Iran

Iran

Jeśli Iran i światowe mocarstwa dojdą do porozumienia ws. programu atomowego Teheranu, Rada Bezpieczeństwa ONZ co najmniej na miesiąc odłoży znoszenie sankcji nałożonych na irańczyków - powiedział cytowany przez agencję Reutera informator. Powodem będzie amerykański Kongres, który zarezerwował sobe prawo do przyjrzenia się ewentualnej umowie w ciągu 30 dni.

Irańscy urzędnicy, którzy mają dostęp do tajnych informacji, będą mieli zakaz korzystania ze smartfonów; powodem jest obawa przed szpiegostwem ze strony Zachodu - poinformowała półoficjalna irańska agencja ISNA.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że nie pozwoli, by międzynarodowe inspekcje irańskich obiektów nuklearnych naraziły tajemnice państwowe. Dodał, że w prowadzonych ze światowymi mocarstwami rozmowach nuklearnych pozostaje "wiele rozbieżności". Stawia to pod znakiem zapytania przyszłość układu atomowego z Iranem.

Rosyjska firma Kaspersky Lab oraz amerykańska Symantec - obie zajmujące się zabezpieczeniami komputerowymi - poinformowały w środę późnym wieczorem, że rozmowy dot. irańskiego programu atomowego, w których uczestniczyli światowi przywódcy, były podsłuchiwane, a ślad prowadzi do Izraela. Trop uwiarygadnia też pojawienie się tego samego wirusa w styczniu w Polsce, tuż przed obchodami rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Potencjalny militarny wymiar irańskiego programu atomowego w przeszłości może zostać wyjaśniony, jeśli wprowadzone w życie zostaną szczegóły wstępnego porozumienia z kwietnia między Teheranem a sześcioma mocarstwami. Tak uważa szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano.

Już drugi wiceprezydent z czasów prezydentury Mahmuda Ahmadineżada znalazł się w rękach irańskich władz. Zarzuty wobec Hamida Baghaeia nie są znane, ale jego kolega z rządu Mohammad Reza Rahimi w styczniu został skazany za pranie brudnych pięniędzy i nadużycia na skalę miliardów dolarów.

Popularny serwis społecznościowy zablokował konto prowadzone przez zwolenników lidera irańskiej rewolucji. Ajatollah Ruhollah Chomeini szybko doczekał się jednak na Instagramie nowego profilu.