Xięgarnia

Xięgarnia

To była olbrzymia motywacja, nie tylko dlatego, że to pierwsza historyczna wyprawa, ośmiotysięcznik, ale jednak Everest, trzeci biegun, punkt szczególny... To nas napędzało - wyznał w "Xięgarni" himalaista Leszek Cichy, współautor książki "Gdyby to nie był Everest…".

To tradycja literatury drogi pozwala człowiekowi przede wszystkim być przechodniem i usprawiedliwia trochę jego pojawianie się i znikanie - stwierdził w programie "Xięgarnia" dziennikarz i pisarz Adam Robiński. W swojej najnowszej książce "Kiczery. Podróż przez Bieszczady" dzieli się refleksami z podróży na górskie pogranicze Polski, Ukrainy i Słowacji.

Mistrzem był na przykład Bohdan Butenko, który wszystko wymyślał, nie tylko obrazki, ale też projektował okładkę - mówiła w "Xięgarni" Barbara Gawryluk, autorka książki "Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów". Autorzy programu zawędrowali tym razem do Wrocławia, gdzie z okazji Targów Dobrych Książek rozmawiali o wizualnej stronie literatury.

Często druga kobieta pozwala innej kobiecie "podgłośnić głos". To znaczy, same nie umiemy upomnieć się o swoje rzeczy, ale o koleżankę czy inną kobietę potrafimy - mówiła w programie "Xięgarnia" poetka Joanna Mueller. Wraz z ilustratorką Joanna Łańcucką połączyły siły i stworzyły poemiks "Waruj", czyli książkę poetycką połączoną z komiksem.

- Najbardziej zależy mi na tym, żeby napisać dobry wiersz. Uważam, że reportaż może być też dobrym wierszem. Zwłaszcza można wykorzystać metodę poetycką do napisania reportażu - mówi w "Xięgarni" Jarosław Mikołajewski.

- Naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, że proces dekolonizacji miał miejsce nie tak dawno temu - mówił w "Xięgarni" Paul Kenyon, autor książki "Ziemia dyktatorów". Jego zdaniem kolonizacja mogłaby się powtórzyć. - Gdyby na jakiejś małej wyspie na Pacyfiku odkryto teraz diamenty i złoto, natychmiast znaleźliby się tam ludzie, którzy łamaliby międzynarodowe porozumienia - podkreślił Kenyon.

Postanowiłem opisać dwie równoległe historie: chłopca, który czuł się samotny w późnym komunizmie w latach 70. czy 80. i jego rówieśnika, opuszczonego Minotaura w starożytnej Grecji - tak o swojej książce "Fizyka smutku" opowiadał w "Xięgarni" Georgi Gospodinow. Bułgarski pisarz za tę powieść został nagrodzony Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2019.

W Krakowie 27 października zakończy się 11. Festiwal Conrada. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia literackiego są "Rzeczywistości". Najbliższy odcinek "Xięgarni" w całości poświęcony zostanie festiwalowi.

Udało mi się wreszcie po latach zlokalizować mechanizm wywoływania nostalgii, wspomnień, które są pewnego rodzaju głodem - mówił w programie "Xięgarnia" w TVN24 finalista Nagrody Literackiej Nike, prozaik Juliusz Strachota. Według niego, "pamięć jest fantastycznym oszustem". Gościem drugiej części programu był Jan Młynarski. Kompozytor i wokalista opowiedział o swoich lekturach obowiązkowych.

- Psychologowie kryminalni mówią, że jak kobieta planuje zbrodnie, to jest to zbrodnia niemal doskonała. Potrafią z zimną krwią swój plan przeprowadzić albo zaangażować do niego mężczyznę. Bywa tak, że kobieta manipuluje mężczyzną i w ten właśnie sposób dokonuje zbrodni. I mimo, że to jest męski świat, panie do niego wkraczają - mówiła w "Xięgarni" TVN24 Katarzyna Puzyńska, pisarka, autorka kryminałów.

Zależało na tym, żeby to była też - nie lubię tego określenia - miejska powieść, wolę określenie „powieść łotrzykowska”. To jest powieść łotrzykowska - mówi w "Xięgarni" TVN24 reportażysta i pisarz Marcin Kołodziejczyk o swoim literackim debiucie "Prymityw. Epopeja narodowa". Powieść znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike.