Belgia

Belgia

W części prowincji Brabancja Walońska w Belgii we wtorek kolejny dzień padał ulewny deszcz. Zostawił po sobie podtopione ulice i piwnice. W niektórych miejscach stoi jeden metr wody. Wiele tuneli zostało zamkniętych. Strażacy otrzymali ponad dwieście zgłoszeń związanych z nawalnymi deszczami.

- Rozmawiamy z dzieckiem, a dziecko się zgadza, bo dziecko nam ufa. Ufa w świat dorosłych; ufa, że dorośli nie chcą zrobić mu krzywdy - mówił dyrektor wrocławskiego hospicjum Krzysztof Szmyd, odnosząc się do belgijskiej ustawy rozszerzającej prawo do eutanazji na śmiertelnie chorych małoletnich. - Gdy rodzice, lekarze przyjdą do dziecka z wiadomością: musimy przeprowadzić eutanazję, bo inaczej się nie da, dziecko się zgodzi. Ale czy to jest uczciwe? - zastanawiał się w rozmowie z TVN24.

Parlament Belgii zgodził się w czwartek na rozszerzenie prawa do żądania eutanazji na śmiertelnie chore dzieci i osoby małoletnie. - Polska też musi się zmierzyć z tym problemem - stwierdził w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 Robert Biedroń z Twojego Ruchu. - Jestem dumny z polskiego prawodawstwa, że jest w tej sprawie tak czytelne - zaznaczył natomiast ks. Kazimierz Sowa.

Belgijscy ustawodawcy zdecydowali o wycofaniu z obrotu monet o nominale 1 i 2 eurocentów. Decyzja wynika z oszczędności: produkcja 1- i 2-centówek jest o wiele droższa niż wynosi ich nominał.

Wśród ofiar orkanu w Wielkiej Brytanii jest Polka - poinformował na antenie TVN24 Maciej Sokołowski, specjalny wysłannik w Londynie. 34-latka została znaleziona pod gruzami swojego domu w zachodniej części brytyjskiej stolicy. Huraganowy wiatr spowodował w całej Europie śmierć łącznie 17 osób.