Sudan

Sudan

ONZ-owska misja w Sudanie Południowym (UNMISS) oświadczyła w sobotę, że cztery osoby, w tym jeden członek misji, zostały zatrzymane w regionie Heglig i przewiezione do Chartumu. Wcześniejsze doniesienia mówiły o zatrzymaniu czterech obcokrajowców.

Co najmniej 16 osób zginęło, a 34 zostało rannych w ataku lotniczym sił sudańskich na Sudan Południowy - poinformowała ambasador USA przy ONZ Susan Rice, powołując się na dane dostarczone przez oenzetowską misję w Sudanie (UNMIS).

Sudan wypowiedział wojnę Sudanowi Południowemu - oznajmił prezydent Południa Salva Kiir Mayardit prezydentowi Chin Hu Jintao we wtorek podczas wizyty w tym kraju. Konflikt państw sudańskich w spornych, bogatych w ropę, rejonach granicznych trwa od kilku tygodni.

Pomimo wysiłku organizacji międzynarodowych eskaluje napięcie pomiędzy dwoma Sudanami. Przywódca Sudanu gen. Omar el-Baszir odrzucił możliwość negocjacji z rządem Sudanu Południowego w celu rozwiązania konfliktu o kontrolę nad spornymi polami naftowymi w rejonie Helig. Mimo apelu sekretarza generalnego ONZ, samoloty sudańskie dokonały ataków na Sudan Południowy.

Armia Sudanu "wyzwoliła" z rąk Sudanu Południowego miasto Heglig w bogatym w ropę naftową regionie - podała w piątek agencja Reutera. Heglig został zajęty przez siły Południa w ubiegłym tygodniu.

Sudański parlament jednomyślnie przyjął uchwałę, która uznaje rząd Sudanu Południowego za wrogi. Oba kraje toczą coraz ostrzejsze boje o bogatą w ropę naftową strefę graniczną Heglig. To mało optymistyczny rozwój sytuacji, biorąc pod uwagę, że utworzenie Sudanu Południowego miało miejsce mniej niż rok temu i miało definitywnie zakończyć krwawą wojnę domową. Teraz zamiast wojny domowej jest wojna dwóch państw.

Kilka godzin po aresztowaniu za nieposłuszeństwo obywatelskie gwiazdor George Clooney wyszedł z waszyngtońskiego aresztu - podały światowe media. Znany aktor i reżyser został został podczas protestu przed ambasadą sudańską stolicy USA.

Amerykański aktor i reżyser George Clooney w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie potajemnie odwiedzał Sudan, a ostatni raz był tam tuż po tegorocznej gali wręczenia Oscarów. Wczoraj relacjonował swoje spostrzeżenia na wysłuchaniu w amerykańskim Senacie.

Dokładnie rok temu mieszkańcy południa Sudanu zagłosowali za niepodległością, a w kraju zapanowała euforia. Dziś w najmłodszym kraju świata trwają walki, szaleje korupcja i rośnie inflacja, a niepodległość nie cieszy już tak, jak przed 12 miesiącami.

Chociaż Sudan Południowy od lipca 2011 roku z mniejszym lub większym powodzeniem funkcjonuje jako niepodległe państwo, to na mapach internetowych w dalszym ciągu trudno się go doszukać. Dlaczego?

Celnicy z Sudanu Północnego zatrzymali transport ropy z Sudanu Południowego z powodu niezapłaconego cła - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych w stolicy Sudanu Północnego Chartumie. Eksploatacja złóż ropy, jest jedyną nadzieją na rozwój ekonomiczny biednego Sudanu Południowego, dlatego eksport tego surowca ma kluczowe znacznie dla południa.

Władze Autonomii Palestyńskiej uznają Sudan Południowy - ogłosił w czwartek palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki. Palestyńczycy mają nadzieję, że ich państwo zostanie uznane przez świat jako następne.

Przewodniczący parlamentu południowego Sudanu James Wani Igga formalnie ogłosił niepodległość swego kraju. Podczas wielkiego zgromadzenia w nowej stolicy kraju, Dżubie, została wciągnięta na maszt nowa flaga. Zaprzysiężono również nowego prezydenta kraju. USA, Wielka Brytania i Francja formalnie uznały nowe państwo.

- Płaczę, bo nie wierzyłam, że aż taki cud się stanie. Po latach cierpień jesteśmy najmłodszym narodem na świecie - mówi jedna z mieszkanek Dżuby. Po oficjalnym ogłoszeniu niepodległości o północy z piątku na sobotę, na ulicach tego miasta - stolicy najmłodszego państwa na świecie, Republiki Południowego Sudanu - trwa wielkie świętowanie.

Sześć lat po zakończeniu wojny domowej i sześć miesięcy po referendum, w którym mieszkańcy południa Sudanu zagłosowali za oddzieleniem się od północy, na mapie świata pojawia się nowe państwo: Republika Południowego Sudanu (RPS) ze stolicą w Dżubie. Na dzisiejszej uroczystości proklamowania niepodległości przez ten kraj pojawi się ponad 3,5 tys. gości z całego świata.

Prezydent Sudanu Omar el-Baszir, ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne, został przyjęty w Pekinie przez prezydenta Chin Hu Jintao.

Na miesiąc przed secesją Sudanu Południowego nie ustają walki na obszarach granicznych z Sudanem. W bombardowaniach zginęły trzy osoby, a analitycy obawiają się, że walki mogą doprowadzić do kolejnej wojny domowej i ponownie pogrążyć kraj w chaosie.

- Siły rządowe Sudanu opanowały główne miasto w spornym roponośnym regionie Abyei na granicy z Sudanem Płd. - poinformowały w sobotę państwowa telewizja i armia Południa. W wyniku toczących się od piątku walk 42 osoby zostały ranne - podali Lekarze Bez Granic.

Południe i północ Sudanu uzgodniły, że wycofają swoje siły ze spornego, bogatego w ropę granicznego regionu Abyei - poinformowała ONZ. Ma to zapobiec dalszym walkom, w których zginęło dotychczas ponad 100 osób.

Ponad 100 osób zginęło w ubiegłym tygodniu w starciach sił rządowych z rebeliantami w Południowym Sudanie - podał w niedzielę rzecznik południowosudańskiej armii. Jak komentują media, budzi to obawy o stabilność w regionie po ogłoszeniu tam w styczniu niepodległości.