18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".
Tłumy miłośników kina przyjechały w sobotę do Kazimierza Dolnego (Lubelskie) na rozpoczęcie 18. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. W ciągu ośmiu dni na widzów czekają - oprócz pokazów filmowych - spotkania z twórcami, koncerty, wystawy.
Na konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka zapraszała na projekcje filmowe, ale i wydarzenia towarzyszące, koncerty i wystawy. - Współpraca z licznymi galeriami w Kazimierzu Dolnym, z Muzeum Nadwiślańskim powoduje, że w czasie tych ośmiu dni jest dużo nowych wystaw. Cała ulica Lubelska jest właściwie jedną, wielką galerią sztuki - podkreśliła.
Gwiazdy na Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi
Festiwal będzie gościł też wielu artystów, reżyserów, aktorów. Do Kazimierza Dolnego przyjadą Daniel Olbrychski, Krzysztof Globisz, Andrzej Seweryn, Małgorzata Szumowska, Maja Ostaszewska. Natomiast Jadwiga Jankowska-Cieślak będzie w tym roku bohaterką cyklu "I Bóg stworzył aktorkę". Oprócz spotkania z artystką, przypomniane zostaną jej osiągnięcia aktorskie w ramach retrospektywy.
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karolina Rozwód zwróciła uwagę w czasie konferencji, że PISF nie tylko wspiera produkcje filmowe, ale też stara się dotrzeć z kinem do publiczności. - Chciałam powiedzieć, że jestem tu przede wszystkim jako widz. Czuję się wychowanką tego festiwalu. Gratuluję pełnoletności i cieszę się, że wielokrotnie mogłam tu gościć - zaznaczyła.
Odnosząc się do swojej nowej roli jako szefowej PISF, wyjaśniła, że zależy jej na tym, aby była to instytucja, która przede wszystkim zapewnia jak najlepsze warunki do rozwoju polskiego kina.
- Absolutnie nie uzurpuję sobie prawa do jednoosobowego decydowania o tym, jak film ma powstać albo nie powstać. Bardzo bym chciała, żeby te decyzje podejmowali eksperci z autorytetem. Już rozpoczęliśmy ze środowiskiem rozmowę, jak wyłonić tych ekspertów, bo zawsze jest dużo dyskusji na ten temat - oceniła Rozwód. Wyraziła nadzieję, że będzie to instytucja coraz bardziej przyjazna i transparentnie działająca.
Burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski powiedział, że miasteczko stawia na rozwój kultury. Przekazał, że w ubiegłym roku odbyło się tu 266 wydarzeń, imprez kulturalnych i 11 festiwali. - Oczywiście festiwal Dwa Brzegi pełni tutaj wiodącą rolę - dodał burmistrz, zapewniając o dalszej współpracy.
Program festiwalu Dwa Brzegi
Filmem otwarcia 18. BNP Paribas Dwa Brzegi będzie nominowany do canneńskiej Złotej Palmy "Dziki diament" w reżyserii Agathe Riedinger. Opowiada o dziewiętnastolatce, która postanawia wziąć udział w reality show. "To film o podążaniu za marzeniami, złudnej popularności i szansie na awans społeczny" - dodano w komunikacie.
W sekcji "Świat pod namiotem" znalazły się też inne hity najważniejszych światowych festiwali, jak pokazany w konkursie głównym Berlinale "Apetyt na więcej. La Cocina" Alonso Ruizpalaciosa. Akcja filmu rozgrywa się w nowojorskiej restauracji, gdzie w wielokulturowej kuchni każdy z ciężko pracujących imigrantów zmaga się z własnymi problemami i lękami, napięcie narasta w miarę przyspieszenia spływania zamówień. "Reżyser, koncentrując uwagę na tym, jak bardzo społeczeństwa wykorzystują pracę migrantów, bazował na własnych doświadczeniach pracy na restauracyjnym zapleczu" - wyjaśniono w opisie filmu.
Czytaj też: FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego
Zaprezentowany zostanie też doceniony Złotym Niedźwiedziem dokument "Dahomey" Mati Diop o powrocie dzieł sztuki zrabowanych w XIX wieku przez francuskie wojska kolonialne z położonego w Afryce nad Zatoką Gwinejską królestwa Dahomeju.
Polskie kino na festiwalu reprezentować będzie między innymi komediodramat "Wróbel" Tomasza Gąssowskiego. "To słodko-gorzka historia o ironii życia, nawiązująca do pięknego filmu 'Listonosz' ('Il Postino' Michaela Radforda). Komediowo-satyryczne klimaty odnajdziecie też w filmach 'Horror story' Adriana Apanela, 'Chcesz pokoju, szykuj się do wojny' Agnieszki Elbanowskiej i 'U Pana Boga w Królowym Moście' Jacka Bromskiego" - wymieniono w komunikacie.
W czasie Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zostanie zaprezentowanych 25 polskich i zagranicznych produkcji, w tym nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych twórców.
18. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą potrwa do 4 sierpnia. W sobotę 3 sierpnia galę zamknięcia uświetni polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo" Alexandre'a De La Patelliere i Matthieu Delaporte.
TVN jest patronem medialnym festiwalu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: fb.com/FestiwalDwaBrzegi