Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła oświadczenie o niedopuszczalności znieważania i niszczenia miejsc pamięci i pochówku żołnierzy radzieckich w Polsce. Wyraziła w nim "głębokie oburzenie" w związku z niszczeniem tych miejsc pamięci. Rzecznik MSZ Artur Dmochowski powiedział, że oświadczenie powtarza argumenty, na które Polska już odpowiedziała.

Polska i Wielka Brytania są za przedłużeniem sankcji UE wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie; podzielają też opinię, że szczyt NATO powinien wzmocnić obecność Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Widać, że Rosja używa kwestii wraku w celach politycznych i trzeba zacząć politycznie rozgrywać tę sprawę - powiedział Witold Waszczykowski. Kandydat na ministra spraw zagranicznych zarzucił też Radosławowi Sikorskiemu, że ten niewystarczająco starał się o zwrot wraku, kiedy był szefem MSZ.

Jeżeli Rosja nadal nie będzie chciała współpracować, skierujemy sprawę do gremiów międzynarodowych. Będziemy skarżyć śledztwo, że jest przewlekłe, będziemy skarżyć do trybunałów rozjemczych sprawy o zwrot polskiego mienia - zapowiedział Witold Waszczykowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na ministra spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło.

Ponad 80 tys. osób bierze udział w Moskwie w świątecznym pochodzie z okazji Dnia Jedności Narodowej. Upamiętnia on rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku i zakończenia okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja. Wiec "Jesteśmy jednością!" rozpoczął się minutą ciszy ku czci ofiar katastrofy rosyjskiego airbusa w Egipcie, w której zginęły 224 osoby. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne przygotowuje niezbędne dokumenty i postara się o zwrócenie Rosji zdemontowanego pomnika gen. Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego. Popiersie generała do września wisiało na monumencie w miasteczku Pieniężno w woj. warmińsko-mazurskim. Jego wnuczka chce, by trafiło do obwodu kaliningradzkiego. Jego przyjęciem były też wcześniej zainteresowane władze Kurska w Rosji.

- Niemiecki biznes jest mocno zaniepokojony faktem, że eksport do Rosji spadł o prawie jedną trzecią w ciągu ostatniego roku. A Putin chytrze próbuje rozgrywać Zachód, zdobyć kontrakty i pieniądze - Andrzej Zaucha, korespondent "Faktów" TVN komentuje wizytę wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela w Moskwie.

Mieszkańcy obwodu tiumeńskiego w azjatyckiej części Rosji nie zobaczą filmu Andrzeja Wajdy "Katyń" - informuje zablokowany w Rosji opozycyjny portal grani.ru. Pokaz filmu został odwołany. - Powód to "brak podstaw prawnych" do jego wyświetlenia - powiedział agencji TASS Siergiej Fil, dyrektor Tiumeńskiego Centrum Kultury Polskiej "Latarnik".

Przedstawiciel Władimira Putina oznajmił, że Kreml respektuje wybór polskiego narodu. Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow wyraził jednak „żal”, że stosunki wzajemne Polski i Rosji „nie są w najlepszym stanie.”

- Zwycięstwo nacjonalistów w Polsce skomplikuje relacje kraju z Unią Europejską, stosunki polsko-rosyjskie, i tak już znajdujące się na najniższym możliwym poziomie, raczej się nie zmienią - uważa szef komitetu międzynarodowego Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu. Konstantin Kosaczow komentując wybory parlamentarne w Polsce uważa też, że rządy PiS oznaczać będą pogorszenie relacji z Ukrainą.

Rosyjskie MSZ w ostrych słowach zareagowało na akt zbezczeszczenia pięciu nagrobków żołnierzy radzieckich na cmentarzu komunalnym w Szczecinie. "Wzywamy Warszawę, by [...] jednoznacznie potępiła działania złoczyńców, oświadczając, że miejsca pochówku żołnierzy, którzy uratowali Polskę od faszyzmu, są nietykalne" - czytamy w oświadczeniu.