Zjednoczenie Narodowe

Zjednoczenie Narodowe

Rosyjska firma Awiazapczast podała do sądu francuskie skrajnie prawicowe ugrupowanie Zjednoczenie Narodowe za niezwrócenie pożyczki w wysokości 9,14 miliona euro. Gdy w 2014 roku partia otrzymała te pieniądze, uznano to za poparcie Kremla dla szefowej partii Marine Le Pen.

Wzbudzająca kontrowersję rezolucja definiująca antysemityzm została przyjęta w środę przez francuskie Zgromadzenie Narodowe. Dyskusję nad treścią dokumentu wywołało rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm. Debata nad zapisami toczy się we Francji w momencie, w którym media poinformowały o sprofanowaniu 107 grobów na cmentarzu żydowskim niedaleko Strasburga na wschodzie Francji.

Wynik wyborów europejskich we Francji to "symboliczny rewanż" Marine Le Pen, która dwa lata temu przegrała w II turze wyborów prezydenckich z Emmanuelem Macronem - oceniają francuscy komentatorzy. Jest jednak tylko symboliczny, bo przewaga okazała się niewielka. Dziennik "Le Figaro" stwierdza, że "stare" partie francuskiej lewicy i prawicy poniosły klęskę. Komentatorzy zwracają uwagę na bardzo dobry wynik Zielonych.

Centrowa partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona La Republique en Marche (LREM) i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen idą łeb w łeb przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi - wynika z najnowszego sondażu.

Marine Le Pen, przewodnicząca skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN), która postanowiła zmienić jego nazwę na Zgromadzenie Narodowe, zagroziła w poniedziałek pozwem sądowym szefowi innej prawicowej partii, który twierdzi, że ukradła nazwę jego ugrupowania.

Marine Le Pen została w niedzielę ponownie wybrana na przewodniczącą Frontu Narodowego (FN), skrajnie prawicowego ugrupowania we Francji. Na zjeździe partii w Lille Le Pen była jedyną kandydatką i, jak się spodziewano, otrzymała mandat po raz trzeci.

Sąd apelacyjny w podparyskim Wersalu poparł w piątek decyzję skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) o wykluczeniu z tego ugrupowania jego współzałożyciela Jean-Marie Le Pena. Polityka wyrzucono z partii po jego antysemickich wypowiedziach.

12 miesięcy temu wygrana Republikanów w wyborach prezydenckich była niemal przesądzona. Emmanuel Macron niespodziewanie zrewolucjonizował jednak francuską scenę polityczną. Podzielone partie popadły w głęboki kryzys. Jedynym zwycięzcą jest Macron - pisze Reuters w swojej analizie.