- Młodzieżowa Rada Warszawy przeprowadziła badania wśród uczniów i aż 72 procent twierdzi, że taki rzecznik powinien zostać powołany - zaznaczył Trzaskowski.
- I, mimo że takiego obowiązku nie ma, dzisiaj ogłaszamy, że w drodze naboru takie stanowisko w Warszawie powstanie, bo jest niesłychanie potrzebne. Jasno mówimy, że szkoła musi być niezależna, nie ma tam miejsca na politykę i prawa uczniów muszą być przestrzegane - podkreślił dalej prezydent.
- Ostatnie siedem lat było bardzo trudne dla edukacji w Warszawie. Rządzący robią wszystko, by upolitycznić polską szkołę. Jako Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i Rada Warszawy od wielu lat z tym walczymy – podsumował Trzaskowski.
Rzecznik będzie pełnił funkcję mediacyjną i edukacyjną
Utworzenie nowego stanowiska przy stołecznym ratuszu skomentował też przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy Antoni Pluskota. - Na ten moment czekała cała warszawska młodzież. Już dzisiaj możemy realnie powiedzieć, że za kilka tygodni będziemy mieli Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich - podkreślił.
Przypomniał, że Młodzieżowa Rada Warszawy wraz z urzędem miasta już drugą kadencję działa, aby uczniowie mogli w spokoju uczyć się i realizować. - Przy tym chcieliśmy mieć kogoś, kto będzie stał z nami w przypadku jakiegokolwiek zgrzytu. Proces powoływania rzecznika był procesem długim, bo każdy chciał mieć pewność, że rzecznik spełni swoją funkcję jak najlepiej. Dzisiaj wiemy, że osoba, która będzie rzecznikiem, będzie pełnić funkcję mediacyjną i edukacyjną - powiedział Pluskota. - W końcu będziemy mieli kogoś, kto nas poprowadzi przez trudna drogę zmian i pokaże, jak się w tym odnaleźć - dodał.
Przy rzeczniku powstanie zespół, w którego skład wejdzie m.in. przedstawiciel młodzieży. - Daje to gwarancję, że żaden przypadek nie będzie zamiatany pod dywan - podkreślił przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy. - Chcemy bezpieczeństwa i spokoju, a rzecznik jest tego fundamentem - dodał.
Zadania rzecznika
Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich uzupełni istniejącą sieć rzeczników w stołecznych szkołach. Do jego zadań będzie należeć przede wszystkich informowanie o prawach, jakie przysługują uczniom oraz rekomendowanie, w jaki sposób postąpić w przypadku ich naruszania, a także w sytuacji przejawów dyskryminacji.
W prawie oświatowym nie ma obowiązku powoływania rzecznika praw ucznia na poziomie samorządów terytorialnych, jednak Warszawa jest przekonana do powołania takiej funkcji. Do miasta docierają niepokojące sygnały, że część młodych ludzi spotkała się z negatywnymi konsekwencjami dotyczącymi ich zaangażowania w działania na rzecz klimatu, praw kobiet czy w związku z protestami przeciwko wprowadzaniu zmian w prawie oświatowym.
Przy Warszawskim Rzeczniku Praw Uczniowskich powstanie zespół ekspercki złożony z przedstawicieli różnych środowisk, m.in. pracowników instytucji związanych z edukacją, urzędników, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Warszawy oraz specjalistów, których obecność będzie zależeć od rodzaju spraw zgłaszanych przez uczniów.
Rzecznik zostanie wyłoniony w drodze naboru, który zostanie ogłoszony na stronie miasta.
Autorka/Autor: katke
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl