Transport

Transport

To nie skok na kieszenie obywateli - mówią politycy PiS o projekcie podwyżki opłaty paliwowej, którym dziś zajmie się Sejm. Podwyżka może jednak kierowców zaboleć, bo to nawet 25 groszy więcej na każdym litrze benzyny. Opozycja nazywa to wprost nowym podatkiem, ale PiS przed tym określeniem broni się jak może, bo nie tak dawno chwalono się, że ta partia podatków nie podnosi. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Podwyżek podatków miało nie być, ale to już nieaktualne. Zapłacimy więcej o 25 groszy na litrze - tyle wliczając VAT wyniesie opłata w cenie paliw, kiedy projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS wejdzie w życie. Uzyskane w ten sposób pieniądze mają sfinansować budowę dróg i mostów, choć ponad rok temu Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa zapewniał, że żadnych zmian w opłacie paliwowej nie będzie.

Informacje płynące z rynku paliw mogą napawać optymizmem. Po raz kolejny notujemy obniżki i na razie ich końca nie widać. Ostatni tydzień czerwca przyniesie kontynuację obniżek cen na stacjach, a skala spadku może sięgnąć średnio 2–4 groszy na litrze - wynika z analizy BM Reflex.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad liczy, że uda jej się ogłosić przetarg na brakujący odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa 28 czerwca - poinformował Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.

Równe zasady powinny dotyczyć wszystkich podmiotów realizujących przewozy osób samochodami osobowymi – ocenił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Zapowiedział, że w tym tygodniu pod obrady rządu trafi projekt ustawy regulującej tę kwestię.

Planujemy zmiany, żeby udowodnić, że to pasażer jest dla nas najważniejszy - zapowiadają amerykańskie linie lotnicze United Airlines. Firma zapewnia, że w razie przepełnienia samolotu pasażer, który zdecyduje się dobrowolnie opuścić pokład, będzie mógł liczyć na odszkodowanie sięgające nawet 10 tysięcy dolarów. To efekt skandalu, który kilka tygodni temu ściągnął na United falę krytyki.

Dwa dworce kolejowe w Dąbrowie Górniczej zostaną zrewitalizowane, a miasto postara się lepiej je skomunikować. Natomiast wyburzony ma zostać budynek dworca Chorzów Miasto. Na razie nie wiadomo czy w jego pobliżu powstanie planowane wcześniej centrum handlowo-biurowe.