Ischia, która 21 sierpnia doświadczyła trzęsienia ziemi, cieszy się renomą turystycznego raju. Ta wysepka zawdzięcza to swojej historii, faunie i florze, a także ożywionej działalności kulturalnej.
Ischia to rajska wyspa na Morza Tyrreńskim. Malownicze plaże, wszechobecna włoska kultura, majestatyczny gmach Zamku Aragońskiego i znakomita kuchnia to tylko niektóre z atrakcji, które ściągały tu turystów z całego świata. Nad wyspą góruje szczyt Epomeo, a wokół wyspy rozciągają się wody Zatoki Neapolitańskiej.
Trzęsienie ziemi 21 sierpnia zmieniło ten raj w prawdziwe piekło. Kamienice runęły, a pod turystami i mieszkańcami zapadł się grunt.
Dlaczego tyle osób szukało tu odpoczynku od codziennych trosk?
Zamek Aragoński
Ta wysepka - poza termami i lazurem otaczających ją wód - ma wyjątkowo ciekawą historię. Pierwsze termy i uzdrowiska założyli tu już starożytni Grecy i Rzymianie, a piękno wyspy opisywał Wergiliusz. W renesansie odkryli je na nowo zarówno Włosi, jak i przejezdni możni, a w XIX wieku Ischia stała się azylem dla twórców i turystów. Choć wysepka nie imponuje rozmiarami, robi wrażenie. Wśród budowli wyróżniają się Zamek Aragoński i przerzucony do niego most Ischia Ponte. Po drugiej stronie mostu znajduje się Ischia Porte, gdzie zatrzymują się na kawę mieszkańcy i turyści. W miasteczku znajduje się też wiele zabytkowych kościołów, między innymi okazały gmach Soccorso. Turyści odwiedzają XV-wieczną wieżę Torre di Michelangelo, gdzie - według pogłosek - Michał Anioł spotykał się ze swoją kochanką.
O pięknie Ischii decyduje nie tylko architektura, ale też oferta wypoczynkowa - rozległe plaże i przejrzyste wody Morza Tyrreńskiego, a także liczne gatunki flory i fauny. W pobliskich wodach pływa aż siedem gatunków morskich ssaków.
Wyspa słynie ze swoich źródeł leczniczych i term, do których zaliczają się m.in. Sorgeto, Nitrodi i Cavascura.
Ważny ośrodek kulturalny
Poza historycznym i przyrodniczym bogactwem, Ischia cieszy się renomą jako sanktuarium artystów. Mieszkający tu przed śmiercią reżyser Luchino Visconti patronował powstawaniu kolejnych festiwali oraz kin, które do dziś stanowią o ofercie kulturalnej wyspy. To dzięki postaci wybitnego włoskiego reżysera wysepka otworzyła też podwoje dla aktorów i malarzy, którzy szukali tu natchnienia i zarobku. Zatrzymali się tu także Pascal Quignard, Truman Capote, Henrik Ibsen i W. H. Auden, a sama wyspa służyła jako sceneria do słynnej "Kleopatry" z Elizabeth Taylor oraz filmu "Avanti!" Billy'ego Wildera.
Autor: sj/map / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock