Ukraina

Ukraina

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ułaskawił skazanego na cztery lata więzienia byłego szefa MSW, Jurija Łucenkę - poinformowała w niedzielę rzeczniczka prezydenta Daria Czepak. - Nie będę marnował czasu na zemstę. Będę pracował dla przyszłości - powiedział polityk po wyjściu z więzienia.

Po wielkim śniegu wielkie odśnieżanie. Na Ukrainie do sprzątania po zimie zaangażowano wojsko. Nic dziwnego, w ciągu trzech dni sprzątający stolicę musieli usunąć 74 tys. ton śniegu.

W poniedziałek mieszkańcy Kijowa nie idą do pracy. Wszystko przez śnieżyce, które dwa dni utrzymywały się w stolicy Ukrainy i których pozostałości wciąż utrudniają życie mieszkańcom.

Potężna śnieżyce od piątku paraliżują Ukrainę i, jak zapowiadają synoptycy, nie ustaną do poniedziałku. Do walki z zimą władze rzuciły rzesze ludzi, w tym niemal 15 tys. policjantów. W piątek Maryla Rodowicz na własnej skórze przekonała się, co to zima na wschodzie.

"Oj, nawet nas zima odwiedziła!" - pisał w sobotę Reporter 24 Dombrik, mieszkaniec Bałakławy na Krymie. W ciągu doby temperatura spadła ponad 20 stopni.

Już po raz drugi w tym tygodniu przez zachodnią Ukrainę przeszedł potężny front śnieżny. Zasypane są drogi, śnieg z ulic usuwa wojsko. Śnieżyce utrzymają się także w sobotę.

We Lwowie w ostatnich dwóch dniach spadło prawie tyle śniegu, ile wynosi miesięczna norma. Nie działa komunikacja miejska oraz lotnisko. W obwodzie lwowskim śnieżyce uszkodziły linie energetyczne. Bez prądu pozostaje ponad 60 miejscowości.

Witalij Kliczko, lider opozycyjnej partii Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform (UDAR) i znany bokser, odwiedził Bronisława Komorowskiego. Tematem spotkania była sytuacja wewnętrzna na Ukrainie w kontekście zamierzeń dot. podpisania umowy stowarzyszeniowej tego kraju z UE.

Rosyjski Gazprom gotowy jest obniżyć ceny gazu dla Ukrainy pod warunkiem, że uzyska od Kijowa ustawowe gwarancje dzierżawy ukraińskich gazociągów nawet po ewentualnej zmianie władzy w tym kraju - donosi gazeta "Kommiersant-Ukraina".

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych reprezentowanych jest na razie 11 spółek z Ukrainy. Są to głównie przedstawiciele sektora rolno-spożywczego. Kiedy zawitają tam przedstawiciele przemysłu, o tym rozmawiamy z Jackiem Piechotą, Prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Prezydenci Rosji i Ukrainy - Władimir Putin i Wiktor Janukowycz - zakończyli w poniedziałek rozmowy, które jednak, wbrew oczekiwaniom Ukrainy, nie przyniosły przełomu w sprawie cen gazu.

Klucz do zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską znajduje się w Kijowie - napisali przed rozpoczynającym się w poniedziałek w Brukseli szczycie Ukraina-UE, szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Leonid Kożara przyznał w wywiadzie dla polskich mediów, że jeśli Ukraina i UE nie podpiszą w 2013 roku umowy o stowarzyszeniu, to kolejna taka szansa nieprędko się pojawi.