Na plaży w okolicy klifu w Trzęsaczu (woj. zachodniopomorskie) odnaleziono XVII-wieczną szwedzką monetę, która została wybita w 1629 roku. Prawdopodobnie trafiła na ten teren podczas inwazji króla Gustawa II Adolfa na Księstwo Pomorskie w 1630 roku.
Moneta została znaleziona na plaży w bryle osadów gliniastych, która osunęła się z klifu w Trzęsaczu. Dawny pieniądz został odkryty w okolicy ruin gotyckiego kościoła. Przedmiot trafił do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, gdzie został zidentyfikowany jako XVII-wieczna miedziana moneta króla Szwecji Gustawa II Adolfa.
Prawdopodobnie trafiła ona na polskie ziemie, gdy w lipcu 1630 roku król Szwecji Gustaw II Adolf razem z 12-tysięczną armią dokonał inwazji na Księstwo Pomorskie.
Wygląd monety
Awers monety przedstawia dwie skrzyżowane strzały skierowane ku górze, między którymi znajduje się korona. Jej wartość nominalna wynosi 1 öre, jak wskazuje napis po bokach. W otoku, w podwójnym kręgu, znajduje się napis "Moneta Cvprea Da Larens" oraz słabo czytelna, prawdopodobna data wybicia: MDCXXIX (1629 rok).
Na rewersie widnieje herb dynastii Wazów. Tarcza herbowa jest podzielona na cztery pola, z czego dwa ukazują kroczące lwy, a na kolejnych dwóch są trzy korony. W centrum tarczy jest symbol wspomnianej dynastii - snopek. W otoku, podwójnym kręgu jest łaciński napis "GVST:ADOLF:D:S:SVEC:GOT:VAN:REX:M:P:F", który oznacza "Gustaw Adolf, z łaski Bożej, król Szwedów, Gotów i Wendów, wielki książę Finlandii".
Moneta ma średnicę od 37,5 mm do 40 mm i grubość 2-2,5 mm. Widoczne jest na niej niewielki otwór, prawdopodobnie wykonany celowo.
Informacje o odnalezieniu szwedzkiej monety trafiły do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, który zadecyduje, co dalej stanie się z przedmiotem.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: MHZK