Antysemityzm

Antysemityzm

- PiS odzyskało władzę, przywracając partyjną ideologię, dowartościowując kwestie tożsamościowe, stygmatyzując jako zdrajców ludzi o innych poglądach czy "podejrzanych" obyczajach - mówi Piotr Smolar, dziennikarz francuskiej gazety "Le Monde", autor książki "Zły Żyd" i syn Aleksandra Smolara, działacza politycznego i wieloletniego szefa Fundacji im. Stefana Batorego.

Wzbudzająca kontrowersję rezolucja definiująca antysemityzm została przyjęta w środę przez francuskie Zgromadzenie Narodowe. Dyskusję nad treścią dokumentu wywołało rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm. Debata nad zapisami toczy się we Francji w momencie, w którym media poinformowały o sprofanowaniu 107 grobów na cmentarzu żydowskim niedaleko Strasburga na wschodzie Francji.

Ograniczenie dostępu do broni oraz umożliwienie skuteczniejszego ścigania za groźby w internecie znalazły się w dziewięciopunktowym projekcie planu, dotyczącego walki z przestępstwami motywowanymi ideologią skrajnie prawicową i nienawiścią. Dokument został przyjęty przez rząd federalny Niemiec.

Przed główną synagogą w Berlinie ponad 200 osób utworzyło w niedzielę ludzki łańcuch, aby wyrazić solidarność z Żydami po niedawnym antysemickim zamachu w Halle. W samym Halle w sobotę odbyła się akcja sprzeciwu wobec antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu.