Francuzi ostrzegają przed odrą. Osiem razy więcej przypadków

Źródło:
PAP
Francja. Paryż przygotowuje się do igrzysk olimpijskich
Francja. Paryż przygotowuje się do igrzysk olimpijskich
Reuters Archive
Francja. Paryż przygotowuje się do igrzysk olimpijskich Reuters Archive

Francuska Agencja Zdrowia Publicznego apeluje o szczepienia przeciwko odrze i ostrzega przed zwiększeniem ryzyka pojawienia się zachorowań "z importu" przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.

W 2023 roku we Francji odnotowano 117 przypadków zachorowań na odrę, w porównaniu z 15 w 2022 roku, 16 w 2021 roku i 240 w 2020 roku – czytamy w raporcie Agencji Zdrowia Publicznego (Santé Publique France) opublikowanym w środę. Nie stwierdzono żadnych zgonów.

Chociaż liczba zachorowań wzrosła ośmiokrotnie w porównaniu z 2022 roku, to nadal jest bardzo niska w porównaniu z okresem przed pandemią COVID-19, kiedy to w latach 2016-2019 odnotowywano średnio 1538 przypadków - podkreśla agencja zdrowia.

W 2018 r. we Francji wprowadzono obowiązkowe szczepienia niemowląt przeciwko odrze. Wkrótce ma być osiągnięty poziom zaszczepienia rzędu 98 proc. wśród dzieci poniżej drugiego roku życia.

Paryż, igrzyska olimpijskieShutterstock

Odra - najbardziej zaraźliwa choroba wirusowa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała, że w Europie w 2023 r. zakażeniu uległo około 42 200 osób, podczas gdy w całym roku 2022 było to zaledwie 941 osób. W Europie Zachodniej rekord należał do Wielkiej Brytanii - 183 przypadki.

Według danych WHO wskaźniki zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki MMR, która chroni przed odrą, spadły w całej Europie z 96 proc. w 2019 r. do 93 proc. w 2022 roku. W tym samym okresie odsetek szczepień drugą dawką spadł z 92 do 91 procent. Ten z pozoru niewielki spadek oznacza, że ponad 1,8 miliona europejskich dzieci nie zostało zaszczepionych w ciągu dwóch lat.

Odra znana jest jako najbardziej zaraźliwa ze wszystkich chorób wirusowych. Osoby zakażone wirusem mogą zakażać inne już kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów i do trzech dni od wystąpienia wysypki. Wirus pozostaje aktywny i zakaźny w powietrzu i na skażonych powierzchniach przez kilka godzin.

Przebieg odry może być ciężki w każdym wieku. Często zaczyna się od wysokiej gorączki i wysypki, która zwykle ustępuje w ciągu 10 dni. Najczęstszymi powikłaniami odry są: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, poinfekcyjne zapalenie mózgu oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE). Może także dojść do utraty wzroku.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock