Ruben Oestlund dla tvn24.pl: Kino powinno takie być. Dzikie

Aktualizacja:
[object Object]
"The Square" Rubena Östlunda jest jednym z najlepszych filmów tego rokuGutek Film
wideo 2/3

Lubię prowokować swoich widzów, żeby zastanowili się nad tym, co oglądają - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl Ruben Östlund, tegoroczny laureat Złotej Palmy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jego najnowsze dzieło "The Square" jest szwedzkim kandydatem do Oscara. Film 9 grudnia zdobył Europejskie Nagrody Filmowe w sześciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza komedia, reżyseria, scenariusz, scenografia i dla najlepszego aktora.

Tekst oryginalnie został opublikowany we wrześniu bieżącego roku. Przypominamy go w związku z sześcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi, jakie zdobył "The Square".

"The Square" to piąty pełnometrażowy film 43-letniego Rubena Östlunda, jednego spośród budzących największe zainteresowanie szwedzkich twórców filmowych. Czarna, momentami boleśnie gorzka komedia zdobyła Złotą Palmę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących - zwłaszcza jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji "The Square", z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

Tytułowa instalacja "The Square" to kwadrat, urzeczywistnienie wydawałoby się prostej, ale utopijnej idei. Na powierzchni kilku metrów kwadratowych każda osoba, która stoi w tym kwadracie, nie może pozostać bez pomocy. Inni nie mogą pozostać obojętni na prośby potrzebujących. Proste, ale pojawia się pytanie: czy potrzebny jest ludziom projekt artystyczny, by zaczęli zwracać na siebie uwagę?

Szwedzki reżyser i scenarzysta operuje prostymi mechanizmami, czasem mało znaczącymi elementami codzienności, które w szerszej perspektywie tworzą słodko-gorzką ilustrację współczesnego świata. Östlund korzysta z ekscentrycznych realizacji artystycznych. Wśród nich jest poruszający performance Terry'ego Notary'ego, amerykańskiego aktora, który zaczynał karierę w słynnym Cirque du Soleil. "Witaj w dżungli. Niebawem spotkasz się z dzikim zwierzęciem. Jak wiadomo, instynkt łowiecki uruchamia się na widok słabości. Jeśli okażesz strach, zwierzę to wyczuje. Jeśli spróbujesz uciekać, zwierzę cię złapie. Ale jeśli się nie poruszysz, zwierzę cię nie zauważy. Ukryjesz się w stadzie ze świadomością, że ofiarą padnie kto inny" - te słowa padające w zwiastunie filmu są zapowiedzią niezwykłego performansu Notary'ego. W tym filmie zdarzyć może się wszystko. Zgodnie z zasadą, że konwencje społeczne to tylko pewna umowa, wprowadzona po to, żebyśmy się nawzajem nie pozabijali.

Östlund w zaskakujący i uniwersalny sposób spogląda na elity zachodnioeuropejskie. Choć jego film portretuje szwedzkie środowisko sztuki współczesnej, mediów i pracowników public relations, to nie odbiega znacząco od rzeczywistości brytyjskiej, francuskiej, niemieckiej czy polskiej. "The Square" może być odczytywany wielowymiarowo, jednak na pierwszy plan wybija się powszechnie obowiązująca hipokryzja, rozdźwięk pomiędzy wyznawanymi ideami a zastosowaniem ich w praktyce.

"The Square" jest tegorocznym kandydatem Szwecji do Oscara. Ma realne szanse nie tylko na nominację w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale także za scenariusz oraz najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Elisabeth Moss.

Polska premiera odbyła się 15 września.

Z Rubenem Östlundem rozmawiał Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl.

Elisabeth Moss i Claes Bang w "The Square" Rubena Östlunda
Elisabeth Moss i Claes Bang w "The Square" Rubena ÖstlundaGutek Film

Tomasz-Marcin Wrona: Lubisz pokazywać środkowy palec w swoich filmach?

Ruben Östlund: (śmiech) Lubię robić nieoczekiwane rzeczy, łamać konwencje. Lubię prowokować swoją widownię, żeby zastanowiła się nad tym, co ogląda. Nie znoszę takiego nastawienia, że biorę widzów za rękę i prowadzę ich przez opowiadaną historię. Chcę, żeby publiczność weszła w opowiadaną historię i popatrzyła na siebie przez jej pryzmat. Nie wiem, czy właściwym jest stwierdzenie, że pokazuję im środkowy palec (śmiech), ale chyba czasem tak, trochę to robię.

Nie chodziło mi o pokazywanie palca publiczności, raczej grupom społecznym, które bierzesz na warsztat. W "The Square" mamy do czynienia z satyrą między innymi na media.

Tak, jeśli chodzi o media w filmie, to myślę, że żyjemy w czasach, gdy media skoncentrowane są na samym przyciąganiu uwagi, a treść jest w zasadzie drugorzędna. Uważam, że nieważne, jaki kontent stworzysz, głównym celem jest wzbudzenie sensacji, co staje się dużym wyzwaniem dla społeczeństw demokratycznych. W przypadku polityków, żeby pozyskać wyborców, muszą zwrócić na siebie uwagę, wyeksponować się. Dlatego politycy z radykalnymi hasłami znacznie łatwiej przedostają się do mediów, niż ci, którzy mają łagodniejszy, bardziej wyważony i mniej sensacyjny przekaz. Stąd nasuwa się wniosek, że im coś bardziej jest prowokacyjne, sensacyjne, tym łatwiej zapada w pamięć.

Jednak w "The Square" najbardziej zapadło mi w pamięć to, jak opracowałeś temat hipokryzji wśród przedstawicieli zachodnioeuropejskiej elity intelektualnej. Wydaje mi się, że wykazałeś się sporą odwagą, żeby tak przedstawić świat sztuki.

Dzięki, że to zauważyłeś. Problem elit świata zachodniego polega na tym, że tak jak wszyscy, ci ludzie mają kredyty, muszą zapłacić za szkoły, za rachunki. To powoduje, że są przestraszeni. Nie chcemy prowokować kogoś, od kogo uzależnione jest nasze wynagrodzenie. To trochę taka ekonomiczna pułapka (śmiech).

Nie stawiamy przez to sobie wyzwań, ponieważ nasze życie jest bardzo zależne od czynnika finansowego. Jeśli poddasz zachodnioeuropejskie elity intelektualne marksistowskiej analizie społeczeństwa, okaże się, że jesteśmy w pułapce.

Odważyłbyś się sportretować w taki sposób przemysł filmowy?

Tak. Myślę, że pod pewnymi względami mógłbym zrobić to samo. Jednak w branży filmowej kwestie finansowe wyglądają trochę inaczej, w szczególności ta część hollywoodzka. W świecie sztuki mamy dzieła sztuki kupowane przez kolekcjonerów, które czasami są szalonymi przedmiotami, co powoduje, że ten świat z mojej perspektywy jest bardziej interesujący.

Szczególnie ciekawym, szeroko komentowanym przez publiczność różnych festiwali, było zaproszenie do filmu Terry'ego Notary'ego, który stworzył poruszający performens. Skąd taki pomysł?

Od samego początku byłem zainspirowany amerykańskim artystą punkowym GG Alline, który był kompletnym anarchistą. Chciałem wziąć kogoś, kto wejdzie do tej przestrzeni wypełnionej ludźmi w smokingach i kto będzie się zachowywać w zupełnie przeciwny sposób. Szukałem w internecie różnych rzeczy i znalazłem Terry'ego Notary'ego, który imitował różne małpy. Zachwycił mnie całą paletą umiejętności: w jednej chwili udawał szympansa, chwilę później goryla. To było fantastyczne, było bardzo bezpośrednie w odbiorze. Niepotrzebne jest żadne zaplecze, żeby odczytać intencje.

Poza tym zawsze ciekawiły mnie małpy, które są trochę jak ludzie. Odłóż na bok kwestie kulturowe, cywilizacyjne i to, co zostanie, to instynkt. Stąd też wziął się pomysł, żeby podjąć współpracę z Terrym, który rewelacyjnie odtworzył małpę.

Terry Notary w "The Square" | Gutek Film

To niejedyny małpi akcent w filmie. Prawdziwą małpę spotykamy w mieszkaniu Anne [Elisabeth Moss - przyp. red.]. Ewidentnie lubisz małpy .

Tak, lubię je. Jednak chodziło mi o coś innego. Gdy oglądasz film i widzisz, że pojawia się w nim małpa, to wiesz, że wszystko tu może się zdarzyć. Chciałem poszerzyć pole oczekiwań. Chciałem sprawić, żeby widz był zaskakiwany tym, co się jeszcze wydarzy. To trochę łamanie umowy z widzem i jego oczekiwaniami, dzięki czemu film jest bardziej dziki. Myślę, że kino powinno takie właśnie być. Dzikie.

Z małpami wyszedłeś nieco dalej. Ponoć przygotowywałeś jakiś show na czerwonym dywanie w Cannes.

Tak, Terry miał wykonać fragment swojego performensu na czerwonym dywanie. Jednak pojawił się problem. Protezy ramion, które wykorzystuje przy tej okazji, zaginęły podczas lotu. Do hotelu przywieziono je 15 minut przed wyjściem na czerwony dywan, o wiele za późno.

A czy ktoś z organizatorów festiwalu wiedział o tym pomyśle?

Tak. Musieliśmy im powiedzieć. Ochrona była w tym roku szczególnie zaostrzona, więc musieliśmy ich przygotować. Mogę cię zapewnić, że jeśli dostaniemy nominację do Oscara, to Terry zrobi swoje show na czerwonym dywanie w Hollywood.

Trzymam cię za słowo. Po tym, jak zawojowałeś w Cannes, mówiło się, że jury naprawiło błąd z zeszłego roku, kiedy "Toni Erdmann" nie dostał żadnej nagrody. Myślisz, że branża filmowa ciągle traktuje komedie jako gatunek drugorzędny, gorszy?

Myślę, że ciągle komedie łączone są przede wszystkim z rozrywką. Ludzie myślą, że są mniej artystyczne, że nie jest to kino najwyższych lotów. Jednak kiedy spojrzysz na historię i przypomnisz sobie największe nazwiska filmu, okaże się, że wielcy reżyserzy rozwijali satyrę. Sądzę, że musimy cofnąć się nieco i położyć komedie obok - nazwijmy to - ważnych tematów.

Udało ci się stworzyć bardzo czytelną satyrę na dyrektora prestiżowego muzeum. Bazowałeś na jakiejś rzeczywistej osobie, żeby stworzyć Christiana, czy jest to zupełnie fikcyjna postać?

Fragment "The Square"
Fragment "The Square" Gutek Film

To mieszanka kilku osób. Mam własne doświadczenia z ludźmi ze świata sztuki. Przyglądałem się im i stworzyłem Christiana. Oglądałem różne wywiady z kuratorami, dyrektorami muzeów. Towarzyszyła mi też pewna myśl: czy jestem w stanie zrobić coś, co robi ten bohater? Jeśli odpowiedź była twierdząca, wsadzaliśmy to do filmu. Jeśli okazywało się, że jakieś zachowanie nie jest dla nas możliwe do odtworzenia w realnym życiu, to to odrzucaliśmy.

Koncepcja instalacji "The Square" - projektu, który ma swoją ważną rolę w filmie, też jest prawdziwa.

To prawda. Obecnie "The Square" znajduje się w czterech miejscach: w dwóch w Norwegii i w dwóch w Szwecji. To symboliczne miejsce, które ma przypominać odwiedzającym o wartościach ludzkich. Po raz pierwszy zrealizowany został w 2016 roku w Vaernamo (południowa Szwecja - red.).

A jakie były reakcję kuratorów na twój pomysł?

Chyba nie rozważali tego jako sztuki (śmiech).

Dlaczego?

Myślę, że w ich opinii było to zbyt proste. Poniekąd się z nimi zgadzam, ale dla mnie nie było to ważne. Porównałbym ten projekt do znaku drogowego albo czegoś takiego.

Czy twoje doświadczenia z projektem podobne są do tych, które obserwujemy w filmie?

Poniekąd tak. Zwłaszcza w kontekście mediów. Temat idei "The Square" był dla mediów zbyt ogólny. Rozkładali ręce, mówiąc: wszyscy się z tym zgadzają, ale dlaczego miałoby nas to obchodzić. W Vaernamo stało się coś bardzo ciekawego. Zrodził się ruch, który naprawdę wykorzystuje "The Square", żeby tworzyć jakieś polityczne wystąpienia.

W filmie idea promowana jest za pomocą zamachu bombowego. To był naprawdę szalony pomysł. Na pewno kontrowersyjny.

(śmiech) Chciałem zwrócił uwagę na podejście mediów. Sukces odniósł niehumanitarny sposób promowania dzieła sztuki, które zwracało uwagę na wartości ludzkie. Bardzo podoba mi się ta ironia.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gutek Film

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w Białym Domu kilkanaście rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku.

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych – wśród nich znalazło się wycofanie USA z porozumienia paryskiego. Stało się to podczas prezydenckiej parady na oczach tysięcy widzów.

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski.

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Źródło:
PAP

Nominacja republikańskiego senatora Marca Rubio na stanowisko sekretarza stanu USA w administracji zaprzysiężonego w poniedziałek prezydenta USA Donalda Trumpa została jednogłośnie zatwierdzona przez Senat. Za jego kandydaturą było 99 głosów, nikt nie głosował przeciw. Rubio jest pierwszą osobą pochodzenia latynoskiego, która pełni funkcję najwyższego dyplomaty USA.

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Źródło:
PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podpisał szereg rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych. Z kolei Joe Biden, na chwilę przed opuszczeniem urzędu, prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. W europarlamencie wszczęto procedurę odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 21 stycznia.

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump został w poniedziałek zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas ceremonii w Kapitolu - złożenie przysięgi formalnie rozpoczęło jego prezydenturę. Oto zdjęcia z najważniejszych i najciekawszych momentów inauguracji.

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas prezydenckiej inauguracji Donalda Trumpa na Kapitolu piosenkarka Carrie Underwood zaśpiewała patriotyczną pieśń "America the Beautiful". Nie obyło się jednak bez problemów technicznych. Po zaledwie kilku sekundach muzyka urwała się, zapadła krępująca cisza, po czym Underwood wykonała utwór a cappella.

Krępująca cisza i występ a cappella

Krępująca cisza i występ a cappella

Źródło:
TVN24, PAP

Nowo zaprzysiężony prezydent Donald Trump nieoczekiwanie wygłosił na Kapitolu drugie przemówienie. Wystąpił przed zwolennikami, którzy zebrali się w Kongresie, ale nie mogli obserwować na żywo głównej ceremonii. - Jesteście młodszą, o wiele piękniejszą publicznością niż ta, przed którą przed chwilą występowałem - powiedział Trump. Przyznał, że celowo nie zdecydował się na większą krytykę administracji Joe Bidena, aby przemówienie inauguracyjne było "piękne i łączące". W drugim przemówieniu zdecydował się na wytknięcie błędów byłego prezydenta, ale także na anegdoty i żarty.

"Lepsze przemówienie" dla "piękniejszej publiczności". Trump po raz drugi 

"Lepsze przemówienie" dla "piękniejszej publiczności". Trump po raz drugi 

Źródło:
TVN24, CNN

Joe Biden prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. Były już prezydent zrobił to w ostatnich godzinach urzędowania. Swoją decyzję uzasadnił wcześniejszymi "atakami i groźbami" na rodzinę. Polityk zaznaczył też, że jego ruch nie powinien być postrzegany jako dowód na popełnienie przez objętych prawem łaski jakichkolwiek występków.  

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach swojego urzędowania ułaskawił prewencyjnie Anthony’ego Fauciego, generała Marka Milleya oraz członków komisji badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Decyzja ma ochronić ich przed potencjalnym odwetem ze strony administracji Donalda Trumpa. Sam Trump ocenił ruch Bidena jako "haniebny".

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Strażacy gaszą pożar szkoły w Szkotowie w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie). Ogień pojawił się na poddaszu i rozwinął w dwóch miejscach. W akcji bierze udział 60 strażaków. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Służby podały, że od wtorku dzieci zostaną skierowane do szkoły w Rogóżu.

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Źródło:
PAP

W niedzielę kilka osób awanturowało się w centrum Szczecina. Powodem miał być spór o pierwszeństwo przejazdu na jednej z uliczek. Zaczęło się od gróźb i wyzwisk, a skończyło się na bójce, w której ucierpiał taksówkarz. Nagranie, na który widać przebieg zdarzenia, pojawiło się w internecie. Na razie w sprawie zatrzymano jedną osobę. 29-latek wkrótce usłyszy zarzuty.

Najpierw wyzwiska, potem rękoczyny. Awantura w centrum Szczecina

Najpierw wyzwiska, potem rękoczyny. Awantura w centrum Szczecina

Źródło:
TVN24

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP

Nagranie, które w niedzielę po południu na swoim profilu opublikował poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, przedstawia księdza, który kopie w ogrodzenie, za którym znajduje się pies, zamachuje się na niego torbą, a następnie wymierza przedmiotem podniesionym z ziemi. Do zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu (woj. warmińsko-mazurskie). Jest reakcja Archidiecezji Warmińskiej.

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Irański sąd skazał gwiazdę muzyki pop Amira Hosseina Maghsoudloo na karę śmierci za bluźnierstwo - informują media. Kontrowersyjny muzyk, znany pod pseudonimem Tataloo, mieszkał w Turcji, jednak w 2023 roku został na wniosek Teheranu zatrzymany i sprowadzony do ojczyzny. Irański wymiar sprawiedliwości odniósł się do tych informacji, stwierdzając, że wobec 37-latka "nie zapadł jeszcze ostateczny wyrok".

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Źródło:
Guardian, Iran International
Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Nowa administracja Donalda Trumpa będzie o wiele lepiej przygotowana, niż była podczas pierwszej kadencji - uważa Heather Nauert, rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji w czasie pierwszej kadencji prezydenta Trumpa. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną przyznała zarazem, że zakończenie wojny w Ukrainie może nie udać się pierwszego dnia i "zajmie trochę czasu".

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

Źródło:
TVN24, PAP

- Są słuszne obawy, ale z drugiej strony pierwsze sygnały, dotyczące szczególnie wojny przeciwko Ukrainie, są raczej pozytywne - komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu Daniel Fried. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną ocenił również, że "załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka".

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

Źródło:
TVN24, PAP

- Obawiam się tego, jak Donald Trump podejdzie do kwestii Ukrainy i jak spróbuje zakończyć tę wojnę - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Ian Brzezinski, amerykański analityk i ekspert do spraw międzynarodowych i wojskowych think tanku Atlantic Council. Według telewizji CNN Trump polecił swoim współpracownikom zorganizowanie rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w najbliższych dniach po zaprzysiężeniu.

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

Źródło:
tvn24.pl, CNN
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na dzień przed inauguracją swojej prezydentury Donald Trump stanął na jednej scenie z zespołem Village People, by wspólnie zaśpiewać hit "YMCA". Jak to się stało, że przebojowy utwór stał się nieodłącznym elementem wieców Trumpa?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Źródło:
BBC, LGBTQ Nation, NPR

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na żywo ogląda kilkaset osób. Wśród gości ze świata są między innymi prezydent Argentyny Javier Milei, premier Włoch Giorgia Meloni i wiceprezydent Chin Han Zheng.  

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl