Filmy różne

Filmy różne

Inwestowanie w psychiatrię jest "politycznie nierentowne"

- W pewnym momencie polityka dostrzegła seniorów, którzy są aktywni społecznie i są politycznie "użyteczni". Schizofrenicy natomiast są dla polityków nierentowni - opowiada francuski dokumentalista Nicolas Philibert w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną. Jego najnowszy film "Adamant" stał się drugim kinowym dokumentem, docenionym Złotym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Epidemia a kino. Co się zmieni w przemyśle filmowym? 

Odwołany festiwal w Cannes oraz przełożone kinowe premiery. W czasie epidemii COVID-19 przemysł filmowy przeżywa prawdziwą przemianę. O tym, jak bardzo koronawirus może wpłynąć na przyszłość kina, opowiedziała na antenie TVN24 Anna Wendzikowska.

Remake "Przeminęło z wiatrem" z Hasselhoffem w roli Butlera?

Gwiazdor "Słonecznego patrolu" David Hasselhoff ogłosił, iż zabiega o rolę Rhetta Butlera w planowanym ponoć remake'u filmowego przeboju wszech czasów "Przeminęło z wiatrem". W odpowiedzi, na amerykańskich portalach internetowych rozpętała się prawdziwa burza.

"Miłość" zwycięża. Jury Cannes zakochane

Jury 65. Festiwalu w Cannes przychyliło się do życzeń mediów i widzów - laureatem tegorocznej Złotej Palmy został austriacki reżyser Michael Haneke za film "Amour" ("Miłość").

Aplauz dla polskiego filmu na festiwalu w Cannes

- Nie da się ukryć, że udział filmu w canneńskiej sekcji, otwiera przed twórcą drzwi i dodaje pewności siebie - mówi w rozmowie z tvn24.pl debiutujący reżyser Marcin Bortkiewicz, którego krótkometrażowy film "Portret z pamięci" startuje w prestiżowej sekcji "Directors' Fortnight" w Cannes. Film został znakomicie przyjęty przez międzynarodową publiczność.

Horror w Czarnobylu. Co się kryje w ruinach elektrowni?

Po katastrofie w Czarnobylu miasto wcale się nie wyludniło. Przetrwały w nim zmutowane istoty, które gotowe są zaatakować obcych - taką wizję w swoim najnowszym horrorze "Dzienniki z Czarnobyla" kreśli Oren Peli, twórca m.in. "Paranormal Activity". Film wchodzi do światowych kin w piątek.

Film o zabiciu Osamy. Tajne informacje w Hollywood?

Atmosfera skandalu towarzyszy zdjęciom do filmu Kathryn Bigelow, opowiadającego historię polowania na Osamę bin Ladena. W środę organizacja Judicial Watch oświadczyła, iż dysponuje 153 stronami dokumentów ujawniających spotkania między filmowcami i urzędnikami Białego Domu. Film „Zero Dark Thirty” reżyseruje zdobywczyni Oscara za „The Hurt Locker”.

Johnny Depp został Indianinem

Znany aktor filmowy Johnny Depp został w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk, honorowym członkiem indiańskiego szczepu Komanczów.

Padł rekord. "Avengers" zarobił miliard dolarów

"Avengers" po zaledwie 19 dniach wyświetlania w kinach trafił do grona najbardziej kasowych filmów wszech czasów - po tym, gdy zarobił ponad miliard dolarów. Pobił też inne rekordy - filmu najszybciej przynoszącego największe zyski. A to nie koniec: wciąż jest najpopularniejszym tytułem w kinach na świecie i w ciągu następnych kilku dni na pewno zdetronizuje dotychczasowych liderów.

Po festiwalu: "Werdykt o tyle sprawiedliwy, co bezpieczny"

W br. na festiwalu filmowym w Gdyni obyło się bez niespodzianek. Wygrał film dobrze widzom znany i doceniony na świecie. Złote Lwy dla nominowanego do Oscara obrazu Agnieszki Holland "W ciemności" (podobnie, jak w ub.r. dla "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego) to zwieńczenie światowych sukcesów tytułu, na najważniejszej filmowej imprezie w kraju.

Machulski: Holland jak Leo Messi

- Być producentem filmu Agnieszki Holland to tak, jak być trenerem Leo Messiego - mówił podczas festiwalu filmowego w Gdyni Juliusz Machulski, producent "W ciemności". Obraz Agnieszki Holland dostał 9. nagród Złote Lwy.

"W ciemności" Holland bierze niemal wszystko

Nominowany do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland wreszcie doceniony w Polsce. Złote Lwy 37. Gdynia Film Festival powędrowały właśnie do twórców tego filmu. Za obraz o Polaku ukrywającym podczas II wojny światowej Żydów z lwowskiego getta Holland otrzymała także nagrodę w kategorii "najlepsza reżyseria" Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Oprócz "W ciemności" jury doceniło m.in. też odtwórcę roli Magika z Paktofoniki w filmie "Jesteś bogiem". Rola Marcina Kowalczyka okazała się najlepszym debiutem.

Grand Media Award dla Ewy Ewart. Plus dwie inne nagrody

Film "W milczeniu" Ewy Ewart został uznany za najlepszy film dokumentalny tegorocznej edycji World Media Festival i został laureatem Grand Media Award. Dokumentalistka odebrała na hamburskim festiwalu w sumie trzy nagrody - poza Grand Media Award także w dwóch kategoriach, dla filmów o Michaile Gorbaczowie i bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Pasikowski o Jedwabnem. Niespodzianka w Gdyni

Film "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego w ostatniej chwili został włączony do konkursu głównego na festiwalu w Gdyni - dowiedziało się nieoficjalnie tvn24.pl. To właśnie film o wydarzeniach w Jedwabnem ma być tajemniczym 14 tytułem, o którym mówił organizator festiwalu.