TVN24 | Świat

Zuzana Czaputova do Władimira Putina: powiedz swoim żołnierzom, by przestali gwałcić kobiety i dzieci

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/tr
Źródło:
PAP
Zełenski: jeśli ktoś powie: rok lub lata, odpowiadam: można znacznie skrócić wojnę
Facebook/zelenskiy.officialZełenski: jeśli ktoś powie: rok lub lata, odpowiadam: można znacznie skrócić wojnę

Trwa 52. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova zaapelowała we wpisie na Twitterze bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina, by powstrzymał swoich żołnierzy od gwałtów na kobietach i dzieciach. "Powiedz swoim żołnierzom, by przestali gwałcić kobiety i dzieci. Prawo wojenne nadal obowiązuje. Krzywdzenie bezbronnych pokazuje twoją słabość" - napisała.

Atak Rosji na Ukrainę. Czytaj relację z 52. dnia walk

"Władimirze Putinie, każ swoim żołnierzom przestać krzywdzić niewinnych cywilów na Ukrainie" - napisała. "Powiedz swoim żołnierzom, by przestali gwałcić kobiety i dzieci. Prawo wojenne nadal obowiązuje. Krzywdzenie bezbronnych pokazuje Twoją słabość" - napisała Zuzana Czaputova na Twitterze.

Relacje o gwałtach popełnianych na ludności cywilnej napływają z ukraińskich miejscowości, z których wycofali się Rosjanie. W opinii obrońców praw człowieka postępowanie rosyjskich żołnierzy, między innymi masowe zabójstwa, tortury, gwałty, grabieże, przymusowe wywożenie ludności, także dzieci do Rosji, ataki na cele cywilne, w tym szkoły, szpitale i korytarze humanitarne, są pogwałceniem prawa międzynarodowego.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości