Antysemityzm

Antysemityzm

Wzbudzająca kontrowersję rezolucja definiująca antysemityzm została przyjęta w środę przez francuskie Zgromadzenie Narodowe. Dyskusję nad treścią dokumentu wywołało rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm. Debata nad zapisami toczy się we Francji w momencie, w którym media poinformowały o sprofanowaniu 107 grobów na cmentarzu żydowskim niedaleko Strasburga na wschodzie Francji.

Ograniczenie dostępu do broni oraz umożliwienie skuteczniejszego ścigania za groźby w internecie znalazły się w dziewięciopunktowym projekcie planu, dotyczącego walki z przestępstwami motywowanymi ideologią skrajnie prawicową i nienawiścią. Dokument został przyjęty przez rząd federalny Niemiec.

Przed główną synagogą w Berlinie ponad 200 osób utworzyło w niedzielę ludzki łańcuch, aby wyrazić solidarność z Żydami po niedawnym antysemickim zamachu w Halle. W samym Halle w sobotę odbyła się akcja sprzeciwu wobec antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu.

Stany Zjednoczone nie mają zamiaru nikomu niczego dyktować w sprawie mienia ofiar Holokaustu przejętego wskutek II wojny światowej, a ustawa JUST (tak zwana 447) nie przypisuje Polsce win za zbrodnie nazistów - mówił w Warszawie specjalny przedstawiciel USA do spraw walki z antysemityzmem Elan Carr. - Czy byli Polacy, którzy w czasie wojny kolaborowali? Tak. Ale czy jest to ciemną plamą na obrazie całej Polski? Nie - zapewnił.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w sobotę do obywateli swego kraju, by nie tolerowali żadnych przejawów antysemityzmu, wrogości, nienawiści i fanatyzmu rasowego. Jak podkreśliła, w obecnych czasach problem ten jest nadal aktualny.

Niemcy mają moralny obowiązek walki z rosnącym antysemityzmem - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w berlińskiej synagodze, podczas uroczystości związanej z 80. rocznicą "nocy kryształowej".

Rzecznik izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu skrytykował słowa prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, określając je jako "antysemickie i godne pożałowania". Także Liga Przeciwko Zniesławieniu w Nowym Jorku potępiła "antysemickie twierdzenia" Abbasa - podało BBC.