Położone na wschodzie Pakistanu Lahaur od lat plasuje się w międzynarodowej czołówce miast z najgorszą jakością powietrza. Indeks jakości powietrza (AQI) w tej liczącej 11 milionów mieszkańców metropolii wskazywał w środę 348 jednostek, podczas gdy 300 uznawane jest za granicę bezpieczeństwa dla ludzkiego organizmu.
Pakistańskie miasto Lahaur to najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie - poinformowała francuska agencja prasowa AFP, powołując się na wyniki pomiarów szwajcarskiej firmy IQAir, obsługującej platformę monitorującą jakość powietrza w skali globalnej. Położona na wschodzie kraju metropolia od lat znajduje się w czołówce miast z najgorszą jakością powietrza. Indeks jakości powietrza (AQI) wskazywał w środę 348 jednostek, podczas gdy 300 uznawane jest za granicę bezpieczeństwa dla ludzkiego organizmu.
Pakistan. Oczyszczalnia powietrza
W ostatnich latach mieszkańcy miasta konstruowali na własną rękę oczyszczalnie powietrza i wnosili pozwy przeciwko lokalnym władzom, których polityka sprowadza się do obwiniania sąsiednich Indii za fatalny stan powietrza bądź uznawania statystyk za przesadzone.
Skład powietrza nad Lahaur pogorszył się wskutek kumulacji spalin pochodzących z niskiej jakości oleju napędowego i dymu z wypalanych pól. Niższa temperatura zimowa, zwłaszcza przy bezwietrznej pogodzie, sprzyja zastojom smogu.
- Dzieci cierpią z powodu chorób układu oddechowego. Już nie zabieram ich na spacer - powiedział Muhammad Said, robotnik z Lahaur. - Zróbcie coś! - apelował do władz. - Jesteśmy biednymi ludźmi. Nie stać nas nawet na opiekę medyczną - wtórował mu sklepikarz Ikram Ahmad.
Smog w Indiach
W sąsiednich Indiach, w stolicy - Nowym Delhi, jakość powietrza przez ostatnie dwa tygodnie była zła. We wtorek rano indeks AQI był bliski 400 jednostek, wskazując na "bardzo złe" warunki, które mogą powodować choroby układu oddechowego przy długotrwałym narażeniu.
W ciągu ostatnich dni do szpitali zgłosiły się dzieci z problemami z oddychaniem. Bezpośredni wpływ zanieczyszczeń był wyraźnie widoczny u niemowląt i małych dzieci, których rodzice zgłaszali się do szpitali ze względu na świszczący oddech, wycieki z nosa i inne formy alergii.
- W szpitalu dziecięcym Madhukar Rainbow w Nowym Delhi odnotowano znaczny wzrost liczby przypadków z problemami układu oddechowego i oskrzeli - przekazał dyrektor szpitala Praveen Khilnani.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock