Lewica na konwencji o polskiej szkole. "Musi odpowiadać na wyzwania współczesności, a nie tkwić głową w XIX wieku"

Źródło:
PAP
Konwencja Lewicy w Ślesinie na temat polskiej szkoły
Konwencja Lewicy w Ślesinie na temat polskiej szkołyTVN24
wideo 2/5
Konwencja Lewicy w Ślesinie na temat polskiej szkołyTVN24

Chcemy zmieniać polską szkolę, ale nie chcemy jej zmieniać po omacku. Nie zmieniajmy jej w ciemno, zmieniajmy ją mądrze - mówiła posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na konwencji ugrupowania na temat edukacji w Polsce. Politycy przedstawili propozycje, które ich zdaniem mogłyby naprawić system edukacji. Na spotkaniu przemawiał także prezes ZNP Sławomir Broniarz.

W sobotę w Ślesinie koło Konina (Wielkopolska) odbyła się konwencja Lewicy "Przyjazna szkoła", na której ugrupowanie przedstawiło swoje pomysły na edukację. W trakcie konwencji podkreślano m.in. konieczność uwolnienia polskiej szkoły od ideologii, odnoszono się także do kwestii edukacji seksualnej w szkołach i wprowadzenia takiego systemu nauczania, by uczniowie nie tylko przyswajali wiedzę, ale i posiadali praktyczne umiejętności, by z tej wiedzy korzystać w codziennym życiu.

Poseł Lewicy Adrian Zandberg (Partia Razem) podkreślał, że "polska szkoła musi odpowiadać na wyzwania współczesności, a nie tkwić głową w XIX wieku". Jak mówił, szkoła musi przygotować do wyzwań obecnego świata, uczyć krytycznego myślenia i "odróżniania wiedzy naukowej od bzdur".

Zandberg: na ten trudniejszy świat szkoła musi młodych ludzi przygotować

Polityk przypomniał, że sam jest ojcem uczennicy i na problemy w polskiej edukacji patrzy także przez pryzmat rodzica, którego dziecko uczy się w polskiej szkole.

- Kiedy przeglądamy podręczniki, kiedy rozmawiamy o tym, czego się w szkole uczy, to zadaję sobie pytanie – myślę, że takie samo jak tysiące innych polskich rodziców – czy polska szkoła dobrze przygotowuje ją na dorosłość, na ten świat, który będzie? To nie jest proste zadanie, bo świat się bardzo zmienia i to niekoniecznie na lepsze. W tym świecie nie będzie wielu surowców, które dzisiaj uważamy za oczywiste. W tym świecie kryzys klimatyczny spycha nas coraz bardziej w stronę katastrofy. W tym świecie rosną nierówności – powiedział.

Podkreślał, że "na ten trudniejszy świat szkoła musi młodych ludzi przygotować". - I to oczywiście chodzi o wiedzę, bo będziemy potrzebowali w Polsce za parę lat więcej programistek, więcej inżynierów ochrony środowiska, więcej biotechnolożek. Ale niezależnie od tego, kto co wybierze, jaką ścieżkę zawodową, to szkoła musi przygotować ludzi na to, by umieli się w tym świecie poruszać – dodał.

Poseł Lewicy: tego młodzi ludzie nie dowiedzą się ani z podręcznika do HiT, ani z lekcji religii

Zandberg odniósł się także do wywiadu, jaki szef minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił w ostatnich dniach Polskiej Agencji Prasowej. Ocenił, że "ten wywiad jest osłabiający, bo w odpowiedzi na pytani, jakie są wyzwania przed Polską, przed światem, przed naszą cywilizacją, pan minister mówi, że jego zdaniem zagrożeniem dla cywilizacji jest to, że ludzie uprawiają seks dla przyjemności, a jeśli ktoś się z nim nie zgadza, to jest ubekiem".

- Trochę trudno to komentować, ale jednak się odniosę. Panie ministrze Czarnek: nasza cywilizacja faktycznie ma kłopoty, ale one nie wynikają ani z seksu, ani z mrocznego dziedzictwa ubecji. Te kłopoty, to jest kryzys klimatyczny, to jest to, że sypie się system energetyki, to jest to, że cała gospodarka jest dzisiaj oparta na zasadach, które niszczą naszą planetę, niszczą środowisko, które stawiają zysk ponad ludzi i które po prostu na dłuższą metę są niemożliwe do utrzymania. To są wyzwania, przed którymi stoimy. Ale tego młodzi ludzie nie dowiedzą się ani z podręcznika do HiT, ani z ukochanych przez pana ministra Czarnka lekcji religii – komentował.

Poseł Lewicy mówił również o szkolnych lekcjach przedsiębiorczości, które w jego ocenie "przedsiębiorczości wcale nie uczą". - Natomiast są pełne ideologii i często ekonomicznych bzdur - stwierdził.

"To, że w Polsce ciągle edukacji pracowniczej w szkołach nie ma, to jest błąd"

W zamian, jak powiedział Zandberg, Lewica chciałaby wprowadzić rzetelną edukację pracowniczą, która przygotowuje do życia zawodowego.

- Większość Polek i Polaków będzie w życiu dorosłym pracownikami. Szkoła jest od tego, żeby dać im narzędzia zorientowania się, w jakiej sytuacji się znajdą, kiedy pójdą do tej pierwszej pracy, żeby w tej pierwszej pracy nie byli bezbronni, żeby nie padali ofiarą wyzysku, żeby nie padali ofiarą łamania prawa - wyliczał.

Jak ocenił, "to, że w Polsce ciągle edukacji pracowniczej w szkołach nie ma, to jest błąd". - Błąd, który kończy się tak, że młodzi ludzie idą do pracy i nie wiedzą, dlaczego warto mieć umowę o pracę. Nie wiedzą, jakie będą konsekwencje tego, że zostaną zatrudnieni na śmieciówkach. Nie wiedzą, że nie wolno ich zmuszać do pracy ponad siły. Nie wiedzą, że mają prawo powiedzieć: nie. Szkoła od tego, żeby ich tego także nauczyć. Po to chcemy wprowadzić w szkołach edukację pracowniczą - przekonywał Zandberg.

- W Finlandii nasi przyjaciele z lewicy doprowadzili do tego, że szkoła odpowiada na wyzwania współczesności. Młodzi ludzie, młodzi Finowie, uczą się, w jaki sposób nie dać się zmanipulować, w jaki sposób bronić się przed wyzyskiem, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z sieci - kontynuował. - Takiej nowoczesnej, świeckiej edukacji chcemy także w Polsce i taką nowoczesną, świecką edukację także w Polsce wprowadzimy - dodał.

Prezes ZNP o HiT: Ten przedmiot niejako zwalnia ucznia z myślenia. Mamy tam gotową papkę

Wśród gości konwencji był m.in. prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Podczas swojego wystąpienia zwracał uwagę na trudności, z którymi polskie szkoły zetkną się wraz z 1 września, między innymi brak nauczycieli, a także niskie nakłady na edukację.

Prezes ZNP ocenił, że obecna podstawa programowa jest zła i przestarzała. Jak podkreślił, odbiera ona czas nauczycielowi na relacje z uczniami, bo musi on gonić za podstawą programową, z której jest rozliczany.

- Szkoła powinna uczyć krytycznego myślenia, komunikacji, kooperacji, kreatywności, a z czym się spotykamy? Z gotowymi receptami, gotowymi podpowiedziami, które zawarte są choćby w podręczniku do historii i teraźniejszości - mówił Broniarz. - Ten przedmiot niejako zwalnia ucznia z myślenia. Mamy tam gotową papkę, gotowe rozwiązania, gotowe propozycje interpretacji faktów historycznych - dodał.

Sławomir Broniarz na konwencji Lewicy na temat polskiej edukacji
Sławomir Broniarz na konwencji Lewicy na temat polskiej edukacjiTVN24

Prezes ZNP zwrócił też uwagę, że zaczynający dzisiaj pracę jako nauczyciel absolwent uniwersytetu zarobi w szkole 3,4 tys. złotych brutto miesięcznie. Z kolei pracownik z 20-letnim stażem, mówił Broniarz, otrzymuje 4,2 tys. złotych. - Kogo zachęcimy do pracy w szkole? Kogo utrzymamy w tej szkole? Jak będziemy wynagradzać tych, którzy (mają - red.) najwyższe w świecie kwalifikacje, o czym z dumą możemy mówić, a którzy zarabiają nagorzej? - pytał.

- Jeśli nie zmienimy polityki edukacyjnej naszego państwa, jeśli nie zaczniemy prawdziwie inwestować w edukację od przedszkola po uniwersytety, jeśli nie zmienimy płac nauczycieli, jeśli nie unowocześnimy edukacji poprzez zmianę priorytetów, poprzez zmianę podstawy programowej, jeśli nie zerwiemy z ideologizacją życia szkolnego, z czym dzisiaj dotkliwie się borykamy, to znajdziemy się na samym dnie - ocenił prezes ZNP. A - jak mówił - nikt z nauczycieli i uczniów tego nie chce.

Podwyżki dla nauczycieli. "Załatwimy to natychmiast po wygranych wyborach"

Do problemów nauczycieli podczas konwencji odniosła się także posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która wskazała, że "w sprawie płac nauczycieli Lewica mówi jasno i mówi jednym głosem ze związkami zawodowymi".

- Podwyżki dla nauczycieli potrzebne są tu i teraz, natychmiast. Nie za rok, nie za dwa lata, ale już. I nie powinny być niższe niż przynajmniej 20 procent. Możemy jasno zadeklarować: zrobimy to, załatwimy to natychmiast po wygranych wyborach podniesiemy wynagrodzenie dla nauczycieli – przekonywała. I dodała: - Ale to nie wszystko.

- Chcemy, żeby pensje nauczycieli przestały w końcu zależeć od widzimisię tego czy innego ministra z takiego czy innego rządu. Powiążemy wynagrodzenia nauczycieli ze średnimi pensjami w gospodarce. To mechanizm, dzięki któremu nauczyciele będą mogli planować swoją przyszłość, który da im stabilizację i w końcu przywróci należny prestiż tego zawodu - mówiła.

Dziemianowicz-Bąk oceniła też, że obecnemu szefowi MEiN Przemysławowi Czarnkowi "szkoła pomyliła się z kościelną kruchtą, a podstawa programowa, program nauczania pomylił się z prawicową propagandą".

- Ale spokojnie, zmienimy to, zmienimy to wszyscy razem. Z ministerstwa edukacji usuniemy Przemysława Czarnka, a ze szkoły usuniemy lekcje religii, które każdego roku kosztują nas 1,5 miliarda (złotych z - przyp. red.) publicznych środków. Co z tymi pieniędzmi? Te zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy oczywiście na podwyżki dla nauczycieli – powiedziała.

Zmiany w polskiej szkole - stwierdziła posłanka Lewicy - są niezbędne, ale należy je przeprowadzać rozważnie. Zapowiedziała wprowadzenie zasady, że "każda systemowa reforma oświaty musi być przez wiele lat konsultowana i musi posiadać swój pilotaż". - Tak, chcemy zmieniać polską szkolę, ale nie chcemy jej zmieniać po omacku. Nie zmieniajmy jej w ciemno, zmieniajmy ją mądrze - mówiła.

Poseł Kulasek porównał podręcznik do HiT do papieru toaletowego

W trakcie konwencji podkreślano również, że w polskiej szkole równie istotne jest to, kto uczy, ale również to, jakie do tego nauczania dostaje narzędzia. W tym kontekście do kwestii podręcznika do nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość (HiT) odniósł się m.in. poseł Marcin Kulasek.

- Miał być podręcznik do HiT, a wyszedł kit i wielki skandal. Nie wiem, czy wiecie, ale jeżeli uważacie się za socjalistów, za feministki, za liberałów, czy nawet za współczesnych chadeków, to mieszkacie, podobnie jak ja, w tej samej szufladzie co Adolf Hitler. To jest w tym podręczniku, w podręczniku "Historia i teraźniejszość" - mówił.

Poseł porównał podręcznik do papieru toaletowego. - To jest papier i to też jest papier. Jednego i drugiego można używać. Ja postawiłbym między tymi papierami znak równości, bo jeden i drugi można używać do tego samego - mówił Kulasek.

Młodzi działacze o polskiej szkole i edukacji

Podczas konwencji głos zabierali m.in. także młodzi działacze Lewicy, którzy wskazywali, że z ich perspektywy obecny program nauczania jest przede wszystkim "szkodliwy i nieaktualny".

Emilia Drobot, działaczka Młodych Razem podkreśliła, że "dzisiaj dzieci uczą się w szkole o lesie jako o zasobie drewna, o rzece jako szlaku transportowym, a o węglu jako cennym czarnym złocie, na którym oparte jest polskie bogactwo". - To jest myślenie rodem z XX wieku. To tak jakby w podręcznikach od medycyny mówiono, że przeziębienie leczy się wrzucaniem dziecka do pieca na trzy zdrowaśki - oceniła.

- Zamiast tego potrzebujemy spójnej edukacji klimatycznej, która zacznie się już w przedszkolu, bo przecież nikt nie jest za mały, żeby dowiedzieć się, do jakiego kosza powinniśmy wrzucić butelkę po napoju, a do jakiego skórkę od banana. Środowisko naturalne nie może być już dłużej wyłącznie źródłem ekonomicznego zysku, a ludzie którzy kończą szkołę powinni o tym wiedzieć. Rzeki, jeziora, lasy to jest rezerwuar wody, która chroni nas przed suszą i świetnie widać to na przykładzie Odry. My w szkole uczyliśmy się, że jest to świetny szlak handlowy, działa na niej wiele elektrowni wodnych, ale nikt nie wspominał nam, że regulacja brzegów rzeki będzie prowadziła do suszy, obniżenia poziomu wody, czy w efekcie do katastrofy ekologicznej – dodała Drobot.

Autorka/Autor:akr

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin - przekonywali w Sejmie producenci. Emil Świerczyński, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przekazał, że przygotowywane są zmiany w programie Czyste Powietrze.

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy apeluje o spotkanie rządów polskiego i ukraińskiego na granicy między państwami. Prosi Andrzeja Dudę o "wsparcie tego dialogu". - Pan prezydent jest za tym, żeby przeprowadzić ten dialog. Tylko w ten sposób można ten wielki problem rozwiązać. Problem jest dwustronny i bardzo potężny - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera w "Kropce nad i". Stwierdził także, że spotkanie na granicy "nie jest najbezpieczniejsze" i lepiej byłoby się spotkać w Warszawie, Lublinie lub w Rzeszowie.

Zełenski chce spotkania na granicy. Dera o tym, co zrobi prezydent Duda

Zełenski chce spotkania na granicy. Dera o tym, co zrobi prezydent Duda

Źródło:
TVN24

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w środę wieczorem zajęła się wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski nazwał Bodnara "ministrem destruktorem", który działa nie na podstawie prawa, a woli politycznej. - Jak pan używa takich różnych pięknych sformułowań pod moim adresem, to mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to jest taki syndrom odstawienia - odpowiedział mu Bodnar.

Kaleta o "ministrze destruktorze", Bodnar ripostuje: to, co towarzyszy Suwerennej Polsce to syndrom odstawienia

Kaleta o "ministrze destruktorze", Bodnar ripostuje: to, co towarzyszy Suwerennej Polsce to syndrom odstawienia

Źródło:
TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Nieznany sprawca, wyłamując zabezpieczenia podwójnie zamykanych drzwi, włamał się do pylonu mostu Świętokrzyskiego. Sprawą zajmuje się policja.

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Źródło:
PAP

Wyłączony ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego obszar na szczycie Łysiec znów będzie objęty najwyższą formą ochrony przyrody. Zdecydował o tym rząd. Za rządów PiS działki na Świętym Krzyżu zostały oderwane z parku i oddane do użytkowania zakonnikom. Oblaci chcieli je przejąć. Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała ocenił, że działania poprzedniej ekipy były "skandaliczne", a decyzja obecnych władz to "powrót do normalności".

PiS dla zakonu oderwał działki z parku narodowego. Minister zapowiada "powrót do normalności"

PiS dla zakonu oderwał działki z parku narodowego. Minister zapowiada "powrót do normalności"

Źródło:
tvn24.pl

Ewa Wrzosek, Dariusz Korneluk, Katarzyna Kwiatkowska, Agnieszka Leszczyńska oraz Jacek Skała - to kandydaci na stanowisko prokuratora krajowego. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że wszystkich pięcioro kandydatów spełnia wymagania formalne. Początek rozmów kwalifikacyjnych zaplanowano na poniedziałek, 26 lutego.

