Reputacja partii "naruszona". Prezydent Wietnamu odwołany

Źródło:
PAP, Reuters

Najważniejszy organ decyzyjny w Wietnamie, Komitet Centralny Komunistycznej Partii, przyjął w środę dymisję prezydenta Vo Van Thuonga. Został on uznany za winnego naruszenia partyjnych zasad. Jak zaznacza agencja Reutera, istnieje ryzyko, że ciągłe przetasowania na najwyższych szczeblach przywódców pogorszą nastroje wśród przedsiębiorców w kraju, który jest silnie uzależniony od inwestycji zagranicznych.

Zgodnie z decyzją ogłoszoną na nadzwyczajnej sesji komitetu, Vo Van Thuong został pozbawiony stanowisk prezydenta, członka Biura Politycznego, członka 13. Komitetu Centralnego Partii oraz przewodniczącego Rady Obrony i Bezpieczeństwa na kadencję w latach 2021-2026.

Rząd Wietnamu przekazał w oświadczeniu, że Thuong naruszył zasady partii, a "niedociągnięcia miały negatywny wpływ na opinię publiczną, wpływając na reputację partii, państwa i jego osobiście".

W oświadczeniu nie sprecyzowano, na czym miały polegać owe "niedociągnięcia", ale ostatnie gruntowne przetasowania na najwyższych szczeblach władzy w Wietnamie związane są z szeroko zakrojoną kampanią antykorupcyjną - zauważa Reuters. Zdaniem części obserwatorów działania te, choć oficjalnie mają na celu ograniczenie wszechobecnej w kraju korupcji, w rzeczywistości stanowią narzędzie walki politycznej. Zagraniczni inwestorzy i dyplomaci wielokrotnie obwiniali kampanię za spowolnienie procesu podejmowania decyzji w kraju, który i tak zmaga się z uciążliwą biurokracją - wskazuje agencja.

Reuters zaznaczył, że Komitet Centralny, najważniejszy organ decyzyjny w Wietnamie, rządzonym przez Komunistyczną Partię, zatwierdził rezygnację 53-letniego Thuonga zaledwie rok po jego wyborze. Posiedzenie Komitetu Centralnego odbyło się przed zaplanowanym na czwartek nadzwyczajnym posiedzeniem parlamentu, który ma potwierdzić decyzję partii.

Ceremonialna funkcja

Funkcja prezydenta Wietnamu jest w dużej mierze ceremonialna, ale jest jednym z czterech najwyższych stanowisk politycznych w tym państwie, położonym w Azji Południowo-Wschodniej.

Thuong podał się do dymisji zaledwie kilka dni po tym, jak policja poinformowała o aresztowaniu w związku ze sprawą korupcyjną sprzed dekady byłego szefa prowincji Quang Ngai w środkowym Wietnamie, który pełnił funkcję w czasie, gdy Thuong był szefem partii.

Rezygnacja poprzedniego prezydenta

W styczniu 2023 roku poprzedni prezydent Nguyen Xuan Phuc również złożył rezygnację po tym, jak partia uznała go za odpowiedzialnego za naruszenia przepisów i wykroczenia popełnione przez licznych podległych mu urzędników.

W chwili wyboru na prezydenta 2 marca 2023 roku Thuong był najmłodszym członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Wietnamu, a swoją karierę rozpoczynał w komunistycznej młodzieżówce. Uznawany był za bliskiego stronnika sekretarza generalnego partii Ngyuen Phu Tronga, najważniejszego oficjela w kraju i głównego architekta kampanii antykorupcyjnej.

Jak zaznacza agencja Reutera, istnieje ryzyko, że ciągłe przetasowania na najwyższych szczeblach przywódców pogorszą nastroje wśród przedsiębiorców w kraju, który jest silnie uzależniony od inwestycji zagranicznych.

"Usunięcie Thuonga może jeszcze bardziej spowolnić proces podejmowania decyzji politycznych i administracyjnych, ponieważ zainteresowanie urzędników skupia się na kampanii antykorupcyjnej" – ocenia doradca zagranicznych firm w Wietnamie, cytowany przez agencję Reutera.

Autorka/Autor:tas, momo/ft

Źródło: PAP, Reuters