Weteran wojenny, duchowny, strażnik rewolucji. Kto przejmie Iran?

video-779827
video-779827

W wyborach prezydenckich w Iranie startuje sześciu kandydatów, w tym czterech konserwatystów i dwóch polityków o umiarkowanych poglądach.

KONSERWATYŚCI:

Said Dżalili: 47 lat; jest najmłodszym z kandydatów i aktualnym przewodniczącym Najwyższej Rady ds. Bezpieczeństwa Narodowego. Uważany za człowieka z kręgów najwyższego przywódcy duchowo-politycznego w Iranie ajatollaha Alego Chameneiego. Od 2007 r. jest jego bezpośrednim przedstawicielem w negocjacjach dotyczących irańskiego programu nuklearnego, które Teheran prowadzi z wielkimi mocarstwami, z tzw. grupą 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja oraz Niemcy).Jest weteranem wojny iracko-irańskiej (1980-1988), podczas której stracił część prawej nogi. Ten dyplomata, który rzadko pojawia się publicznie, jest człowiekiem bardzo religijnym. Jest wspierany przez ultrakonserwatystów, którzy są zadowoleni ze stanowczej postawy Dżalilego w negocjacjach z szóstką.

Mohammad Bagher Ghalibaf: 51 lat, uważany za pragmatycznego konserwatystę. Pochodzi z Meszhedu, świętego dla muzułmanów miasta na północnym wschodzie Iranu. Do zdobycia prezydentury może wykorzystać pozytywny bilans ośmiu lat swego urzędowania na stanowisku burmistrza Teheranu, co tłumaczy jego popularność w stolicy. Zyskał miano kompetentnego, charyzmatycznego zarządcy, który może przyciągnąć sporą grupę młodych wyborców. Pełnienie wcześniej przez niego stanowiska szefa policji pozwoliło również poprawić wizerunek i profesjonalizm sił porządkowych. Był także dowódcą Strażników Rewolucji, elitarnych jednostek irańskiego reżimu.

Said Dżalili
Said Dżalili
Źródło: Wikipedia

Ali Akbar Welajati: 67 lat; przez 16 lat (1981-1997) był ministrem spraw zagranicznych. Później został doradcą ds. zagranicznych duchowego przywódcy Iranu. Jest postrzegany jako tradycyjny konserwatysta, mający związki zarówno z frakcjami lojalnymi wobec ajatollaha Chameneiego, jak i z obozem byłego prezydenta Alego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego, zdyskwalifikowanego przez Radę Strażników Rewolucji z udziału w tegorocznych wyborach prezydenckich. Wraz z byłym przewodniczącym parlamentu Gholamem Alim Hadadem Adelem i merem Teheranu utworzył Sojusz na rzecz Postępu.

Mohsen Rezai: 58 lat; były dowódca Strażników Rewolucji. Był już kandydatem w wyborach prezydenckich w 2005 i 2009 r., podczas których otrzymał zaledwie ok. 1,7 proc. głosów. Jest przewodniczącym Rady Rozsądku, organu odpowiedzialnego za rozstrzyganie ewentualnych sporów politycznych i doradzającego Chameneiowi. Ma doktorat z ekonomii, był jednak wielokrotnie krytykowany za złe zarządzanie gospodarką za czasów ustępującego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Ten ostatni, choć nie ma jeszcze 60 lat i nie myśli o politycznej emeryturze, nie może ubiegać się o trzecią kadencję. Zabrania mu tego konstytucja, a poza tym jego rządów nie chcą już duchowni odgrywający w Iranie decydującą rolę.

 Ali Akbar Welajati
Ali Akbar Welajati
Źródło: Wikipedia
Mohsen Rezai
Mohsen Rezai
Źródło: Wikipedia

UMIARKOWANI:

Hasan Rowhani: 65 lat. Ten duchowny o umiarkowanych poglądach był blisko związany z b. prezydentem Rafsandżanim. Znany jest przede wszystkim jako szef delegacji na negocjacje nuklearne z wielkimi mocarstwami za rządów prezydenta-reformatora Mohammada Chatamiego do 2005 r. W 2003 r. podczas negocjacji z ministrami spraw zagranicznych Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec Rowhani zgodził się na zawieszenie wzbogacania uranu (trwało ono w latach 2003-2005) oraz przyjęcie protokołu dodatkowego do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), pozwalającego na niezapowiadane inspekcje instalacji nuklearnych. Uważany za centrystę Rowhani zasygnalizował, że zmniejszy napięcie, które powstało między Iranem a Zachodem w związku z irańskim programem atomowym.

Mohammed Gharazi: 72 lata; były minister ds. ropy oraz telekomunikacji. Jego kandydatura jest niespodzianką, zwłaszcza że sam mówił, iż "nie ma ani pieniędzy, ani rzecznika, ani struktury na przeprowadzenie kampanii wyborczej".

Hasan Rowhani
Hasan Rowhani
Źródło: Wikipedia

Autor: mtom/k / Źródło: PAP

Czytaj także: