Stosunki Polska - Ukraina

Stosunki Polska - Ukraina

"Każdego ranka, gdy otwierałam oczy, po prostu ryczałam"

Przez pierwsze dwa miesiące wojny każdej nocy śniła mi się ciągle ta sama scena: że rosyjski żołnierz mierzy do mnie z karabinu i pociąga za spust - Daria Korsak, Ukrainka, mieszkanka Odessy, studentka UMCS w Lublinie, nie kryje emocji, gdy opowiada o skutkach wojny w swoim kraju.

Polska pomagająca. Komu i za co tak naprawdę dziękują światowi przywódcy?

Wołodymyr Zelenski, Joe Biden, Ursula von der Leyen i Andrzej Duda - gdy chwalili Polaków, mieli na myśli pana Maćka, Zbyszka, Pawła, Grzegorza, dyrektora wiejskiej szkoły i grono szkolnych wolontariuszy. Przywódcy świata wzruszają się ich postawą, oddają im hołd, podziwiają głębię ich współczucia. Ale czy mają pojęcie, jak wygląda codzienność pracy z gośćmi z Ukrainy na głębokiej prowincji, pośród kaszubskich jezior i lasów?

MON pyta USA o rakiety HIMARS. Chce mieć ich więcej niż sami Amerykanie

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza kupić w Stanach Zjednoczonych kolejne wyrzutnie HIMARS, których rakiety mogą niszczyć cele na ziemi odległe nawet o 300 kilometrów. W oficjalnym zapytaniu do sprzedawcy o ofertę mowa o liczbie HIMARS-ów znacznie przewyższającej to, co posiadają siły zbrojne USA. Były szef polskiej artylerii generał Jarosław Kraszewski uważa, że tak duże zamówienie pozwoli na adekwatną odpowiedź w razie ataku wroga, ale pyta też, czy Polskę stać na zakup i utrzymanie takiej ilości broni. I czy starczy ludzi i miejsca w koszarach.

Український біженець приходить до лікаря і ... про нього мають потурбуватися як про поляка. Теоретично

Українка або українка, які тікають від війни, мають право на повне медичне обслуговування. Це гарантує так званий спеціальний закон. Та під час візиту до кабінету лікарям та їхнім пацієнтам доводиться іноді стикатися з непередбаченими проблемами.