Wchodząc w XXI wiek Polska - jak i cały świat - stały się areną cyfrowej rewolucji. Pojawił się internet. Jak wpłynął na nasze życie? Jak dziś definiujemy jego użytkowników? Czy jest strefą bezpieczną, czy nie? W najnowszym wydaniu "#Xięgarnizdomu" Agata Passent rozmawiała z Michałem Radomiłem Wiśniewskim, autorem książki "Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polaków".
Agata Passent zapytała Michała Radomiła Wiśniewskiego, czy można powiedzieć, że internet raczej sprawia, że stajemy się mądrzejsi, czy nas ogłupia. - Internet jest tak naprawdę światem, w którym żyjemy, więc byłoby to pytanie o dzisiejsze czasy - tego nasycenia informacją, fake newsów, nadmiaru informacji - jak one na nas wpływają - stwierdził.
"Internet daje nam możliwość odcięcia się od tego świata"
- Myślę, że nie byliśmy przygotowani, nie byliśmy nauczeni obcowania z taką dużą ilością danych - ocenił Wiśniewski. Dodał, że jedyne, co można robić, to korzystać z zaufanych danych i serwisów.
Zdaniem Wiśniewskiego "Internet sprawił, że nie czujemy się samotni, że możemy sobie znaleźć taką grupę, w której będziemy wspólnie przeżywać coś i to może być coś naszego, związanego z naszymi upodobaniami".
Zdarza się jednak, że może mieć on na nas niekorzystny wpływ. - Został zauważony taki syndrom, że teraz właśnie w czasach ostatecznych, różnych chorób, czy katastrofy klimatycznej, ludzie wpadają w takie ciągi czytania ponurych wiadomości, które źle na nich wpływają. Z drugiej strony internet daje nam możliwość odcięcia się od tego świata - powiedział autor.
W pozostałej części "#Xięgarnizdomu" Janusz Rudnicki odwiedza wieś Kralova, pół godziny drogi od Ołomuńca, aby opowiedzieć nam słodko-gorzką historię małżeństwa Berków, a Filip Łobodziński rozmawia z autorką książki "Języczni. Co język robi naszej głowie" Jagodą Ratajczak.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24