Pakistan

Pakistan

Żona byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, Kulsoom Nawaz Sharif, będzie kandydowała w wyborach uzupełniających do parlamentu. Wystartuje w wyborach, choć zdiagnozowano u niej nowotwór gardła - podała agencja Associated Press, cytując minister do spraw informacji Marriyum Aurangzeb.

Władze w Islamabadzie uznały za "wielce rozczarowujące" słowa krytyki, jakie skierował pod adresem Pakistanu prezydent USA Donald Trump. Powiedział on poniedziałek, że "Pakistan stał się schronieniem dla terrorystów destabilizujących sytuację w Afganistanie".

Pakistańscy deputowani zaakceptowali we wtorek kandydaturę byłego ministra do spraw ropy Shahida Khaqana Abbasiego na nowego premiera. Abbasi jest sojusznikiem byłego szefa rządu Nawaza Sharifa, który został pozbawiony funkcji publicznych przez Sąd Najwyższy.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif podał się w piątek do dymisji. Zrobił to kilka godzin po decyzji Sądu Najwyższego, który nakazał pozbawienie go urzędu w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących jego rodziny.

Co najmniej 25 osób zginęło w wyniku eksplozji, do której doszło w poniedziałek na targu warzywnym w mieście Lahaur na północnym wschodzie Pakistanu - podała policja. Ponad 40 osób zostało rannych. Władze podejrzewają, że był to zamach samobójczy.

Bilans ofiar dwóch piątkowych wybuchów w mieście Parachinar na północny Pakistanu wzrósł do co najmniej 45 zabitych i 261 rannych - poinformowały miejscowe władze. 62 osoby ranne w tych eksplozjach są w krytycznym stanie. Do ataku doszło na zatłoczonym targu w pobliżu przystanku autobusowego.

Dwaj pakistańscy dyplomaci zaginęli we wschodnim Afganistanie - informuje Reuters. Po raz ostatni byli widziani w piątek, kiedy ruszyli z konsulatu w Dżalalabadzie do Pakistanu.

Co najmniej 25 osób zginęło w piątkowym zamachu na wiceprzewodniczącego Senatu Maulanę Abdula Ghafoora Haidariego w prowincji Beludżysan w Pakistanie. Senator został ranny w eksplozji - poinformował przedstawiciel szpitala w Mastungu. Do zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie - podała agencja Reutera.