Polska i Świat

Polska i Świat

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko związane z zakażeniem wariantem Delta - wynika z najnowszych badań naukowców. Trzecia dawka od wtorku jest dostępna, ale nowych zaszczepionych nie przybywa. Zapełniają się szpitale i oddziały covidowe, choruje coraz więcej dzieci. Anna Wilczyńska.

Ta wycieczka dla nich skończyła się koszmarnie, siedmiu Włochów zostało brutalnie pobitych w centrum Warszawy, po tym jak wyszli z dyskoteki. Trzech z nich trafiło do szpitala. Wszyscy pochodzą z Toskanii. Włoskie gazety piszą o "polskich bandytach" i "brutalnym pobiciu z użyciem kastetów". Maria Mikołajewska.

Na granicy polsko-białoruskiej wciąż rozgrywa się humanitarny dramat. Ludzie wolą ukrywać się w lesie, niż trafić z powrotem na Białoruś, ale potrzebują coraz więcej pomocy medycznej, bo pogoda się pogarsza. Medycy i organizacje pomocowe nadal nie są wpuszczani do strefy stanu wyjątkowego. Sylwia Piestrzyńska.

Dramat 30-latki, która w 22. tygodniu ciąży zmarła w szpitalu w Pszczynie, rodzi pytania, czy zaostrzenie przepisów aborcyjnych nie miało wpływu na decyzje lekarzy. Jak twierdzi rodzina, "przyjęli oni postawę wyczekującą". Sprawą zajmuje się prokuratura, osobne jej zbadanie zlecił minister zdrowia Adam Niedzielski. Dyrektor szpitala apeluje o nie ferowanie wyroków. Monika Celej.

Całkowity zakaz aborcji, najwyższa kara to nawet dożywocie. Aborcja zakazana także kiedy życie i zdrowie matki jest zagrożone oraz kiedy ciąża jest wynikiem przestępstwa, na przykład gwałtu. Pojawia się również pytanie, czy matka ma być karana również za poronienie. Obywatelski projekt zaostrzający kary za aborcję został przekazany do pierwszego czytania w Sejmie. Barbara Sobska.

Ustawa "Stop LGBT" została skierowana do dalszych prac - przede wszystkim głosami posłów PiS. To, co działo się w Sejmie - szczególnie w czwartek, gdy ten projekt obywatelski był przedstawiany - wymaga specjalnego komentarza. Słowa, które padały mogą ranić i być nieodpowiednie dla osób o szczególnej wrażliwości lub znajdujących się w kryzysie emocjonalnym. Są obraźliwe, dyskryminujące, sprzeczne z prawdą i wiedzą naukową.

Młode aktywistki klimatyczne walczą o swoją przyszłość - postępująca klimatyczna katastrofa nie daje im spokoju i nie pozwala na marzenia. Boją się świata, w jakim przyjdzie im żyć. Mają żal do dorosłych o bierność. Podobnych głosów przed rozpoczynającym się w Glasgow szczytem klimatycznym COP26, jest więcej. Patryk Rabiega.

To, co proponuje się polskiej oświacie, to jest cofanie nas co najmniej o 100 lat - tak mówią radni Rzeszowa i głosują przeciw nowelizacji prawa oświatowego. Zmiany nazywane lex Czarnek odbiły się nie tylko w tym mieście szerokim echem. Poza Rzeszowem i Inowrocławiem sprzeciwia się też 12 największych polskich miast skupionych w Unii Metropolii Polskich. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Spór o marsz, a raczej o jego trasę. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę decyzję wojewody mazowieckiego o rejestrację Marszu Niepodległości. Odwołanie warszawskiego ratusza zostało uwzględnione. Jakie będą dalsze kroki organizatorów? Materiał Adrianny Otręby.

Najwięcej zakażeń od kwietnia - 8361, zmarły 133 osoby. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia przerażają. Umierają młodsi i starsi, przede wszystkim niezaszczepieni. Dla rodzin to podwójna tragedia - zmarłych na COVID-19 nie mogą zobaczyć przed pochowaniem. Materiał Łukasza Wieczorka.

Senat wprowadził kilkanaście poprawek do projektu MSWiA do budowy muru na granicy z Białorusią. Zgodnie z przepisami na granicy ma zostać wybudowana 5-metrowa zapora. Jej koszt to ponad 1,5 miliarda złotych. Teraz ustawa wróci do Sejmu, a kryzys na granicy polsko-białoruskiej wciąż trwa. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Mężczyzna z Syrii, którego spotkał reporter Maciej Warsiński w Siemiatyczach, próbuje pomóc swoim bliskim. Sam uciekł z syryjskiej armii 12 lat temu - dostał azyl w Austrii i już ułożył sobie tam życie, ale chce pomóc rodzinie. Na razie bez skutku. Od miesięcy starał się ściągnąć rodziców, ale ci utknęli na granicy w nieludzkich warunkach.