Kilkaset nowych wirówek od początku roku. Iran nie porzuca programu atomowego

Kompleks w Parczinie na zdjęciu satelitarnymImage (c) 2012 DigitalGlobe, Inc.

Iran od początku roku zainstalował kilkaset wirówek do produkcji wzbogaconego uranu, który może posłużyć do budowy bomby - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w środę. Teheran twierdzi, że wzbogaca uran na potrzeby cywilnej energetyki jądrowej.

Opublikowany w środę raport MAEA został przedstawiony Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz przedstawicielom 35 państw wchodzących w skład Rady Gubernatorów MAEA. Według MAEA w irańskich zakładach wzbogacania uranu od początku roku zainstalowano blisko 700 wirówek nowej technologii, z czego ok. 100 od połowy kwietnia.

MAEA uspokaja jednak, że irańskie zapasy wzbogaconego materiału, który mógłby posłużyć do stworzenia bomby, wzrosły nieznacznie i nie przekraczają poziomu, przy którym Izrael zapowiadał prewencyjny atak militarny na instalacje nuklearne w Iranie. Izrael monitoruje irańskie zapasy średnio wzbogaconego uranu i zagroził interwencją zbrojną, jeśli Iran zgromadzi ilość tego materiału wystarczającą po dalszym wzbogaceniu do zbudowania jednej bomby. Do wytworzenia jednej bomby atomowej potrzeba w charakterze materiału wyjściowego od 240 do 250 kg uranu 20-procentowego, który trzeba następnie wzbogacić do około 90 proc. Z raportu MAEA wynika też, że władze irańskie kontynuują budowę reaktora badawczego. Zdaniem zachodnich ekspertów może on posłużyć jako alternatywne źródło wzbogaconego uranu.

Jak zapowiadali, tak zrobili

W marcu szef irańskiego programu nuklearnego Ferejdun Abbasi poinformował, że Iran rozpocznie wkrótce instalację ponad 3000 wirówek nowej generacji, a wirówki starszej generacji IR-1 będą stopniowo wycofywane z użycia. Ponad 12 000 takich wirówek znajduje się obecnie w zakładach wzbogacania uranu w Natanzie (w środkowej części kraju). W lutym Abbasi mówił, że rozpoczęto instalację nowszych wirówek IR-2m, które są w stanie wyprodukować daną ilość wzbogaconego uranu w czasie krótszym niż ich poprzedniczki.

W lutowym raporcie MAEA informowała, że w Natanzie zamontowano 180 wirówek IR-2m i pustych obudów do nich. Mimo sześciu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym czterech opatrzonych sankcjami, Iran wciąż wzbogaca uran, uważając to za swoje prawo. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto pokojowy. Przyznaje się do wzbogacania uranu do 5 proc. do produkcji elektryczności oraz do 20 proc. do izotopów medycznych wykorzystywanych w diagnozowaniu niektórych rodzajów nowotworów. MAEA z siedzibą w stolicy Austrii to specjalistyczna agenda ONZ, nie podlega jednak jej ścisłej kontroli. Do głównych zadań MAEA należy rozwój badań, wymiana informacji dotyczących pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz opracowanie norm bezpieczeństwa.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Image (c) 2012 DigitalGlobe, Inc.

Tagi:
Raporty: