Filip Łobodziński, tłumacz i dziennikarz, pytał w "Xięgarni" w TVN24 o to, jaka książka jest mądra. Swoją opinię wyrazili najpierw uczniowie szkół podstawowych. Według 9-letniej Blanki, jest to "encyklopedia, z której można się dowiedzieć bardzo dużo rzeczy i rozwija umysł". 12-letnia Marianna oceniła, że mądra książka powinna być "ciekawa i mieć jakieś konkretne tematy".
OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "XIĘGARNI" W INTERNECIE
Zdaniem 13-letniego Jurka mądra lektura "porusza trudne tematy". - Czytam właśnie książkę "Zabić drozda", pani Harper Lee. To powieść, która mówi o wielkiej krzywdzie i niesprawiedliwości widzianej oczami dziecka. Moim zdaniem jest to przykład trudnej książki, która jest dobra, bo napisana tak, że wciąga i chce się ją czytać - mówił.
"Byłoby mi miło, gdyby ten bagaż lekturowy nie był związany z takimi kliszami, których trzeba potem oduczać"
Pisarz i nauczyciel, również akademicki, oraz publicysta Jerzy Sosnowski mówił o swoich oczekiwaniach wobec postawy czytelniczej uczniów i bagażu lektur. - Ja bym chciał, żeby mieli bagaż lekturowy wykraczający poza lektury ze szkoły podstawowej i to się zresztą czasami zdarza. Byłoby mi miło, gdyby ten bagaż lekturowy nie był związany z takimi kliszami, których trzeba potem oduczać - mówił.
Sosnowski wspominał, jak wyglądały sprawdzane przez niego egzaminy do prywatnego liceum, w którym uczy. - Ilość wzruszeń na temat tego, jak dobrze jest umierać za ojczyznę - co widzimy w "Kamieniach na szaniec" - przekroczyła w pewnej chwili już granicę mojej odporności. Nie dlatego, że mam coś przeciwko "Kamieniom na szaniec", bo pamiętam, że kiedyś tę książkę bardzo przeżywałem, ale jeśli czytasz w wielu wypracowaniach młodych ludzi praktycznie te same frazeologizmy, to zaczynasz mieć wrażenie, że to są po prostu frazesy, które oni odtwarzają w poczuciu takiego łagodnego konformizmu - dodał.
W innej części "Xięgarni" Janusz Rudnicki zwiedza czeską Pragę śladami Franza Kafki i snuje opowieść o życiu autora "Procesu". W programie także dziesięć książek, dziesięciu aktorów, jedna noc – 9. Europejska Noc Literatury w relacji Maxa Cegielskiego z Wrocławia, który był również kuratorem tegorocznej edycji ENL. Pojawiają się fragmenty książki "Szlaki. Opowieści o wędrówkach" Roberta Macfarlane'a w interpretacji Grzegorza Małeckiego.
Autorka/Autor: mjz, akr
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24