Polska i Świat

Polska i Świat

Donald Tusk w Poczdamie, chwaląc odwagę Ukraińców, wprost wezwał Niemców do większego zaangażowania w pomoc dla Kijowa - do przekazywania ukraińskim żołnierzom ciężkiej broni, dzięki której mogą wygrać wojnę. Tego apelu na miejscu słuchał niemiecki kanclerz Olaf Scholz. W kraju słuchali politycy Prawa i Sprawiedliwości, a to, co usłyszeli, użyli na potrzeby krajowej, politycznej walki z liderem Platformy Obywatelskiej. Maciej Warsiński.

Polaków obawiają się nadchodzącej zimy - słychać to w rozmowach i widać w sondażu. Czterech na dziesięciu palących węglem nie ma żadnych zapasów. Zdecydowanie więcej obawia się, że kupić węgiel będzie trudno. Monika Celej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku ocenił cofnięcie na granicę grupy migrantów z Iraku, podczas kryzysu na pograniczu z Białorusią. Sąd stwierdził, że było to naruszenie prawa. Negatywnie ocenił też rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych, które na takie kroki pozwalało. Maciej Zalewski.

82-latek uczy młodzież, bo innych chętnych brak. W nauczycielskich grafikach pojawiają się luki i w części szkół spięcie planu lekcji jest prawdziwym wyzwaniem. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że wciąż brakuje 15 tysięcy nauczycieli. Ci, którzy są, muszą pracować za innych. Dyrektorzy muszą liczyć na to, że nie będą chorować, bo w takich warunkach L4 to brak lekcji. Łukasz Wieczorek.

By znaleźć się obok trumny Elżbiety II trzeba było stać w kolejce nawet kilkanaście godzin. Wyjątków nie było. David Beckham odczekał swoje razem z innymi. Londyn przygotowuje się do pogrzebu monarchini. Będą w nim uczestniczyć przywódcy z całego świata. W telewizji uroczystości mogą obejrzeć nawet 4 miliardy ludzi. Aleksandra Kąkol.

Popełnisz dwa wysokopunktowane wykroczenia - stracisz prawo jazdy. Na polskie drogi wjeżdża nowy taryfikator punktów karnych. Ci, którzy chcą zmniejszyć liczbę nazbieranych do tej pory punktów, muszą się bardzo spieszyć. Od soboty znika możliwość odbywania kursów doszkalających, a więc i kasowania punktów. Łukasz Wieczorek.

Osiem tygodni temu zaczęła umierać Odra - z rzeki wyłowiono tony martwych ryb. Co je zabiło, wciąż ostatecznie nie wiadomo. Co zrobić, by rzekę wskrzesić - już tak. Plan mają naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, ale ponieważ zasadniczo różni się on od tego, przy czym upiera się rząd - nie ma pewności, czy zostanie zrealizowany. Monika Celej.

Pojawia się pytanie o premie w spółkach Skarbu Państwa - co, jeśli dodatkowe pieniądze zapisane są w umowie? Po tym, jak brania premii zabronił prezes PiS Jarosław Kaczyński, można się zastanawiać, czy ten zakaz ma moc sprawczą, czy tylko propagandową. Dawid Rydzek.

- Świadomość, że zostałam odarta całkowicie z prywatności to jest coś, czego nie życzę najgorszemu wrogowi - mówi prokurator Ewa Wrzosek, z której wroga uczyniły sobie polskie służby specjalne, używając wobec niej Pegasusa. Prokurator Wrzosek jest na liście osób, które padły ofiarami systemu totalnej inwigilacji. Jej, ale też mecenasa Romana Giertycha, wysłuchała w czwartek komisja śledcza Parlamentu Europejskiego, która bada sprawę wykorzystywania Pegasusa i innych programów szpiegowskich. Barbara Sobska.

Inflacja na coraz wyższym poziomie - w sierpniu wyniosła 16,1 proc., a to oznacza, że jest najwyższa od marca 1997 roku. Cukier tylko w ciągu jednego miesiąca podrożał o 41 procent. W skali roku najbardziej podrożał opał. Sylwia Piestrzyńska.

Od piątku dla wszystkich dostępna będzie druga dawka przypominająca szczepionki przeciwko COVID-19. Tak zwany "booster" to nowy preparat ukierunkowany na omikron w wersji BA.1 - wyjaśniał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego resort planuje kampanię mającą uświadomić, że warto go przyjąć. W covidowych danych wysoka liczba, dziennie jest ponad 5800 potwierdzonych przypadków, a w praktyce prawdopodobnie nawet 50 tysięcy. Anna Wilczyńska.

Zachęcamy do oszczędzania energii - słyszeliśmy w czwartek od premiera Mateusza Morawieckiego. Maciej Zalewski sprawdził, w jaki sposób, we własnym domowym zakresie, można oszczędzać, żeby nie siedzieć po ciemku i nie marznąć.