza. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Potężny pożar szaleje w nadmorskiej prowincji Izmir położonej na zachodzie Turcji. Walkę z ogniem utrudniają wysoka temperatura i silny wiatr. Żywioł pochłonął wiele domów. Pożary odnotowano też w trzech innych regionach kraju.

Ogień pochłonął domy i zmusił do ewakuacji ludzi. Trwa walka z żywiołem

Ogień pochłonął domy i zmusił do ewakuacji ludzi. Trwa walka z żywiołem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

"Polska wywiera presję na Chiny i odnosi sukces. Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja" - pisze Christoph von Marschall na portalu niemieckiego dziennika "Tagesspiegel". W artykule postawiono tezę, że prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Chinach prosił Xi Jinpinga o wykorzystanie swoich wpływów w celu wywarcia nacisku na Alaksandra Łukaszenkę. Duda miał zagrozić, że w przeciwnym razie Polska będzie zmuszona do całkowitego zamknięcia granicy z Białorusią - pisze Marschall, powołując się dyrektora Centrum Studiów Strategicznych w Warsaw Enterprise Institute (WEI).

Niemiecki dziennik o "sensacyjnym" sukcesie Polski. "Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja"

Niemiecki dziennik o "sensacyjnym" sukcesie Polski. "Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja"

Źródło:
PAP

To będzie jedno z najdziwniejszych zdarzeń drogowych wakacji. Luksusowy aston martin zderzył się z ciągnikiem rolniczym. Kto zawinił?

Ursus kontra aston martin. Policja o tym, kto zawinił

Ursus kontra aston martin. Policja o tym, kto zawinił

Źródło:
tvn24.pl

W piątek w tureckim parlamencie doszło do bójki między deputowanymi. Ahmet Sik, przedstawiciel opozycji, został zaatakowany po tym, jak wezwał by dopuścić do udziału w obradach Cana Atalaya, który został osadzony w więzieniu pod zarzutem organizowania antyrządowych protestów, ale uzyskał mandat parlamentarzysty.

Bójka w tureckim parlamencie. "Największymi terrorystami są ci, którzy siedzą w tych fotelach"

Bójka w tureckim parlamencie. "Największymi terrorystami są ci, którzy siedzą w tych fotelach"

Źródło:
Reuters

Pracownicy jednej z klinik medycyny estetycznej nakłonili 19-latka z niepełnosprawnością do poddania się operacji wszczepienia implantów piersi, co miało pomóc mu przyciągnąć fanów w internecie i stanowić źródło utrzymania - donosi hongkoński "South China Morning Post". Do zdarzenia doszło w środkowych Chinach, ale, jak podkreśla gazeta, to nie jedyna ofiara oszustów, którzy żerują na zdesperowanej chińskiej młodzieży szukającej pracy.

Nastolatek namówiony do wszczepienia implantów piersi. "Oszustwa nasilają się wraz ze słabnięciem gospodarki"

Nastolatek namówiony do wszczepienia implantów piersi. "Oszustwa nasilają się wraz ze słabnięciem gospodarki"

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Siedmiolatkę kręcącą się w nocy przy torach w Bydgoszczy zauważył policjant w drodze na służbę. Podczas rozmowy z funkcjonariuszem dziewczynka powiedziała, że mama wyrzuciła ją z domu i kazała szukać taty. Dodała, że boi się o swoją czteroletnią siostrę, która została w domu.

Siedmiolatka błąkała się nocą przy torach. Policja: mama wyrzuciła dziewczynkę z domu

Siedmiolatka błąkała się nocą przy torach. Policja: mama wyrzuciła dziewczynkę z domu

Źródło:
TVN24

- Cały czas otrzymujemy jakieś telefony i sygnały. Oczywiście przekazujemy je również policji - mówi Tomasz Parzyszek, mąż Izabeli z Kruszyna, która w piątek zaginęła w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. 35-latka jechała autostradą A4 z Bolesławca do Wrocławia. W pewnym momencie jej auto się zepsuło. Zadzwoniła wówczas do rodziny i ślad po niej zaginął. Kobiety szukają bliscy oraz policja.

Izabela wysiadła z zepsutego samochodu na autostradzie i ślad po niej zaginął. Szuka jej mąż i policja

Izabela wysiadła z zepsutego samochodu na autostradzie i ślad po niej zaginął. Szuka jej mąż i policja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowela wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 17 kwietnia 2019 roku.

Decyzja prezydenta w sprawie ustawy o prawie autorskim

Decyzja prezydenta w sprawie ustawy o prawie autorskim

Źródło:
PAP

Były minister obrony Mariusz Błaszczak przekonuje, że w tym roku "organizowane są dokładnie takie same pikniki", jak za rządów Zjednoczonej Prawicy. Otóż nie. Pokazujemy znaczące różnice, które dowodzą, że teza polityka PiS jest fałszywa.

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS? Nie takie same

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS? Nie takie same

Źródło:
Konkret24

Zatrzymana w związku ze śmiercią Matthew Perry'ego dilerka narkotykowa Jasveen Sangha może usłyszeć również zarzuty związane ze zgonem innego mężczyzny, który miał być jej klientem - podaje BBC. Wskutek dochodzenia w sprawie gwiazdy serialu "Przyjaciele" zatrzymano też cztery inne osoby. Wśród nich znalazł się asystent aktora i dwójka lekarzy.  

Kolejny zgon powiązany ze sprawą Matthew Perry'ego. Ujawniono SMS-a do "królowej ketaminy" 

Kolejny zgon powiązany ze sprawą Matthew Perry'ego. Ujawniono SMS-a do "królowej ketaminy" 

Źródło:
BBC, tvn24.pl
Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła mpox (dawniej małpia ospa) "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". To już drugi raz w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy organizacja decyduje się na podobny krok. Tym razem związany jest on ze zwiększoną transmisją nowego, poważniejszego typu wirusa. Co trzeba wiedzieć o mpoksie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Mpox "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". Co trzeba wiedzieć o nowym groźnym typie wirusa

Mpox "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". Co trzeba wiedzieć o nowym groźnym typie wirusa

Źródło:
The Guardian, Washington Post, tvn24.pl

Film Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą" znalazł się wśród 29 najlepszych europejskich produkcji, które powalczą o nominację do Europejskich Nagród Filmowych. Laureatów poznamy 7 grudnia, tegoroczna gala odbędzie się w Lucernie, w Szwajcarii.

"Dziewczyna z igłą" powalczy o nominację do Europejskich Nagród Filmowych

"Dziewczyna z igłą" powalczy o nominację do Europejskich Nagród Filmowych

Źródło:
European Film Awards, tvn24.pl

W popularnym przekazie krążącym w sieci pojawia się informacja, że UE w ramach "totalnej kontroli" i "pełnej inwigilacji społecznej" będzie zbierała dane o obywatelach w "cyfrowym portfelu" lub "cyfrowym paszporcie". Narzędzie rzekomo ma być obowiązkowe, a oprócz podstawowych danych, jakoby będzie gromadziło też dane biometryczne oraz o wytwarzanym śladzie węglowym. Wyjaśniamy, o co chodzi z tym cyfrowym dokumentem.

Unijny "cyfrowy paszport ze śladem węglowym już w 2026 roku"? To fake news

Unijny "cyfrowy paszport ze śladem węglowym już w 2026 roku"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Ta podróż i w kilometrach, i w złotych, liczy się już w tysiącach. Dziadek małego Olinka po raz kolejny wyruszył dla wnuczka w wyczerpującą podróż, by zebrać pieniądze na jego rehabilitację. Już teraz można mówić o sukcesie tej inicjatywy.

Dziadek zbliża się do finału wyczerpującej podróży. "Każdy kilometr dla Olinka"

Dziadek zbliża się do finału wyczerpującej podróży. "Każdy kilometr dla Olinka"

Źródło:
TVN24

"Chodzenie ścieżkami, którymi nie za często się chodzi" i utwory w wersji "totalnie odjechanej" - czego możemy spodziewać się po koncercie muzyki hip-hopowej na Top of the Top Sopot Festival? Na scenie wystąpią legendy polskiego hip-hopu.

Legendy hip-hopu na jednej scenie, utwory w wersji "totalnie odjechanej". Niezwykły koncert w Sopocie

Legendy hip-hopu na jednej scenie, utwory w wersji "totalnie odjechanej". Niezwykły koncert w Sopocie

Źródło:
tvn24.pl

Plejada gwiazd, nowe hity i przeboje w zaskakujących aranżacjach - fanów muzyki czeka prawdziwa uczta podczas tegorocznego Top of the Top Sopot Festival. Wydarzenie rozpocznie się 19 sierpnia, będzie transmitowane na antenie TVN. W tym roku będzie również okazja zajrzeć za kulisy festiwalu.

Największe gwiazdy na Top of the Top Sopot Festival. Kto kiedy wystąpi

Największe gwiazdy na Top of the Top Sopot Festival. Kto kiedy wystąpi

Źródło:
tvn24.pl

Od premiery platformy streamingowej Max w Polsce minęły już dwa miesiące. Wraz z wejściem serwisu na rynek jego widzowie zyskali dostęp do aż 27 tysięcy godzin treści na żądanie i 29 kanałów na żywo. Mogą odtąd śledzić tam też liczne transmisje sportowe. Co oglądali najchętniej?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Źródło:
tvn24.pl