Włochy

Włochy

Były premier Włoch, przywódca centroprawicy Silvio Berlusconi złamał ciszę wyborczą przed rozpoczynającymi się w niedzielę wyborami parlamentarnymi. Po raz kolejny polityk uwikłany w procesy zaatakował wymiar sprawiedliwości, porównując go do mafii.

We Włoszech rozpoczęły się w niedzielę dwudniowe wybory parlamentarne, którym z zainteresowaniem przygląda się cała Europa. Pogrążony w ciężkim kryzysie finansowym kraj decyduje o swej przyszłości po ponad roku pracy rządu ekspertów Mario Montiego.

Benedykt XVI spotkał się na pożegnalnej prywatnej audiencji z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Papież, ustępujący w czwartek z urzędu, podziękował prezydentowi za przyjaźń i otrzymał od niego w prezencie rzadkie wydanie arcydzieła włoskiej powieści historycznej.

W sobotę późnym wieczorem ziemia zatrzęsła się w okolicach Rzymu. Trzęsienie miało siłę 4,8 stopnia w skali Richtera i wywołało panikę w regionie Abruzzo, który mocno ucierpiał, kiedy cztery lata temu na jego obszarze zadrżała ziemia.

Australijski magazyn "Woman's Day" kupił zdjęcia ciężarnej księżnej Kate, które ukazały się w środę w plotkarskim piśmie "Chi" we Włoszech. Na fotografiach widać Kate z wyraźnym brzuszkiem, przechadzającą się po plaży w skąpym bikini. Dwór św. Jakuba, który pełni rolę sekretariatu książęcej pary, potępił decyzję gazety o publikacji, uznając zdjęcia za naruszenie prywatności księżnej.

Od poniedziałku we Włoszech pada śnieg lub śnieg z deszczem, kraj do wtorkowego wieczora będzie znajdował się w stanie podwyższonej gotowości. Przez opady poziom wody w Adriatyku w okolicach Wenecji mocno wzrósł. Mieszkańcy i turyści muszą brodzić w wodzie pełnej brył lodu.

Włoski rybak znalazł kawałki zaginionego myśliwca F-16 amerykańskiego lotnictwa. Nadal nie ma jednak informacji o losie pilota. Maszyna zaginęła w poniedziałek wieczorem nad północnym Adriatykiem. Pilot zgłosił problem techniczny po czym kontakt z nim się urwał.

Nigdy więcej ani jednego euro z publicznych pieniędzy dla Alitalii - takie zdaniem jednego z włoskich publicystów powinno być hasło wszystkich odpowiedzialnych polityków podczas obecnej kampanii przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech w lutym.

Naukowcy z całego świata oznajmili, że kończą moratorium na badania nad niebezpieczną mutacją wirusa grypy, nazywaną "ptasią". Prace przy H5N1 zawieszono rok temu z obawy o możliwość wykradzenia danych i wykorzystania ich przez terrorystów do stworzenia broni biologicznej.

Woda podchodząca pod przęsła florenckiego Mostu Złotników, pozalewane pola i dwa tysiące ludzi odciętych od świata. To skutki opadów deszczu i śniegu, które nawiedziły w ostatnim czasie włoską Toskanię.

"Czyste listy" - tak włoskie media nazwały przeprowadzoną selekcję kandydatów w partii Lud Wolności Silvio Berlusconiego przed wyborami do parlamentu. Były premier chciał wykluczyć polityków zamieszanych w afery, czy podejrzewanych o związki z mafią. Według komentatorów operacja udała się w połowie.

Poruszenie we Włoszech wywołał oryginalny protest absolwenta uniwersytetu, który nie może znaleźć pracy zgodnej z wykształceniem. Na aukcji internetowej wystawił swój dyplom magisterski, ponieważ na nic mu się on nie przydaje. Chyba, że jako "lornetka" do patrzenia na gwiazdy podczas nocnej pracy kelnera - ironizuje.