Transport

Transport

Czesi wjeżdżają na polskie tory. Na początku będą wozić pasażerów na trasie z Krakowa przez Katowice do Pragi. Uruchomienie tego połączenia planowane jest na pierwszą połowę 2018 roku. To przełom, bo pierwszy prywatny i zagraniczny przewoźnik będzie konkurencją dla PKP Intercity. Czy zagrozi polskiej spółce? Polscy kolejarze uważają, że są gotowi, bo na rewolucję szykują się od dawna, kupując m.in. dziesiątki nowych pociągów i remontując stare składy. Czesi chcą polskich pasażerów kusić promocjami. Ceny mają zaczynać się od 19 złotych. - Prywatny przewoźnik spowoduje, że obniży się cena u państwowego przewoźnika - uważają eksperci. Więcej w programie "Polska i Świat" w TVN24.

Żadna oferta nie wpłynęła w postępowaniu ogłoszonym przez PKP Intercity na dostawę ośmiu specjalnych, fabrycznie nowych wagonów osobowych dla sił zbrojnych - wynika z informacji podanych przez kolejową spółkę.

Projekt zmiany Prawa o ruchu drogowym w sprawie odbierania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych skierowała we wtorek do podkomisji, uznając, że zapisy trzeba doprecyzować.

Via Carpatia to priorytet rządu PiS – powiedział w poniedziałek w Rzeszowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej odcinka S19 od węzła Babica do węzła Domaradz. Zapowiedział, że wkrótce też zostaną podpisane umowy na budowę sześciu odcinków tej trasy.

Kolej przewiozła w ubiegłym roku prawie 304 mln pasażerów. To najlepszy wynik od 15 lat. Rok 2017 był wyjątkowy również w przewozach towarowych. Masa przewiezionych towarów jest najwyższa w ciągu ostatnich 5 lat, zbliżając się do wyniku z 2011 r. - poinformował Urząd Transportu Kolejowego.

Za pozostawienie bagażu bez opieki poza miejscami do tego wydzielonymi na peronie lub dworcu Straż Ochrony Kolei będzie mogła nałożyć grzywny - wynika z projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.

"Wyzwań jest kilka, ale najważniejszym jest inwestycyjny Krajowy Program Kolejowy" - ocenia Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Dla kolei realizacja inwestycji w ramach tego programu ma być priorytetem na 2018 rok.

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad skierował do przetargu zadanie polegające na zaprojektowaniu i zbudowaniu północnej obwodnicy Krakowa. Ma ona powstać w ciągu drogi ekspresowej S52 i domknąć tak zwany ring wokół miasta. Trasa ma być gotowa w 2022 roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w środę umowy na dwa odcinki trasy S7 na Mazowszu, o łącznej długości 35,5 km. Są to odcinki Napierki–Mława oraz Mława–Strzegowo. Planowany termin zakończenia obu kontraktów to 20 kwietnia 2021 roku.