Znamy nazwiska pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego

Znamy nazwiska pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego

Źródło:
PAP

Nie żyje Tomasz Komenda, miał 46 lat. Spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił. Informację jako pierwszy podał dziennikarz "Uwagi!" TVN i "Superwizjera" Grzegorz Głuszak. - Tomek zmarł z samego rana. Od dłuższego czasu miał problemy ze zdrowiem. Zmarł w wyniku długiej choroby - przekazał Głuszak na antenie TVN24.

Tomasz Komenda nie żyje

Tomasz Komenda nie żyje

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Tomasz Komenda nie żyje. Został niesłusznie skazany za zabójstwo i zgwałcenie 15-letniej dziewczyny. - Był bardzo spokojnym, bardzo wrażliwym człowiekiem, przynajmniej tak zapamiętałem. On chciał już zapomnieć o całej historii - tak wspominał prof. Zbigniew Ćwiąkalski, pełnomocnik zmarłego w procesie o odszkodowanie za 18 lat, jakie spędził bezpodstawnie w więzieniu. - Tragiczna postać, której życie się zupełnie nie ułożyło - mówił Ćwiąkalski.

"Był bardzo spokojnym człowiekiem, chciał już zapomnieć o całej historii"

"Był bardzo spokojnym człowiekiem, chciał już zapomnieć o całej historii"

Źródło:
TVN24

Tomasz Komenda nie żyje. W tvn24.pl przypominamy historię zbrodni miłoszyckiej, skazania oraz uniewinnienia Komendy, po którym sąd przyznał mu odszkodowanie za 18 lat, które niesłusznie spędził za kratami.

Sprawa Tomasza Komendy. Kalendarium zbrodni, której nie popełnił

Sprawa Tomasza Komendy. Kalendarium zbrodni, której nie popełnił

Źródło:
TVN24, PAP

Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca neo-KRS, przedstawiła w środę w Sejmie informację o działalności tego organu w 2022 roku. - To jest ostatnie takie sprawozdanie. Żegnam panią przewodniczącą neo-KRS-u. Więcej się już na tej sali nie spotkamy - zwróciła się do niej posłanka Koalicji Obywatelskiej i członkini rady Kamila Gasiuk-Pihowicz, nawiązując do przygotowanego projektu nowelizacji ustawy o KRS. Michał Pyrzyk z klubu PSL-Trzecia Droga mówił, że przed Sejmem stoi poważne zadanie, bo "niezwłocznie należy przywrócić społeczne i środowiskowe zaufanie do KRS".

Gasiuk-Pihowicz do szefowej neo-KRS: żegnam panią, więcej na tej sali się już nie spotkamy

Gasiuk-Pihowicz do szefowej neo-KRS: żegnam panią, więcej na tej sali się już nie spotkamy

Źródło:
TVN24, PAP

Nie widzę dzisiaj szczególnie jakichś zagrożeń dla procesu przywracania praworządności - mówił w "Tak jest" w TVN24 sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel. Stwierdził, że "nie da się tego serialu przyśpieszać, bo można wtedy albo coś zrobić niedobrze, albo nie w sposób trwały".

"Tego serialu nie da się przyśpieszać". Sędzia Wróbel o naprawianiu praworządności

"Tego serialu nie da się przyśpieszać". Sędzia Wróbel o naprawianiu praworządności

Źródło:
TVN24

Nie przedstawiono mi żadnych dowodów ani żadnych informacji, co rzekomo miałbym robić. Nie mam sobie nic do zarzucenia i oczywiście będę się odwoływał - mówił Jan Dziedziczak, poseł PiS, który został ukarany za szarpaninę ze Strażą Marszałkowską podczas próby wprowadzenia do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Nie przepychałem się, próbowałem wejść - powiedział z kolei ukarany Jacek Bogucki.

"Nie mam sobie nic do zarzucenia". Ukarani posłowie komentują decyzję Prezydium Sejmu

"Nie mam sobie nic do zarzucenia". Ukarani posłowie komentują decyzję Prezydium Sejmu

Źródło:
TVN24

Planowana inwestycja – łącznie 10 pasów ruchu i drugi most na Wiśle w rejonie węzłów "Bielany" i "Tyniec" – miałaby powstać w otulinie oraz na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, korytarzy ekologicznych, obszaru Natura 2000, użytków ekologicznych oraz zielonych terenów spacerowych i rekreacyjnych - wskazały władze Krakowa.

"Nie" dla rozbudowy autostrady A4. Trasa miałaby przebiegać w sąsiedztwie opactwa w Tyńcu

"Nie" dla rozbudowy autostrady A4. Trasa miałaby przebiegać w sąsiedztwie opactwa w Tyńcu

Źródło:
PAP

Były dyrektor liceum w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie) został skazany po tym, jak miał przywłaszczyć pół miliona złotych ze szkolnej zbiórki. Tomasz G. usłyszał nieprawomocny wyrok dwóch lat i 10 miesięcy więzienia. Mężczyzna przyznał przed sądem, że jest uzależniony od hazardu, a pieniądze przekazywane mu przez wychowawców i uczniów wydał na zakłady bukmacherskie.

Ze szkolnej zbiórki zniknęło pół miliona złotych. Dyrektor wydał pieniądze u bukmachera

Ze szkolnej zbiórki zniknęło pół miliona złotych. Dyrektor wydał pieniądze u bukmachera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja zatrzymała napastnika, który ranił ostrym narzędziem sanitariusza i pielęgniarkę na Izbie Przyjęć oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wolskim na Kasprzaka - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla części Dolnego Śląska. W czwartkowy poranek na obszarach górskich ma zacząć intensywnie padać deszcz.

Tu spadnie dużo deszczu. Alerty IMGW

Tu spadnie dużo deszczu. Alerty IMGW

Źródło:
IMGW

Po sekcji zwłok nie jest znana przyczyna śmierci 54-latka, który zmarł po zjedzeniu galarety kupionej na targu w Nowej Dębie (woj. podkarpackie). - Konieczne są dodatkowe badania - przekazuje prokuratura. Próbki wyrobu, którą zjadł mężczyzna, zostaną przebadane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Zjadł mięso z targu, zmarł. Prokurator o sekcji zwłok

Zjadł mięso z targu, zmarł. Prokurator o sekcji zwłok

Źródło:
tvn24.pl

Zakup mięsa na bazarze dla wielu osób jest czymś zwyczajnym. Sytuacja z Nowej Dęby może być jednak dla nas ostrzeżeniem, aby zachować czujność i nie dać się zwieść uśmiechowi sprzedawcy. Oto co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup mięsa na targowisku.

Zakup mięsa na bazarze. O tym warto wiedzieć

Zakup mięsa na bazarze. O tym warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

W środę na Wiertniczej kierująca bmw wjechała w tył innego auta. Po zderzeniu wysiadła z pojazdu i oddaliła się - ustalił reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Na miejscu są utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Wiertniczej. "Kierująca zabrała dziecko i oddaliła się"

Zderzenie na Wiertniczej. "Kierująca zabrała dziecko i oddaliła się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w środę o odwołaniu Piotra Schaba z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jak przekazano, "prezes sądu może być odwołany przez ministra sprawiedliwości w toku kadencji między innymi w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości".

Ministerstwo Sprawiedliwości: Piotr Schab odwołany ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Ministerstwo Sprawiedliwości: Piotr Schab odwołany ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do polskich i unijnych władz o zorganizowanie spotkania na granicy polsko-ukraińskiej. Jego tematem miałoby być rozwiązanie kryzysu zbożowego. Zełenski, który sam zadeklarował gotowość, by pojawić się na granicy, zwrócił się o obecność między innymi premiera Donalda Tuska oraz przedstawiciela Komisji Europejskiej.

Zełenski chce spotkania na granicy. Apeluje do polskich władz i przedstawicieli UE

Zełenski chce spotkania na granicy. Apeluje do polskich władz i przedstawicieli UE

Źródło:
tvn24.pl

Władze Ukrainy powiadomiły, że planują uruchomić nowy szlak eksportowy na Dunaju, niezbędny wobec zablokowania granicy lądowej z Unią Europejską przez polskich rolników. Kijów chce zwiększyć sprzedaż na rynki zagraniczne do poziomu sprzed wojny - poinformowała agencja Bloomberga.

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało w środowym komunikacie, że "z najwyższym zaniepokojeniem odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władimira Putina i prowadzoną przez niego wojnę". "Oceniamy, że jest to próba przejęcia rolniczego ruchu protestacyjnego przez ugrupowania skrajne i nieodpowiedzialne, być może będące pod wpływem rosyjskiej agentury" - brzmi komunikat resortu.

