Wietnam

Wietnam

Tropikalna burza Sanba, lokalnie zwana Basyang, wyrządziła wiele szkód na filipińskiej wyspie Mindanao. Pomimo że w środę rano straciła na sile i została określona mianem depresji tropikalnej, wciąż stanowi duże zagrożenie dla mieszkańców.

Do 240 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez burzę tropikalną Tembin, która w ostatnich dniach przeszła nad południową częścią Filipin - poinformowały siły bezpieczeństwa. Żywioł przesuwa się teraz nad południowy Wietnam.

Wietnamski rynek i władze są otwarte na polskie towary i inwestycje - oświadczył we wtorek w Hanoi prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Tran Dai Quangiem. W trakcie wizyty prezydenta w Wietnamie podpisano m.in. umowę pożyczki o wartości 250 mln euro, czyli ponad miliarda złotych, której Polska udzieli na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów.

W piątek Wietnam nękał tajfun Doksuri. Jak mówią władze, w kraju nigdy nie odnotowano tak silnego tajfunu. W prowincji Quang Binh porywy wiatru osiągały prędkość do 185 kilometrów na godzinę.

Spokojna na początku podróż skończyła się bardzo bliskim spotkaniem z trąbą powietrzną. Na filmie zrobionym przez kamerę samochodową widać jak żywioł zrywa dachy.

Tajfun Rammasun, który przeszedł przez Filipiny, a następnie uderzył w Chiny i Wietnam, pozbawił życia łącznie 118 osób i spowodował wielkie straty, głównie w infrastrukturze i rolnictwie. Jeszcze nie opadła woda po gwałtownych ulewach, jakie przyniósł Rammasun, a już do wybrzeży Filipin zbliża się kolejny tajfun.

Temperatury bliskie 0 st. C, obfite opady śniegu i chaos na drogach. Tak wygląda sytuacja w Wietnamie, gdzie po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat spadł śnieg. Najmłodsi się cieszą, a najstarsi mieszkańcy kraju wyjaśniają, że nigdy dotąd nie widzieli tak dużej warstwy białego puchu.