W najnowszym odcinku "Xięgarni" Max Cegielski rozmawia z Olgą Drendą i Małgorzatą Halber na temat ich "Książki o miłości". Autorki podkreślają, że ich esej nie jest skierowany wyłącznie do ludzi młodych. Zgodnie twierdzą, że publikacja jest efektem "wspólnego namysłu".
Olga Drenda, autorka "Duchologii polskiej" i Małgorzata Halber, autorka "Najgorszego człowieka na świecie" połączyły siły. Ich esej w dialogu - "Książka o miłości" - zgodnie z deklaracją z okładki, "bawiąc uczy". W rozmowie z Maxem Cegielskim Małgorzata Halber podkreśliła, że zna wielu 40-latków, którzy mają problemy ze zdefiniowaniem, czego właściwie chcą od związków i czy mają prawo coś chcieć. – To jest chyba niezależne od wieku i wydaje mi się, że czasami młodsi lepiej wiedzą, czego chcą, bo są bardziej świadomi mechanizmów psychologicznych, które w nich zachodzą – dodała Olga Drenda.
Ani poradnik, ani terapia
Autorki zgodnie twierdzą, że książka jest efektem "wspólnego namysłu". – To jest filozofowanie i myślenie razem, zapis naszego wspólnego myślenia i refleksji – wyjaśniła Olga Drenda. Małgorzata Halber zapewniła, że ich książka nie pełni funkcji poradnikowej ani terapeutycznej. – Esej pozwala być zabawnym, jest osobisty i czerpie z kultury i nie daje się zamknąć w żadnych ramach – dodaje.
W drugiej części "Xięgarni" Janusz Rudnicki mierzy się z "dobrem narodowym", czyli Stanisławem Mateuszem Ignacym Wyspiańskim, a Filip Łobodziński w autorskim przeglądzie nowości wydawniczych rekomenduje między innymi pierwszą książkę Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24