Edukacja

Edukacja

Najstarszy z uczestników głodówki zorganizowanej w Krakowie na znak protestu przeciwko zmianom w programach nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych został we wtorek przewieziony na badania do szpitala. Głodówka trwa już dziewiąty dzień.

- Będę bronić projektu, bo to jest dobre rozporządzenie. Ono spowoduje, że młodzież będzie lepiej znała historię. Nie ograniczamy liczby lekcji przedmiotu - zastrzegała minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas, która broniła projektu reformy edukacji w programie "Jeden na jeden" w TVN24. Minister zaprosiła również do siebie przeciwników zmian, w tym protestujących z Krakowa, którzy domagają się wycofania projektu. Ten ma obowiązywać od 1 września 2012 roku.

Polskiej Akademii Nauk w Warszawie grozi likwidacja. Instytut zaczął tracić kadrę i państwowe dotacje. Wszystko z powodu nowych przepisów o szkolnictwie wyższym - pisze "Rzeczpospolita"

Ponad tysiąc szkół i około 600 przedszkoli nie ma dostępu do kanalizacji. Kolejne 2,5 tysiąca nie stwarza uczniom warunków do utrzymania higieny osobistej. Jak alarmuje "Rzeczpospolita", ciepła woda, mydło czy papier toaletowy wciąż są luksusem w wielu szkołach. Wstępne wnioski płynące z kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną nie napawają optymizmem.

"Farsa" i "oszustwo" - takimi słowami studenci Wyższej Szkoły Organizacji Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie podsumowują swoją byłą uczelnię. Placówka w listopadzie została bez rektora, senatu i wykładowców, za to z dużymi problemami finansowymi i nieuchwytną właścicielką. Żeby nie stracić roku, studenci postanowili więc zabrać swoje papiery i przenieść się na inne uczelnie. Tu znów zaczęły się schody. Wydanie im dokumentów uczelnia uzależniła od wpłaty czesnego za zajęcia, które nigdy się nie odbyły. - Nie mamy już sił walczyć - skarżyli się w mailach do redakcji Kontaktu 24.

Polskie uniwersytety, które jeszcze kilka lat temu brylowały w rankingach, zdecydowanie przegrywają z politechnikami i uczelniami rolniczymi, na które podczas rekrutacji przypuszczono szturm - informuje "Dziennik Polski".

Wydana przez IPN książka opisująca XX-wieczne dzieje Polski zatytułowana "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989" zostanie bezpłatnie rozesłana do szkół.

Studenci, którzy w tym roku planują rozpoczęcie studiów na drugim kierunku - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - prawdopodobnie jeszcze nie będą musieli za nie płacić. Opłaty dotyczyć mogą dopiero osób, które rozpoczną takie studia w roku 2013. A wszystko przez niejasności w przepisach, które teraz analizuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rewolucja w liceach. Cięcia w jednych przedmiotach, więcej innych. Zamiast ogólnokształcących, licea specjalistyczne. Od nowego roku szkolnego będzie mniej godzin m.in. historii, języka polskiego, biologii czy chemii - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W poszukiwaniu oszczędności rządząca Platforma Obywatelska postanowiła zlikwidować, przenieść lub połączyć kilkanaście szkół w Warszawie. - To są histeryczne ruchy w poszukiwaniu pieniędzy, według mnie nieudolne - ocenia Maciej Wąsik, szef klubu radnych PiS w Warszawie o pomyśle PO.

Za niektóre prywatne szkoły podstawowe, średnie czy przedszkola w Nowym Jorku trzeba zapłacić więcej niż za studia na Uniwersytecie Harvarda. Czesne za rok nauki to ok. 40 tys. dolarów, a już wkrótce ta kwota może się zwiększyć.

Gminy zamykają przedszkola i szkoły. Najwięcej zamkniętych placówek ma być w województwie wielkopolskim (57), pomorskim (36) i śląskim (25). Powodem jest m.in. niż demograficzny, a przez to coraz mniejsze subwencje budżetowe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

To będzie rekordowy rok dla polskiego szkolnictwa. Zlikwidowanych może zostać nawet 800 placówek, podczas gdy w zeszłym roku przestało działać 300 szkół - podaje "Rzeczpospolita". Powodem są kłopoty finansowe gmin oraz niż demograficzny.

Są, a jakby ich nie było. W ramach sztandarowego programu rządu "Orlik" w całej Polsce powstało już ponad dwa tysiące boisk. Ale część z nich jest obecnie zamknięta. Powód? Pieniądze - a raczej ich brak.

Były wykładowca krakowskiej wyższej uczelni, który sprzedawał studentom skrypty niezbędne do zdania egzaminu, odpowie przed sądem za korupcję - poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Zebrał w ten sposób co najmniej 25 tys. zł. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Bytomscy radni przegłosowali w środę uchwałę intencyjną o "przeniesieniu kierunków kształcenia" z Technikum nr 4 do innych szkół na terenie miasta. Decyzji nie zmieniły protesty uczniów, którzy od poniedziałku nie opuszczali budynku szkoły nawet w nocy. Uczniowie nie zrezygnowali z protestu, jednak zapowiedzieli w środę, że nie będą już okupować szkoły.

- Mamy co jeść, mamy co pić, mamy gdzie spać. Będziemy walczyć do samego końca - obiecują uczniowie, którzy od poniedziałku, wraz z rodzicami i nauczycielami, okupują budynek Technikum nr 4 w Bytomiu. Protestują przeciwko planom miasta, które chce przeniesienia ich klas do innych placówek. Szkołę chcą okupować do środy, bo właśnie wtedy Rada Miasta ma podjąć decyzję w tej sprawie.

Przedszkola pogłębiają dysproporcje, podstawówki uczą pod testy, a gimnazja są przeładowane. Jak wynika ze raportów kuratorów oświaty, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna", polska edukacja jest niedofinansowana i przestarzała. Wyniki badań, prowadzonych od dwóch lat przez kontrolerów w całej Polsce, ministerstwo edukacji ma przedstawić najwcześniej w lutym przyszłego roku.

Uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych z całej Polski podeszli w środę do pierwszego próbnego egzaminu. Jeśli sobie z nim nie poradzą i dla większości okaże się za trudny, właściwy test w kwietniu 2012 r. będzie już łatwiejszy. Ale na nowych zasadach - dotychczasowe bloki zostaną rozbudowane. Testy próbne potrwają do piątku.