Kolumbia

Kolumbia

Polska czeka, Kolumbia już wie - były minister obrony Juan Manuel Santos wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich. Pokonał tym samym Antanasa Mockusa.

Nie tylko Polska w niedzielę wybiera prezydenta. W Kolumbii odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Nad bezpieczeństwem głosujących czuwają wzmożone siły policji i wojska.

Tragiczny wypadek w centralnej części Kolumbii. Szesnaście osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w niedzielę, gdy autobus zderzył się z dwoma innymi pojazdami.

16 kilogramów kokainy ukrytej w glinianych figurkach odkryli policjanci w Kolumbii. Rzeźby były imitacjami prac słynnego krajowego artysty.

Metallica ma swoich wiernych fanów na całym świecie. W Kolumbii wiernych i krewkich. Gwałtowne zamieszki wywołało kilkuset z nich, którzy nie mogli wejść na środowy koncert zespołu w stolicy kraju. Część z nich gwałtownie starła się z policją próbując dostać się do parku, w którym grupa występowała.

6999 osób zostało zamordowanych w Kolumbii w 2009 roku przez płatnych morderców - poinformowała w poniedziałek tamtejsza policja.

Co najmniej 10 ciał, najprawdopodobniej porwanych kolumbijskich piłkarzy, znaleziono na pograniczu, tuż po wenezuelskiej stronie granicy - donosi BBC. Zdaniem wenezuelskich władz za zabójstwa odpowiedzialna jest lewacka kolumbijska partyzantka ELN, dowodzona przez człowieka o pseudonimie El Payaso (Klaun).

Woda zalała stolicę Kolumbii - Bogotę. Metrowa fala wdarła się na ulice, przez co ruch w mieście został niemal całkowicie sparaliżowany.

Dwóch cywilów nie żyje, a sześciu żołnierzy zostało rannych w Kolumbii, w zamachu na ludzi niszczących nielegalne uprawy koki. Śmiertelny ładunek wybuchowy nadjechał... na grzbietach osłów.

Kolumbia złożyła w Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) oficjalną skargę na lewicowego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Bogota zarzuca mu mieszanie się w jej wewnętrzne sprawy.

Koktajle Mołotowa, kamienie i gaz łzawiący - do ostrych starć doszło na ulicach kolumbijskiego miasta Maicao. Zamieszki wybuchły po tym, jak władze Wenezueli ostro wzięły się za walkę z przemytem paliwa przez kolumbijską granicę.

Tysiące mieszkańców Bogoty zebrało się, by obejrzeć balony nad swoim miastem. Przelot 43 kolorowych statków powietrznych rozpoczął obchody przypadającego na przyszły rok 200-lecia niepodległości Kolumbii.

Dwie osoby straciły życie, a kolejne trzy zaginęły po tym, jak błotna lawina przeszła w czwartek przez rolniczą osadę w północno-wschodniej Kolumbii. Zdaniem ratowników zniszczonych zostało około stu domów, przez co 1500 osób straciło dach nad głową.

Płacił 1000 dolarów za każdego zabitego policjanta - w końcu trafił w ręce funkcjonariuszy. Mowa o najbardziej poszukiwanym handlarzu narkotyków w Kolumbii, znanym na całym świecie jako "Don Mario". W jego zatrzymaniu udział brało 500 policjantów.

Zaczęło się od tego, że tłum ludzi próbował wtargnąć bez wejściówek na koncert Iron Maiden w Bogocie. Kiedy okazało się to niemożliwe, w ruch poszły kamienie i pałki. Policja nie pozostała dłużna i odpowiedziała na to gazem łzawiącym i aresztowaniami. W sumie w stolicy Kolumbii zatrzymano 111 rozjuszonych fanów heavy metalu.

Tysiące Kolumbijczyków wyszło na ulice stolicy, by wyrazić swój sprzeciw wobec nowego prawa. Doszło do starć z policją. Nie chodziło jednak o reformy emerytalne czy ograniczenie pensji. Nowy przepis znacznie ogranicza ruch samochodowy w Bogocie.

Ogromne wyzwanie i chęć pomocy ofiarom trwającej w Kolumbii wojny domowej - gwiazda muzyki pop, Shakira otworzyła właśnie szkołę w swoim rodzinnym mieście piosenkarki, Barranquilla. Uczyć się w niej będzie półtora tysiąca dzieci.

Kolumbijscy partyzanci z ugrupowania FARC zwolnili przetrzymywanych od ponad roku czterech zakładników. Trzej policjanci i żołnierz zaznali wolności wbrew zeszłorocznemu stanowisku organizacji, że nie będzie uwalniać ludzi bez podobnego gestu ze strony kolumbijskich władz.

Dwie osoby zginęły po tym, jak w stolicy Kolumbii, Bogocie wybuchła bomba - powiadomiła w środę o świcie stołeczna policja.

Nazywa się "czarno-biały", ale kiedy się odbywa, wszystko jest kolorowe. W Kolumbii trwa właśnie festiwal o ponad czterowiekowej tradycji.