Departament Stanu USA komentuje słowa Donalda Tuska w Kijowie

Źródło:
PAP
Tusk: priorytetem było odnalezienie wspólnego języka
Tusk: priorytetem było odnalezienie wspólnego językaTVN24
wideo 2/5
Tusk: priorytetem było odnalezienie wspólnego językaTVN24

Zapowiedź kontynuacji polskiego wsparcia dla Ukrainy przyjmujemy z zadowoleniem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel, odpowiadając na pytanie na temat wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie.

Patel podkreślił przy tym konieczność zrobienia tego samego przez amerykański Kongres. - Oczywiście, z zadowoleniem przyjmujemy podejmowanie przez naszych polskich sojuszników - jak i dowolnych innych krajów - wszelkich kroków, jakie są wykonalne wewnątrz ich systemów, by wspierać naszych ukraińskich partnerów" - powiedział, pytany podczas poniedziałkowego briefingu prasowego o reakcję na zapowiedź premiera Tuska w Kijowie, dotyczącą finansowania zakupów broni dla Ukrainy.

Rzecznik dodał, że pokazuje to, że Stany Zjednoczone nie są same, jeśli chodzi o "intensywne" wsparcie dla Kijowa.

Patel powtórzył też, że konieczne jest, by amerykański Kongres jak najszybciej uchwalił środki potrzebne do dalszego wysyłania broni Ukrainie. Zaznaczył jednak, że "nie ma żadnej magicznej puli pieniędzy", z których administracja Joe Bidena mogłaby korzystać bez uchwalenia dodatkowych środków.

Rzecznik odmówił komentarza na sugestię polskiego premiera, że Węgry "po cichu wspierają Rosję" i zdradzają w ten sposób Europę. - Węgry są ważnym sojusznikiem NATO - powiedział tylko.

Donald Tusk przyjechał w poniedziałek do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą. Najpierw spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, potem uczestniczył z nim w spotkaniu ze studentami, a następnie rozmawiał z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Autorka/Autor:adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: