Białoruś

Białoruś

Moją myśl kieruję ku drogiej Białorusi. Śledzę z uwagą sytuację powyborczą w tym kraju - powiedział w niedzielę papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Zaapelował o odrzucenie przemocy. Na placu Świętego Piotra powiewały białoruskie flagi.

Kilkanaście tysięcy osób zebrało się na placu Niepodległości w Mińsku, gdzie zorganizowano wiec poparcia dla Alaksandra Łukaszenki. - Nie pozwolę oddać kraju - oświadczył prezydent, który pojawił się na manifestacji. Po jej zakończeniu w centrum miasta zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy przeciwników władz, którzy biorą udział w marszu wolności.

Łukaszence białoruskie społeczeństwo dało czerwoną kartkę, on już właściwie powinien zniknąć - ocenił w sobotnich "Faktach po Faktach" w TVN24 redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Stwierdził też, że Białorusini, którzy wyszli na ulice, by wyrazić sprzeciw sfałszowanym wyborom prezydenckim, "ocalili przyszłość" tego kraju.

Polska, Litwa i Łotwa, mają wspólną granicę z Białorusią, dlatego musimy być w pierwszych szeregach, pracować nad tym, aby Białoruś była krajem demokratycznym - mówił w sobotę w Sejmie przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis, po spotkaniu z marszałek Elżbietą Witek. - Nie chcemy - i Polska, i Litwa - skończyć tylko i wyłącznie na deklaracjach słownych. Za tym powinny pójść czyny, konkretna pomoc, konkretne wsparcie. I my to robimy - zapewniła zaś Witek.