Dokument braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele

Dokument braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele

Podczas obchodów 29. urodzin Radia Maryja dyrektor rozgłośni ojciec Tadeusz Rydzyk nazwał "współczesnym męczennikiem" Edwarda Janiaka, biskupa odsuniętego przez papieża od kierowania diecezją kaliską. Sam hierarcha w czerwcowym liście do wiernych prosił o modlitwę w czasie "medialnej nagonki", a w liście do biskupów oskarżał prymasa Polski o zmowę z braćmi Sekielskimi, którzy w dokumencie "Zabawa w chowanego" zarzucili biskupowi Janiakowi udział w tuszowaniu przypadków pedofilii.

Zaskakuje mnie, że konserwatywna prawica, która od lat o tym mówi, nie chce oczyszczenia Kościoła katolickiego z pedofilów. Ta komisja państwowa jest tak naprawdę komisją fikcyjną- ocenił w "Kropce nad i" TVN24 publicysta Tomasz Terlikowski. Zdaniem redaktora naczelnego "Liberte" Leszka Jażdżewskiego trudno wierzyć, że hierarchowie łączeni z ukrywaniem księży oskarżanych o pedofilię "pod wpływem listu ze Stolicy Apostolskiej mieliby zmienić swoje postępowanie".

Mam wrażenie, że reakcja na ten film jest gorsza niż na ten poprzedni, dlatego, że on dotyka nie tylko sprawców. Dotyka również problemu o wiele głębszego, jakim są funkcjonujące w niektórych diecezjach, w niektórych miejscach struktury zła - mówił w "Drugim Śniadaniu Mistrzów" w TVN24 publicysta Tomasz Terlikowski. Odniósł się do drugiego filmu braci Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył sobotnim uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior diecezji kaliskiej, Stanisław Napierała. Informacje te potwierdziła kaliska kuria.