PZU skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wypłatą nienależnego odszkodowania dla fundacji Lux Veritatis - potwierdziła tvn24.pl spółka. Prezesem fundacji jest Tadeusz Rydzyk. Według RMF FM chodzi o wypłatę 10 milionów złotych w związku z projektem Geotermii Toruńskiej. Jednocześnie drugie tyle miała zapłacić spółka z Grupy Orlen.
Zbigniew Baranowski, dyrektor ds. relacji z mediami w PZU, przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl, że "prokuratura otrzymała od PZU zawiadomienie w dniu 27 marca br".
- Niemniej nie komentujemy postępowań prokuratorskich, nie wypowiemy się w tej sprawie i nie określimy strategii naprawienia szkody wyrządzonej wypłatą nienależnego Lux Veritatis odszkodowania do czasu zakończenia postępowania prokuratorskiego - zaznaczył Zbigniew Baranowski.
Odszkodowanie dla Lux Veritatis
Według RMF FM chodzi o wypłatę 10 mln zł odszkodowania dla powiązanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem fundacji w związku z projektem Geotermii Toruńskiej. Nowy zarząd PZU uważa, że doszło przy tym do działania na szkodę spółki, a także oszustwa na szkodę zagranicznych podmiotów współpracujących z ubezpieczycielem.
O sprawie mówił w ubiegłym roku w "Jeden na Jeden" w TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. - Tadeusz Rydzyk był traktowany przez wszystkie spółki jak złoty cielec. (…) Mało kto mógłby sobie pozwolić na to, że szkoda dzieje się w 2009 roku, zgłasza ją w 2020 roku, czyli po 10 latach i w 2023 roku dostaje 10 milionów odszkodowania - powiedział wiceszef MAP w sierpniu 2024.
Według RMF FM "10 milionów z PZU dla związanej z Tadeuszem Rydzykiem fundacji Lux Veritatis to może być tylko połowa pieniędzy, które fundacja otrzymała w związku z roszczeniem dotyczącym odwiertu geotermalnego w Toruniu. Drugie tyle zapłacić miała spółka Exalo Drilling z Grupy Orlen".
"Okazuje się, że ugoda z fundacją była trójstronna. Poza państwowym ubezpieczycielem uczestniczyła w nim także spółka Exalo - to ona jest prawnym następcą spółki PNiG Jasło, która w 2009 roku wykonywała odwiert geotermalny dla fundacji związanej z Tadeuszem Rydzykiem" - podało RMF FM.
Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się z biurem prasowym Grupy Orlen w tej sprawie. Dowiedzieliśmy się, że w ramach prowadzonych działań sprawdzających w Grupie Orlen przeprowadzono do tej pory niemal 120 audytów i kontroli za okres od 2016 roku do lutego 2024.
"Część spraw jest niezależnie prowadzona przez odpowiednie służby zewnętrzne, w tym m.in. wspomniana umowa trójstronna pomiędzy Exalo Drilling, PZU i Lux Veritatis. ORLEN na bieżąco współpracuje z właściwymi organami państwa, zgodnie z ich kompetencjami. Niewykluczone jest podjęcie dalszych kroków prawnych - zaznaczyło biuro prasowe.
Jak dodano w korespondencji, "w tym przypadku w grę może wchodzić nieuzasadnione przekazanie środków Fundacji Lux Veritatis, a tym samym zarzut działania na szkodę Exalo Drilling, polegający na wypłacie znacznej kwoty bez podstawy prawnej i uzasadnienia, co może budzić wątpliwości, zwłaszcza w kontekście trudnej sytuacji finansowej spółki".
Czytaj też: Karol Nawrocki z Andrzejem Dudą udali się na uroczystość zorganizowaną przez ojca Tadeusza Rydzyka
Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com
Źródło: tvn24.pl/ PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Wlodarczyk / Forum