Korea Północna

Korea Północna

Korea Północna walczy ze spekulacjami na temat problemów zdrowotnych jej wodza - Kim Dzong Ila. Władze poinformowały o inspekcji, jaką Kim miał przeprowadzić w dwóch jednostkach wojskowych i zaprezentowały z nich zdjęcia. Przywódca chodzi z żołnierzami, klaszcze w dłonie i oczywiście - pozuje do zdjęć.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il obejrzał mecz piłki nożnej - podała w niedzielę północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Doniesienie ma zdementować nasilające się przypuszczenia, że Kim - który od miesięcy nie pokazywał się publicznie - jest ciężko chory, a może nawet już nie żyje. Agencja nie podała jednak, kiedy mecz rozegrano.

Oenzetowska agencja ds. wyżywienia ostrzega: dla blisko 2,7 miliona mieszkańców Korei Północnej zabraknie w październiku żywności. Ocenia się, że przez ostatnie 15 lat głód zabił tam dwa miliony osób.

- Kim Dzong Il ciągle sprawuje władzę w Korei Północnej - powiedział prezydent Korei Południowej, Lee Myung Bak, w opublikowanym w środowym "Le Figaro". Miesiąc wcześniej wywiady amerykański i południowokoreański donosiły o poważnych problemach ze zdrowiem przywódcy komunistycznej Koreii.

Południowokoreański rząd i niezależni analitycy w Seulu kwestionują doniesienia japońskich mediów, zapowiadające ważne oświadczenie Korei Północnej. Miałoby ono dotyczyć zdrowia północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila lub zmiany władzy w tym kraju.

Korea Północna zagroziła zerwaniem wszelkich kontaktów z Koreą Południową. Phenianowi nie podoba się "bezkompromisowa i konfrontacyjna postawa" prezydenta południowego sąsiada.

Phenian w sobotę pokazał zdjęcia niewidzianego od tygodni przywódcy Kim Dzong Ila. Miały być stanowczym dementi wobec pojawiających się plotek o jego śmierci lub chorobie. Tymczasem południowokoreańskie media spekulują, że zdjęcia powstały kilka miesięcy temu...

Niemal 100 tysięcy osób świętowało w Korei Północnej 63. rocznicę powstania Partii Pracy. I jak na to państwo przystało, wszystko odbyło się z wielką pompą. Wśród tłumu zgromadzonych zabrakło jednak przywódcy kraju Kim Dzong Ila.

Korea Północna przygotowana do wystrzelenia 10 rakiet krótkiego zasięgu. Nie dalej jak we wtorek Phenian informował o wystrzeleniu innych dwóch rakiet do Morza Żółtego.

Przywódca Korei Północnej rozwiał spekulacje na temat swej ewentualnej śmierci. Po tygodniach publicznej nieobecności, Kim Dzong Il pojawił się... na meczu piłki nożnej na uniwersytecie w Phenianie.

Po raz kolejny koreańskie ministerstwo spraw zagranicznych zdementowało zeszłotygodniowe doniesienia, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il doznał wylewu i jest sparaliżowany.

- Wszyscy trzej synowie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila są przewlekle chorzy - poinformowano w raporcie opublikowanym w środę w Korei Południowej. Sam przywódca też nie jest w najlepszej formie - niedawno miał wylew i obecnie przebywa rekonwalencję.

Nie ustają spekulacje dotyczące zdrowia północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila. Według japońskich mediów dyktator 14 sierpnia doznał udaru i przeszedł operację kierowaną przez specjalnie sprowadzonych z Chin pięciu wojskowych lekarzy.

Korea Północna kończy budowę wyrzutni, w której można wystrzelić pociski balistyczne dalekiego zasięgu i satelity - donoszą analitycy, badający najświeższe zdjęcia satelitarne. Tajna instalacja znajduje się w Pongdong-ni, 30 km od chińskiej granicy.

Północnokoreański przywódca, Kim Dzong Il, po przebytym wylewie miał operację mózgu i jest częściowo jednostronnie sparaliżowany - podały seulskie media.

W szpiegostwie nie ma sentymentów. 34-letnia atrakcyjna Koreanka z Północy zdobywała tajne informacje od oficerów armii z Południa dzięki swoim wdziękom. Po tym jak została zatrzymana i grozi jej więzienie, jej kraj wszystkiego się wyparł.

Północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila nie było na wielkiej defiladzie, zorganizowanej w Phenianie w 60. rocznicę utworzenia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Według mediów i źródeł wywiadowczych, może to oznaczać, iż jest on poważnie chory, prawdopodobnie miał wylew krwi do mózgu.

Dyktator jednego z ostatnich państw komunistycznych na świecie, północnokoreański przywódca Kim Dzong Il od kilku tygodni jest nieobecny na forum publicznym. Wszystko wskazuje na to, że jest prawdopodobnie poważnie chory - spekulują w sobotę media w Seulu.

Północnokoreańscy naukowcy wynaleźli rodzaj makaronu, który na dłużej pozostawia uczucie sytości - poinformowała wydawana w Japonii, ale zbliżona do władz w Phenianie gazeta "Dzoson Sinbo".