Polska i Świat

Polska i Świat

100, 200, a nawet 1000 złotych za śmieci miesięcznie. Warszawiacy dostali już nowe rozliczenia za wywóz odpadów. Od początku kwietnia kwota uzależniona jest od zużycia wody. Stawki wzrosły nawet o kilkaset procent. Do akcji wkracza Ministerstwo Klimatu. Resort chce ustawowo obniżyć rachunki. Łukasz Wieczorek.

Prawa zwierząt łamane przez ludzi, którzy prawo stanowią. Nieludzkie traktowanie czworonożnych przyjaciół to jest coś, co należy piętnować, karać i nagłaśniać. Zarzut znęcana się nad zwierzęciem usłyszał Waldemar B., były senator PiS. Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski uważa, że pojęcie "prawa zwierząt" nie istnieje. Patryk Rabiega.

Każda para rąk jest potrzebna do walki z covidem. Pomóc mają studenci medycyny. Wyższe uczelnie medyczne przygotowują listy, chętnych na szczęście ich nie brakuje. Młodzi ludzie chcą pomóc, ale są na oddziałach covidowych właściwie od początku pandemii. Monika Celej.

Rząd zdecydował o rozszerzeniu kadry upoważnionej do kwalifikowania do szczepienia. Nie będą to już wyłącznie lekarze, ale też pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni i studenci ostatniego roku medycyny. Zmianom ulegnie też proces kwalifikacji - ma być łatwiej i szybciej. Anna Wilczyńska.

Uwolniona rejestracja dla 40-latków po czwartkowym rządowym falstarcie - znów po północy i znów niespodziewanie. Maciej Warsiński sprawdził, czy błąd systemu został naprawiony, oraz kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić.

Minister Michał Dworczyk przeprasza za zamieszanie związane ze szczepieniami osób w wieku powyżej 40 roku życia. Opozycja tych słów nie przyjmuje, domaga się jego odejścia i mówi wprost, że ten chaos to jego kompromitacja - nie chodzi tylko o błąd systemu, ale o to, że o zmianach nie wiedział ani minister zdrowia, ani otoczenie premiera. Dawid Rydzek.

"Tsunami w Azji spowodowane grzechem homoseksualizmu" i "tęczowa zaraza" - to tylko niektóre słowa, jakimi duchowni mówią o osobach nieheteronormatywnych. Przez straszenie piekłem, wykluczenie i stygmatyzację, od Kościoła na wiele lat odszedł Andrea Rubera, który wybierając miłość, czuł się wygnany ze wspólnoty. O życiowej, wewnętrznej walce miłości z religią opowiedział Marii Mikołajewskiej.

Oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży pękają w szwach, a kolejki na konsultacje u specjalistów są długie. U najmłodszych każdy dzień zwłoki może być bardzo niebezpieczny. Lekarze mówią, że nie dadzą rady sami naprawić efektów wielu lat zaniedbań. Pandemia tylko je pogłębiła, a przymusowa izolacja bardzo źle wpłynęła na zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków. Monika Celej.

Dzięki nim seniorzy mogą zobaczyć wnuki, a osoby samotne dostają ciepły posiłek. Nie są na pierwszej linii frontu, ale ich wkład w walkę z pandemią jest olbrzymi. Żołnierze od ponad roku wspierają służby i pomagają pacjentom. Pracy wojska w pandemii przyglądał się Łukasz Wieczorek.

Rząd prosi o zachowanie zdrowego rozsądku i pozostanie w święta w domu, ale ten apel po wielu miesiącach izolacji nie każdemu przypadł do gustu. Może zatem dane hiszpańskich naukowców przemówią, a są jednoznaczne - pokazują, jak szybko możemy zarazić się, będąc z kilkoma osobami w zamkniętym pomieszczeniu lub narazić naszych bliskich na zakażenie. Karolina Bałuc.

Każdy naukowiec chce mieć wkład w kolonizację Marsa. Młodzi naukowcy z Olsztyna też chcą mieć w tym swój udział i mają na to pomysł. Stworzyli kapsułę nowego życia. Brzmi tajemniczo, ale dzięki niej na Marsie może wyrosnąć las. Patryk Rabiega.

Kolejny dzień przynosi najwyższą dobową liczbą zakażeń od początku epidemii - to ponad 35 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 600 osób. Przy trzeciej fali przepełnione są nie tylko normalne szpitalne oddziały covidowe, ale też i oddziały intensywnej terapii. Trafia tam coraz więcej pacjentów w cięższym stanie. Lekarze i pielęgniarki są przeciążeni. Anna Wilczyska.

Rodzice osób transpłciowych i niebinarnych opowiadali w reportażu Piotra Jaconia o depresji, próbach samobójczych i samotności swoich dzieci, które są ofiarami hejtu i przemocy fizycznej. W środę obchodziliśmy międzynarodowy dzień widzialności osób transpłciowych. Osób, które chcą wyjść z szafy, zacząć normalnie żyć i funkcjonować, pełni pasji i marzeń, a nie pytań o płeć. Materiał Jacka Tacika.

Pandemia przewartościowała nasze życie - jeszcze rok temu nikt nie myślał, że tak długo będziemy żyli w mniejszym lub większym ograniczeniu i przeniesiemy pracę do domu czy ograniczymy kontakty. IPSOS przedstawił wnioski z badania, co pozostawiło po sobie 365 dni pandemii COVID-19. Materiał Adrianny Otręby.

Minął ponad rok od pandemii, a świat nadal walczy z wirusem. Miliony osób zginęło, miliony się zaraziło i nadal zaraża, a teorii, skąd wziął się wirus nadal jest sporo. WHO wzięła wirusa pod lupę i opublikowała raport. Dawid Rydzek sprawdził, do jakich wniosków doszli eksperci i kto za to odpowiada.

Zwykle gaszą pożary, teraz wożą pacjentów, pracują w szpitalu i podają leki. Czasem przyjeżdżają do wypadku zamiast karetki. Coraz więcej strażaków bezpośrednio walczy z epidemią. Ich pracy z bliska przyglądał się Łukasz Wieczorek.

Rząd optymistycznie ogłosił zmiany w systemie szczepień - ma być szybciej i sprawniej. Punktów szczepień ma być więcej, a szczepić mają farmaceuci, ratownicy medyczni czy dentyści. Ten optymizm studzą jednak lekarze, bo żeby coś usprawnić, trzeba najpierw poprawić to, co wcześniej nie zadziałało. Materiał Barbary Sobskiej.

Kilkuset sędziów i prokuratorów dostało wiadomości z pogróżkami - w środku żądanie pieniędzy i groźby śmierci. Prawnicy mówią, że to efekt wycieku danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Śledztwo w tej sprawie trwa od roku i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie doprowadziło do ukarania sprawców. Materiał Michała Tracza.

Sytuacja rozwija się w bardzo złym kierunku - mówi Vera Jourova. Komisja Europejska robi kolejny krok i składa skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i domaga się natychmiastowego zaprzestania działalności nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Materiał Macieja Warsińskiego.