Niedziela jest kolejnym dniem walki z powodzią w południowo-zachodniej Polsce. Fala kulminacyjna przechodzi jeszcze przez Dolny Śląsk. W poniedziałek ma dotrzeć do województwa lubuskiego.
Dolny Śląsk
Kulminacja fali wezbraniowej od kilku godzin obserwowana jest w Ścinawie i przy zbliżonym do aktualnego poziomie wody, potrwa do niedzieli rana, a następnie zacznie powoli opadać.
W leżącej na drugim brzegu od Ścinawy gminie Wińsko trwają próby uszczelniania wałów. Na miejscu są zarówno strażacy, jak i Wojska Obrony Terytorialnej. Istnieją obawy przed podtopieniami, bo po kilku dniach wały są mocno nasączone wodą. Wińsko (powiat wołowski) znajduje się około 30 kilometrów na północny-zachód od Brzegu Dolnego.
- Słaba jest obecnie sytuacja koło Budkowa. Są przesiąki dołem i budowane są z worków tak zwane studnie - powiedziała wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata-Zielnica.
Około północy z soboty na niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że w Malczycach kulminacja fali wezbraniowej dobiega końca i zaznacza się bardzo powolna tendencja spadkowa, jednak znaczne przekroczenie stanu alarmowego, o ok. 1,5-2 m, będzie się jeszcze utrzymywać przynajmniej przez najbliższą dobę.
Według IMGW-PIB kulminacja fali wezbraniowej na Odrze dotrze do Głogowa w niedzielę około godziny 14. Stan alarmowy może zostać przekroczony o około 2,5 metra, a wysokość fali kulminacyjnej może sięgnąć 695-705 cm.
Lubuskie
Wójt gminy Siedlisko Daniel Kołtun zarządził w sobotę ewakuację miejscowości Dębianka i Radocin. Zdecydowało się na nią 30 osób, reszta miała pozostać w swoich domach.
W poniedziałek w godzinach porannych prognozowane jest dotarcie kulminacji fali wezbraniowej do Nowej Soli nieco ponad dwa metry powyżej stanu alarmowego.
Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski wprowadził w sobotę alarm powodziowy dla sołectw Krępa i Jany oraz przysiółka Stożne w pobliżu Odry, położonych na terenie zielonogórskiej dzielnicy Nowe Miasto. Poziom wody w rzece podniósł się bowiem o kilkanaście centymetrów w ciągu sześciu godzin.
Z kolei we wtorek kulminacja fali wezbraniowej na Odrze powinna dotrzeć do Cigacic i Nietkowa. W obu przypadkach ok 2,5 m powyżej stanu alarmowego.
W środę kulminacja spodziewana jest w Połęcku.
Według danych IMGW, Odra osiągnęła nad ranem w sobotę stan alarmowy w Słubicach, gdzie najwyższy poziom wody spodziewany jest w czwartek 26 września.
IMGW zaznaczył, że kulminacja fali na Odrze minie się z kulminacjami fal powodziowych z rzeki Bóbr i Nysy Łużyckiej.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP