Duńsko-norwesko-szwedzka koprodukcja "Krew Saamów" w reżyserii Amandy Kernell uhonorowana nagrodą Parlamentu Europejskiego Lux Film Prize. Tegorocznego laureata nagrody ogłosił szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.
Główna część filmu szwedzkiej reżyserki Amandy Kernell "Krew Saamów" ma miejsce w latach 30. ubiegłego wieku. Jest to wstrząsającą historia 14-letniej Laponki, która opuszcza swoją społeczność, marząc o innym życiu. Musi jednak zmierzyć się z rasizmem i dyskryminacją ze względu na swoją tożsamość.
"Krew Saamów" porusza kwestię dyskryminacji mniejszości Saamów, która zamieszkuje najbardziej wysuniętą na północ część Szwecji.
W imieniu twórców filmu nagrodę odebrały odtwórczynie głównych ról, a prywatnie siostry: Lene Cecillia Sparrok i Mia Sparrok (wywodzące się z ludu Saamów). - Ta nagroda jest uhonorowaniem społeczności Saamów. Mamy nadzieje, że Unia Europejska przestanie myśleć w kategoriach "my" i "oni" - powiedziała Lene Cecillia, odbierając statuetkę.
Wśród trójki finalistów znalazły się jeszcze filmy "Western" Niemki Valeski Grisebach i "120 uderzeń serca" Francuza Robina Campillo. Tajani, gratulując tegorocznym finalistom, podkreślił, że Lux Film Prize jest ważnym elementem promocji europejskiego kina, "naszego przemysłu kreatywnego i naszej kulturowej oraz językowej różnorodności".
Nagroda Parlamentu Europejskiego
Nagrodę Lux Film Prize Parlament Europejski ustanowił w 2007 roku. Jej ideą jest promowanie różnorodności kultur europejskich przy jednoczesnym wskazywaniu uniwersalizmu wartości ważnych dla wszystkich Europejczyków.
W dziesięcioletniej historii nagrody laur trafił raz do polskiego filmu - "Idy" Pawła Pawlikowskiego. W ubiegłym roku nagrodzony został "Toni Erdmann" Niemki Maren Ade.
Nagroda nie jest finansowa. Parlament ponosi koszty związane z tłumaczeniem oraz przygotowaniem napisów, w 23 oficjalnych językach UE, dla każdego z trzech filmów, które weszły do finału konkursu. Ponadto, zwycięski film zostanie dostosowany do potrzeb osób niedosłyszących i niedowidzących, co najmniej w oryginalnej wersji językowej.
Trzy filmy, które weszły do finału Nagrody LUX, wyświetlane są w 28 krajach UE podczas Dni Filmowych LUX od września do grudnia. Celem pokazów jest dzielenie się różnorodnością i bogactwem dorobku kinematografii europejskiej oraz wywołanie dyskusji o tematach poruszanych w wyselekcjonowanych filmach.
Autor: tmw\mtom / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: mat. promocyjne