MSZ o antyukraińskich hasłach podczas blokad rolniczych

MSZ o antyukraińskich hasłach podczas blokad rolniczych

Źródło:
PAP

Zalegająca na Bałtyku amunicja ma negatywny wpływ na środowisko morskie. Uwalniające się z niej substancje mogą powodować choroby ryb i zmniejszać ich liczebność - potwierdzili naukowcy. Zainaugurowano projekt, zmierzający do usunięcia niebezpiecznych pozostałości II wojny światowej.

Na dnie Bałtyku leży broń chemiczna z II wojny światowej. Chcą ją wyciągnąć

Na dnie Bałtyku leży broń chemiczna z II wojny światowej. Chcą ją wyciągnąć

Źródło:
PAP

Podkomisja parlamentu Korei Południowej zatwierdziła projekt noweli zwiększający kapitał koreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbanku). Ta zmiana jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport uzbrojenia do Polski.

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Źródło:
PAP

Siedmioro posłów Prawa i Sprawiedliwości zostało ukaranych po szarpaninie, która wynikła podczas próby wprowadzenia byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Sejmu. Strażnicy błędnie zidentyfikowali jedną posłankę. Posłankę Agnieszkę Górską wzięli za posłankę Katarzynę Sójkę. Sójka domagała się przeprosin. - Zobowiązałem się do publicznych przeprosin i niniejszym panią poseł przepraszam - oświadczył marszałek Szymon Hołownia. Komendant Straży Marszałkowskiej przekazał posłance pismo z "wyrazami ubolewania" w związku z "omyłkowym wymienieniem jej nazwiska" w gronie posłów, którzy "w rażący sposób naruszyli porządek".

Straż Marszałkowska pomyliła posłanki PiS. Komendant "wyraża ubolewanie", marszałek przeprasza

Straż Marszałkowska pomyliła posłanki PiS. Komendant "wyraża ubolewanie", marszałek przeprasza

Źródło:
TVN24, PAP

Platforma Obywatelska w ciągu ośmiu lat zapłaciła 305 tysięcy złotych za przygotowanie "analiz politologicznych" Bartoszowi Kopani - napisała Wirtualna Polska. Ten sam człowiek, jak twierdzi portal, działał w mediach społecznościowych i atakował polityków PiS, a także lidera Polski 2050 Szymona Hołownię.

Dostał od PO 300 tysięcy za "analizy politologiczne". W sieci miał atakować PiS i Hołownię

Dostał od PO 300 tysięcy za "analizy politologiczne". W sieci miał atakować PiS i Hołownię

Źródło:
Wirtualna Polska, Radio Zet, tvn24.pl, PAP

W styczniu 2024 roku podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o dwa punkty procentowe (200 punktów bazowych), poparła go jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - przekazał Narodowy Bank Polski. Pozostali członkowie Rady byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) ma wpłynąć do Sejmu do końca marca - przekazał Janusz Cichoń, który jest przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych.

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie od prawie stu lat przyciąga najzdolniejszych pianistów świata. Prawdopodobnie również tych najodważniejszych, o czym przekonuje film dokumentalny Jakuba Piątka "Pianoforte". - Jest to wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie. Miałem zresztą okazję, żeby to zobaczyć na własne oczy - mówi Piątek w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną.

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na marzec 2024. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, początek miesiąca ma być cieplejszy niż zazwyczaj, jednak później aura wróci do normy. Miejscami w marcu może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. W większości regionów spodziewane są także wysokie jak na ten miesiąc opady.

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

Dziennikarka "Faktów" TVN Renata Kijowska znalazła się na liście nominowanych do nagrody Pióro Nadziei 2023. Zwycięzców nagrody Amnesty International poznamy podczas gali 14 marca.

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Źródło:
Amnesty International Polska, tvn24.pl

Za nami ostatni odcinek serialu "Detektyw: Kraina nocy". Długo oczekiwana czwarta seria kultowej produkcji "Detektyw" nie zawiodła widzów. Oglądalność była rekordowa. Cały sezon można obejrzeć na HBO Max.

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

Źródło:
TVN24