Iran "czyści" Parczin? MAEA obawia się, że tak


Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano poinformował, że znalezienie czegokolwiek przez Agencję w irańskim kompleksie Parczin może okazać się niemożliwe.

- Z powodu rozległej działalności Iranu może nie być dłużej niczego do znalezienia - powiedział Amano sugerując tym samym, że w Parczinie - ośrodku wojskowym, w którym, jak się podejrzewa, trwają prace nad bronią atomową - może trwać intensywna praca polegająca na ukrywaniu prac.

Więcej wirówek

Pod koniec maja MAEA poinformowała, że Iran od początku roku zainstalował kilkaset wirówek do produkcji wzbogaconego uranu, który może posłużyć do budowy bomby. MAEA uspokajała jednak, że irańskie zapasy wzbogaconego materiału, który mógłby posłużyć do stworzenia bomby, wzrosły nieznacznie i nie przekraczają poziomu, przy którym Izrael zapowiadał prewencyjny atak militarny na instalacje nuklearne w Iranie. Do wytworzenia jednej bomby atomowej potrzeba w charakterze materiału wyjściowego od 240 do 250 kg uranu 20-procentowego, który trzeba następnie wzbogacić do około 90 proc. Z raportu MAEA wynika też, że władze irańskie kontynuują budowę reaktora badawczego. Zdaniem zachodnich ekspertów może on posłużyć jako alternatywne źródło wzbogaconego uranu. W marcu szef irańskiego programu nuklearnego Ferejdun Abbasi poinformował, że Iran rozpocznie wkrótce instalację ponad 3000 wirówek nowej generacji, a wirówki starszej generacji IR-1 będą stopniowo wycofywane z użycia. Ponad 12 000 takich wirówek znajduje się obecnie w zakładach wzbogacania uranu w Natanzie (w środkowej części kraju). W lutym Abbasi mówił, że rozpoczęto instalację nowszych wirówek IR-2m, które są w stanie wyprodukować daną ilość wzbogaconego uranu w czasie krótszym niż ich poprzedniczki.

Iran się nie poddaje

Mimo sześciu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym czterech opatrzonych sankcjami, Iran wciąż wzbogaca uran, uważając to za swoje prawo. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto pokojowy. Przyznaje się do wzbogacania uranu do 5 proc. do produkcji elektryczności oraz do 20 proc. do izotopów medycznych wykorzystywanych w diagnozowaniu niektórych rodzajów nowotworów. MAEA z siedzibą w stolicy Austrii to specjalistyczna agenda ONZ, nie podlega jednak jej ścisłej kontroli. Do głównych zadań MAEA należy rozwój badań, wymiana informacji dotyczących pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz opracowanie norm bezpieczeństwa.

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: