Xięgarnia

Xięgarnia

"Feluni" - dzieje rodziny Ewy Kuryluk i finał trylogii, po "Goldim", "Frascati" - podobnie jak poprzednie części sagi, doczekała się nominacji do Literackiej Nagrody Nike. Autorka w rozmowie z Agatą Passent w programie Xięgarnia zdradza, że historię napisała na podstawie tego, co udało się jej zapamiętać z czasów dzieciństwa. - Nie miałam żadnych nagrań ani żadnych notatek - zapewnia.

Zdecydowana większość Polaków lubi słuchać muzyki disco polo. Judyta Sierakowska, autorka książki "Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo" wyjaśnia, że ten gatunek muzyczny doceniany jest za swoją rytmiczność czy prosty tekst. Muzycy zaś dostosowują się do potrzeb swoich sympatyków. - Piszą takie teksty, jakie się sprzedadzą i za to disco polo jest lubiane - mówiła reporterka, która była gościem Xięgarni.

Zdaniem tłumacza literatury czeskiej Andrzeja Sławomira Jagodzińskiego - Josef Skvorecky to jeden z najpopularniejszych w Czechach autorów. – Mimo że przez kilkadziesiąt lat był nieobecny w literaturze, bo od 1968 roku do 1989 był na emigracji, a też i wcześniej nie miał łatwo – zaznacza tłumacz w rozmowie z Filipem Łobodzińskim. Przyznaje, że czeską prozę charakteryzuje "autoironia i specyficzne poczucie humoru, dystans do rzeczywistości i do samych siebie".