Trójmiasto

Trójmiasto

"Ta decyzja sądu o niczym nie przesądza, jest jeszcze druga skarga"

Prezydent Gdańska przekonuje, że decyzja sądu ws. połączenia gdańskich muzeów jeszcze nic nie przesądza. Nie wyklucza, że jeśli ministerstwo zechce wprowadzić istotne zmiany w funkcjonowaniu placówki, wystąpi na drogę sądową i zażąda zwrotu darowanego gruntu, na którym wybudowano muzeum. Z kolei MKiDN poinformowało, że będzie kontynuować działania na rzecz połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte.

Zabił jej matkę, z niej zrobił kalekę. Jest nowa opinia biegłych: już może stanąć przed sądem

W kilka sekund straciła wszystko, co było dla niej najważniejsze - matkę i zdrowie. Podczas awantury alkoholowej, 61-letni Jan M. chwycił za nóż i rzucił się na żonę. Zadał też cios córce. To przez niego pani Wioleta ma uszkodzony rdzeń kręgowy i żyje na skraju nędzy. Mężczyzna do tej pory nie odpowiedział za zbrodnię, bo według lekarzy nie mógł stanąć przed sądem. Jest nowa opinia biegłych: już może.

Selfie z dzikiem? Taka moda w Świnoujściu

Sposobów na ryzykowne selfie było już wiele, te zrobione kilka dni temu w Świnoujściu mogą jednak zaskakiwać. W mieście bowiem zaczęła się moda na fotki z dzikami. Za smakołyk zwierzęta chętnie pozują i nie da się ukryć, że są mistrzami drugiego planu.

Wynajmowali nieistniejące kwatery. Brali zaliczki i znikali

Wynajmowali i sprzedawali przez internet atrakcyjne kwatery nad morzem i w górach, brali zaliczki i znikali. Jak się okazało oferowane mieszkania nigdy nie istniały. Trzech mieszkańców Dolnego Śląska, którzy ukrywali się w Sopocie zatrzymała gdyńska policja.

Raport CIA z Helu. Radzieckie rakiety, tajemnicze zbiorniki i pancernik

- Początkowo rakieta wznosiła się dość powoli po trajektorii parabolicznej. Potem zaczęła jednak lecieć pionowo do góry i jej ryk przeszedł w gwizd, a ogon zrobił się fioletowy. Zaczęła przyśpieszać i po 2-3 minutach zniknęła z pola widzenia - to nie fragment opowieści science-fiction, ale odtajnionego raportu CIA na temat polskiego wybrzeża w 1959 roku. Zamieszczono w nim wiele fantastycznych doniesień, zwłaszcza na temat Półwyspu Helskiego, który był specjalnym obiektem zainteresowania Amerykanów.

"To wielka lekcja historii nie tylko dla Polaków, ale i dla cudzoziemców"

Muzeum II Wojny Światowej po raz pierwszy zaprezentowało wystawę główną. To ponad 2 tysiące eksponatów i około 250 stanowisk multimedialnych na powierzchni pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Wystawa od roku jest kością niezgody między dyrekcją muzeum i miastem, a ministerstwem kultury. Resort uważa, że nie pokazuje odpowiednio polskiego punktu widzenia, a za bardzo skupia się na uniwersalnej narracji.

"Szczęśliwego Nowego Roku 1989". Zagubiona kartka trafiła do adresata

Ludzie listy piszą, ale nie zawsze wysyłają. Bibliotekarze z Sępólna Krajeńskiego znaleźli w jednej z książek świąteczną pocztówkę z życzeniami na "Nowy Rok 1989". Adres wpisany, znaczek naklejony. Zabrakło tylko pocztowego stempla. Dzięki bibliotekarzom po 28 latach życzenia trafiły do adresata.

Teatr szuka Wiedźmina

Słynny "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego trafi na deski Teatru Muzycznego w Gdyni. Młodzi, utalentowani aktorzy niemal z całej Polski pojawili się na dwudniowym castingu. Mają tylko kilka chwil, by przekonać do siebie twórców spektaklu.

W 1949 roku został skazany za "ośmieszanie i obrażanie ZSRR". Sąd nie unieważnił wyroku

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie unieważnił wyroku z 1949 r., skazującego mężczyznę za publiczne ośmieszanie i obrażanie ZSRR. Został skazany na 3 lata więzienia i w całości tę karę odbył, pracując m.in. w kamieniołomach. Sąd wskazał, że mężczyzna był wówczas nietrzeźwy i krytykował władze, ale nie robił tego w ramach działalności niepodległościowej. Dlatego wyrok pozostaje ważny.

Gitara Stinga poszła pod młotek

Podczas balu dobroczynnego w Toruniu można było wylicytować gitarę Stinga. Instrument trafił do osoby, która zaoferował za nią 15 tys. zł. Dochód z całej imprezy zostanie przekazany pięciu instytucjom pomagającym ubogim i niepełnosprawnym.

Po sztormach bałtyckie plaże są usłane śmieciami

Po silnych sztormach morze oddało to, co do niego wrzuciliśmy. Na plażach oprócz tajemniczych łodzi czy lasu sprzed tysięcy lat są teraz sterty śmieci: głównie plastikowych czy szklanych butelek, foliowych opakowań i pudełek.

"Latem jesteśmy na wodzie, zimą latamy na śniegu"

Latem spotykamy ich na zatoce, ale zimą nie chowają latawców - ekipa kitesurferów w okolicach gdańskiego lotniska znalazła miejsc,e gdzie można na snowboardzie lub nartach skorzystać z pomyślnych wiatrów. - Wrażenia niesamowite i frajda ta sama, tym bardziej, że to co kochamy możemy robić nad morzem w zimie - przekonuje Marcin Rekiel.

Oko Kornelka zaatakował nowotwór. "Nie poddamy się w walce o naszego synka"

Ma dwa lata i może stracić oko. Kornel z Wielkiego Klincza (woj. pomorskie) prawie od urodzenia walczy z siatkówczakiem. Chemioterapia i laseroterapia nie pomogły. Klinika z Nowego Jorku chce pomóc, ale to kosztuje. Rodzice chłopca uzbierali już 1,3 mln zł i wkrótce lecą za ocean. Wciąż potrzebują jednak pieniędzy na dalsze leczenie.

Gliński zgłosił Wyszkowskiego do Rady ECS. Adamowicz mówi nie, bo "to człowiek konfliktowy"

Kandydaturę Krzysztofa Wyszkowskiego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności, jako jedną z czterech, zgłosił minister kultury prof. Piotr Gliński. Nie zgadza się z nią jednak prezydent Gdańska, który mianuje członków rady. Adamowicz przekonuje, że Wyszkowski to człowiek, który "wszędzie widzi i tropi domniemanych agentów służb wszelakich", a dodatkowo od lat jest w sporze z Lechem Wałęsą, który w radzie zasiada.

Nobel dla Owsiaka? Wałęsa: na pewno mu się należy

- Za pierwszym razem chyba nie dostanie, ale tak za dziesiątym ma szansę - powiedział o Jurku Owsiaku Lech Wałęsa, były prezydent, który sam jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Teraz, dzięki pomysłowi posłanki Joanny Schmidt, Owsiak i Fundacja WOŚP mają szansę na zdobycie takiego samego wyróżnienia. - Przygotowujemy wniosek, musimy go złożyć do 31 stycznia - powiedziała.