Dokument braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele

Dokument braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele

Zaskakuje mnie, że konserwatywna prawica, która od lat o tym mówi, nie chce oczyszczenia Kościoła katolickiego z pedofilów. Ta komisja państwowa jest tak naprawdę komisją fikcyjną- ocenił w "Kropce nad i" TVN24 publicysta Tomasz Terlikowski. Zdaniem redaktora naczelnego "Liberte" Leszka Jażdżewskiego trudno wierzyć, że hierarchowie łączeni z ukrywaniem księży oskarżanych o pedofilię "pod wpływem listu ze Stolicy Apostolskiej mieliby zmienić swoje postępowanie".

Mam wrażenie, że reakcja na ten film jest gorsza niż na ten poprzedni, dlatego, że on dotyka nie tylko sprawców. Dotyka również problemu o wiele głębszego, jakim są funkcjonujące w niektórych diecezjach, w niektórych miejscach struktury zła - mówił w "Drugim Śniadaniu Mistrzów" w TVN24 publicysta Tomasz Terlikowski. Odniósł się do drugiego filmu braci Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył sobotnim uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior diecezji kaliskiej, Stanisław Napierała. Informacje te potwierdziła kaliska kuria.

W czwartek powołano dwóch kolejnych członków państwowej komisji do spraw badania przypadków pedofilii. Prezydent powołał Justynę Kotowską z Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a premier Elżbietę Malicką, która w przeszłości pracowała między innymi w oświacie jako nauczycielka i wychowawczyni. We wrześniu 2019 Sejm przegłosował ustawę w sprawie komisji. Pierwszy jej członek został powołany w ubiegłym tygodniu. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że w poniedziałek lub wtorek odbędzie się posiedzenie komisji w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu i powołania państwowej komisji.